مردم باید کاندیداها را ملزم به ارائه برنامه کنند

ورود به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی نباید به جای ارائه برنامه جهت توسعه و آبادانی شهرستان مربوط ، به تخریب شخصیت کاندیداهای انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی منجر گردد. باید دید با انتخاب مردم، در آخر چه کسی برای خدمت حقیقی به مردم به صندلی سبز خانه ملت ، تکیه خواهد کرد.

مردم باید کاندیداها را ملزم به ارائه برنامه کنند

گیلان خبر ـ فرهاد پرداخته: ورود به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی نباید به جای ارائه برنامه جهت توسعه و آبادانی شهرستان مربوط ، به تخریب شخصیت کاندیداهای  انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی منجر گردد.  باید دید با انتخاب مردم، در آخر چه کسی برای خدمت حقیقی به مردم به صندلی سبز خانه ملت ، تکیه خواهد کرد.

 

باید ها  و نبایدهایی که برای مردم الزام آور است ،  اطاعت و اجرای قانون یکی از اساسی ترین مولفه های زندگی برای مردم آن کشور است. حال نکته قابل تامل این است  که چه کسی یا چه کسانی بر اساس چه معیاری این قانون را تدوین می کنند.

 

با انتخاب اصلح قانون گذار را تعیین کنیم.

در اصل اول قانون اساس جمهوری اسلامی ایران این چنین آمده است که حکومت ایران، جمهوری اسلامی است که ملت ایران بر اساس اعتقاد دیرینه اش به حکومت حق و عدل قرآن در پی انقلاب شکوهمند خود به رهبری مرجع عالی قدر تقلید زمان خود( آیت الله العظمی امام خمینی(ره))، جمهوری اسلامی ایران را بر پایه مردم سالاری دینی تشکیل داده اند و همچنین در اصل ششم به این موضوع اشاره دارد که در جمهوری اسلامی ایران، امور کشور باید  با اتکاء به آرا عمومی باشد چه از راه انتخابات و چه از راه همه پرسی.

در کنار این دو اصل که مهر تائیدی بر مردم‌سالاری دینی بودن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است؛ نزدیک به 30 اصل در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که به اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کلیات برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی  اشاره دارد که بیان  همه ی آن ها در یک مقاله نمی گنجد و دور از حوصله ی شما خوانندگان بزرگوار و ارزش شناس  است.

اکنون دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد که شهرستان ما  مانند بسیاری از شهرها، شاید زود تر از سایر شهرستان های دیگر به عرصه رقابت انتخابات مجلس شورای اسلامی ورود پیدا کرده است که هم می توان این امر را به فال نیک گرفت و در کنار آن می توان این امر را معضلی برای شهرستان تلقی کرد که هر کدام از شهروندان ما برای خود تفسیر جداگانه ای از آن می توانند داشته باشند  .

جریان مسلط  این است که فضای انتخاباتی دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی با چالش هایی از قبیل تخریب شخصیت و هویت کاندیداهای احتمالی ، انتخاب کاندید بصورت محلی همیشه رو برو است که هر کدام را در ذیل بصورت مختصر البته در حد توان توضیح خواهیم داد.

از بزرگترین چالش های انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان های ما، تخریب شخصیت و هویت کاندیداهای احتمالی از طرف طرفداران و حامیان کاندیدای دیگر است در این خصوص باید گفت که شهرستان ما با توجه به قدمت تاریخی و فرهنگ غنی خود که علما و دانشمندان   و فرهیختگان  و نخبگان  بسیاری را در خود تربیت و روانه جامعه اسلامی نموده است ؛ که چالش فوق،  دور از فرهنگ غنی و تمدن اصیل شهر ما است که امیدواریم مردم فهیم ، شهید پرور و با فرهنگ شهرستان در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی بدون  توجه و در نظر گرفتن این نوع تخریب ها، با همدلی و همزبانی، فرد اصلحی را انتخاب کنند که به روند توسعه و آبادانی شهرستان   بیش از پیش کمک کند.

روشن است که در این بین افراد ی هستند که با تشویش اذهان عمومی سعی دارند کاندیدای احتمالی خود را که نسبت به سایر کاندیداها از محبوبیت کمی برخوردار است، اقدام به جمع آوری آرا کرده باشند. این دسته افراد ، منفعت شخصی خود را در مقابل توسعه و آبادانی شهرستان ترجیح می دهند و از این  گروه و دسته افراد نمی توان انتظار داشت که به فکر مشکلات مردم ،خصوصا دغدغه بیکاری جوانان شهرستان باشند.

 تمام سعی و تلاش این دسته از افراد این است  که کاندیدای مورد نظر خویش را تحت هر شرایطی به صندلی سبز رنگ خانه ملت برسانند و حاضرند در این راه از احساسات مردم بهره برده و با زیر پا گذاشته  حرمت ها و با وعده های تو خالی  هرچند تکراری به مردم ، این راه را  برای کاندیدای مورد نظر خود هموار کنند.

انتخاب کاندیدا به صورت محلی نه شهرستانی به معنای اخص تفکر محلی ، یکی دیگر از چالش های انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان   می باشد که بدون در نظر گرفتن برنامه های کاندیدای احتمالی که جهت توسعه و آبادانی کل  شهرستان  باید ارائه کند؛ از قبل کاندیدای احتمالی خود را انتخاب می نمایند  برای آبادانی محله محدود خود و بدون در نظر گرفتن برنامه های کلان توسعه شهرستانی توسط کاندیدای احتمالی برای به پیروزی رساندن آن کاندید از هیچ تلاشی  مضایقه نمی کنند.

در حال حاضر مشاهده می شود که شهرستان ها اغلب از همین موضوع (نگاه محلی و تخریب  ) رنج می برد و به جای انیشیدن به توسعه و آبادانی و رفع نیاز های اساسی مردم شهرستان، روند پسرفت رو پیش گرفته و در این بین هستند افرادی که به اصطلاع خود را تاثیر گذار سیاسی و فرهنگی  در شهرستان معرفی می کنند ولی همه تلاش آن ها به خاطر برخی انتقام گیری های شخصی و نا کامی ها از برخی کاندیداها بدون اعتنا به نیاز های اساسی مردم، سعی دارند با وعده های تو خالی که هیچ ضمانت اجرایی ندارند ؛ کمک کنند تا فردی به صندلی سبز وکالت مردم تکیه کند که به خواستگاه شخصی آنان بسنده کند و توجه به نگاه خاص آنان دارد!

   افراد کاندید این طیف، پس از پیروزی در انتخابات و تکیه بر صندلی سبز وکالت مردم به این فکر نمی کنند که زمان آن رسیده که به نیاز های اساسی مردم باید توجه ویژه داشته باشند و نسبت به رفع آن نیاز ها اقدام کنند؛ فکر وذکرشان مسیر وراه خودخواهان حامی در انتخابات است! که نوع نگاه سبب نزاهای سیاسی  و کمک به عقب ماندگی شهرستان در بسیاری از عرصه هاست.

مسلما کسی که با متدین معابی ،ثناگویی، وعده های توخالی و اعطای پول وتوزیع خواروبار در زمان منتهی به اخذ رای  در بین روستاییان، برای پیش خرید رای تلاش می کند  و می خواهد بر مسند وکالت مردم  اینچنین تکیه کند ، هیچ گاه به فکر مشکلات  و دغدغه های مردم نخواهد بود و فرد مورد نظر فقط به دنبال کسب افتخار حضور خود خواهانه در مجلس می باشد.

 در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی  و انتخاب اصلح، لازم است که نخبگان ، روشنفکران متعهد به نظام و فعالان دانشگاهی و دانشجویان فعّال در شهرستان     پا به عرصه ی روشنگری در امر بزرگترین رویداد سیاسی و فرهنگی در این برهه حساس تر از گذشته ، گذاشته و عالمانه به مردم این شهر کمک کنند و قدم در اصلاح رفتار انتخابات بگذارند و برای این امر ( انتخاب اصلح) روشنگری نمایند و سکوت نکنند.

مقام معظم رهبری در فرمایشات خود مطالبه گری را وظیفه اصلی فعّالان عرصه های مختلف عنوان کرده اند و بارها جوانان، فعّالان فرهنگی و سیاسی و فعّالان دانشجویی را توصیه به بصیرت و انتخاب فرد اصلح در انتخابات گوناگون چه در عرصه کشوری و چه در عرصه شهرستانی می کند که اگر این امر یعنی بصیرت و مطالبه گری فعّالان عرصه های مختلف افزایش یابد، افرادی که با تشویش اذهان عمومی  در انتخابات سود می برند دیگر نمی توانند کاری را از پیش ببرند.

بیان این نکته و ژرف اندیشی شاید خالی از لطف نباشد که بزرگترین ضربه ای که مردم شهرستان می خورند همین سکوت فعّالان عرصه های مختلف علمی وفرهنگی آینده نگر در مقابل خواستگاه ایجاد تشویش اذهان عمومی مردم شهرستان در امر انتخابات است.

 

  نکته قابل تامل و تفکر این است که با وجود رسانه های فعّال در شهرستان که یکی از اصلی ترین زیر ساخت ها برای  رساندن  خواستگاه  و حرف مردم به گوش مسئولین شهرستان وبلعکس نگاه روشنگرانه در هر امر مهم و مهمی مانند انتخابات پیشروست؛ که باید رسالت این رسانه ها در حد وحدود مردم سالاری دینی نمود پیدا کرده و روشن بینی شایسته را در امر انتخاب اصلح به کمک اهل قلم ، بدور از هر جهت گیری به انجام رسانند .که امیدواریم با جدیت بیشتر رسانه های شهرستان ما از فعّالان سیاسی فرهنگی صاحب نظر شهرستان  بخواهند که عملا نمود روشنگری بیشتری دراین برهه حساس داشته باشند .

 

با اینکه دو ماه و اندی تا برگزاری دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی مانده است رو در رویی رسانه ها در استان ماه شروع شد است و نمونه بارز آن برگزاری نظرسنجی با عنوان شانس پیروزی با کدام کاندیدای احتمالی مجلس است به چشم می خورد که نشان از حرکت های رسانه ای در جهت جلب  توجه  مخاطبان (مردم) به  بزرگترین رویداد سیاسی اجتماعی ( انتخابات پیش رو است) .

براین اساس بصیرت حکم می کند ، اختلافات سیا سی ، حزبی ،جناحی نباید به تضاد های اجتماعی و فرهنگی تبدیل کرد ویا برای خذف همدیگر مسیر کاذب تخریب ها را در انتخابات علم نمود ؛ بلکه باید از دیدگاه ها و نقد های سازنده وخیر خواها نه ،  همه  احزاب و جناح ها برای توسعه و پیشرفت در امر مشارکت عمومی به منظور انتخاب شایسته و اصلح ،جهت انتخاب نماینده مجلس دهم در تعیین سرنوشت و ترسیم سیاست گذاری های مهم نظام ،با فرا ا ندیشی ، خود نیز مشارکتی تاثیر گذار را در جامعه ایران اسلامی  به نمایش گذاشت.

 برای شهرستان ها ی ما و جوانان آن که سرمایه های اصلی کشور هستند مهم این است که شخصی نماینده  این شهرستان در مجلس باشد که بتواند ارتباط مثبت و سازنده ای با توانمندی وپشتوانه ی بالای علمی وعملی  با سران کشور داشته و بدون واسطه مشکلات منطقه و مردم وجوانان را به مسئولان مربوطه انتقال داده و در حد توان بالا تا حصول نتیجه پیگیر مطالبات مشروع وبحق مردم شهرستان خود باشد.

  هیچ کس نمی تواند کتمان کند که توسعه و آبادانی شهرستان هایمان  با انتخابات مجلس شورای اسلامی رابطه مستقیم ندارد، حال وظیفه تک تک مردم شهرستان ها است که باید برای توسعه و آبادانی شهرستان همّت مضاعف کنند و با  مشارکت حد اکثری با انتخاب فردی اصلح در مقابل تشویش اذهان عمومی ایستادگی کنند و با همدلی و همزبانی با توجه به برنامه های ارائه شده توسط کاندیداها  فردی را انتخاب کنند که دغدغه مردم ، جوانان منطقه ،دغدغه او  و مشکلات مردم مشکلات وی باشد و خود را در محضر باریتعالی و نظام مردم سالاری دینی ، در عمل خود را خدمتگزار مردم بداند نه ارباب  مردم.

 

کد مطلب: 11946

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر