کمپین تحریم سفر به حامیان داعش

حمایت ناخواسته ایرانیان از داعش

اقبال گردشگران ایرانی به ترکیه آن چنان است دولت ترکیه برای حمایت از صنعت گردشگری این کشور قدم تازه‌ای برداشته است و آنکارا قصد دارد بخشی از هزینه سوخت هواپیماهای حامل گردشگران ایرانی و روس به ترکیه را بر عهده بگیرد.

حمایت ناخواسته ایرانیان از داعش

گیلان خبر: رشد و گسترش تروریسم در منطقه غرب آسیا تا به امروز خسارت های جبران ناپذیری را برای مردم منطقه به جای گذاشته است و باید دید که تاریخ چه قضاوتی پیرامون این میزان خرابی و نابه سامانی خواهد داشت. اما یکی از جالب ترین نکات در رشد تروریسم در منطقه غرب آسیا از این قرار است که تامین کنندگان مالی آن، نه کشورهای غربی و آمریکایی بلکه کشورهای همین منطقه هستند که سالانه بودجه قابل توجهی را برای تجهیز این گروه ها در نظر می گیرند و بدین ترتیب به آتش جنگ در منطقه دامن می زنند.

شاید باور این موضوع کمی مشکل باشد که ایرانی ها(به عنوان یکی از پیشگامان مبارزه با ترورسیم دولتی در منطقه) یکی از تامین کنندگان غیر مستقیم این هزینه ها باشند که با سفرهای میلیونی خود به کشورهای حامی داعش، همه ساله چند میلیون دلار ارز را به صورت مستقیم وارد این کشورها می کنند و علاوه بر این با ایجاد مشاغل متعدد، اقتصاد این کشورها را رونق می بخشند.
 
اما با وجود عدم توجه بسیاری از هم وطنان ما به حمایت‌های اخیر برخی کشورهای منطقه  از داعش و انتشار برخی اخبار در مورد برخورد بد با اتباع ایرانی در کشورهایی مانند ترکیه و عربستان در فضای مجازی سبب شده تا اولین قدم‌ها برای راه اندازی کمپین «تحریم سفر به کشورهای حامی داعش» برداشته شود.
 
در هفته‌های اخیر در پی برخی از تنش‌های سیاسی، مسافران و توریست‌های ایرانی در سفر به برخی کشورها از جمله ترکیه مواردی از رفتارهای بد ترکیه‌ای‌ها با توریست‌های ایرانی را گزارش داده‌اند. برخوردهایی که در فضای مجازی بازخوردهای پیاپی به همراه داشته و بسیاری از کاربران را تشویق کرده تا به کمپین تحریم سفر به این کشورها بپیوندند.
با بالا گرفتن برخی از تنش‌ها میان ایران و کشورهایی مانند امارات متحده عربی، عربستان و ترکیه دولت‌ها تصمیم گرفتند تا سطح روابط سیاسی و اقتصادی خود را با یکدیگر کاهش دهند. در این میان دولت روسیه هم که با کشورهای مذکور دچار تنش شده، رسماً سفر اتباع خود به این کشورها از جمله ترکیه را ممنوع اعلام کرده است. دولت ایران نیز واردات از کشور عربستان را ممنوع کرده است.
اما کارشناسان اقتصادی و فعالان مدنی معتقدند چنین ممنوعیتی باید به صورت خودجوش و در میان مردم ایجاد شود نه آنکه ممنوعیت دولتی مانع سفر به این کشورها یا همکاری‌های اقتصادی باشد.
 
روند گردشگران خروجی ایران به ترکیه از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱
 
این کمپین در گام نخست پیشنهاد می‌دهد که «سفرهای غیرضروری» و «خرید کالا» از کشورهای حامیان داعش سیاه و داعش سفید تحریم ‌شود. داعش سیاه، شامل گروه‌های تروریستی-تکفیری هستند که آشکارا به فعالیت‌های تروریستی می‌پردازند. از سوی دیگر، داعش سفید گروهی هستند که رفتار مشابه و به ظاهر قانونمندی دارند که مورد حمایت مالی کشورهای منطقه قرار گرفته‌اند. کشورهایی مانند عربستان، ترکیه و امارات مشمول تحریم‌های مردمی قرار گرفته‌اند.
 
ایرانی ها سالیانه چه میزان ارز را راهی کشورهای حامی داعش می کنند؟
برای روشن شدن هر چه بیشتر عمق فاجعه و اینکه ما ایرانی ها به طور ناخواسته چه خدمات شایانی به این کشورها می کنیم، نگاهی کوتاه به آمارهای رسمی می تواند راهنمای خوب و البته اعجاب برانگیزی باشد.
 
تلویزیون دولتی ترکیه سال گذشته اعلام کرد که مقصد اول گردشگران نوروزی ایران در تعطیلات سال ۱۳۹۳ ترکیه بوده است. مسوولان گردشگری ترکیه گفته‌اند که سالانه آماده میزبانی از پنج میلیون گردشگر ایرانی هستند.
 
تعداد گردشگران ایرانی که در 2013 و در دو ماه نخست 2014 به ترکیه سفر کردند نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 44 درصد افزایش، رشد چشمگیری یافته است. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، این میزان رشد انتظار می‌رود که تا سال‌های بعد نیز ادامه داشته باشد.
 
تعداد گردشگران ایرانی که در سال 2013 از ترکیه دیدار کردند حدود 2/1 میلیون نفر بود اما انتظار می‌رود که این رقم در سال 2014 با 50 درصد رشد به بیش از 7/1 میلیون نفر رسیده باشد.
جالب تر آنکه در ماه آوریل و سه ماه اول سال 2015 میلادی بیشترین عامل افت در کاهش سفر گردشگران خارجی به ترکیه، کاهش 30 درصدی سفر گردشگران روسیه به ترکیه بوده است. این در حالی است که سفر گردشگران ایرانی به ترکیه به ترتیب 14.73 درصد و 4.98 درصد رشد کرده است.
 
اقبال گردشگران ایرانی به ترکیه آن چنان است دولت ترکیه برای حمایت از صنعت گردشگری این کشور قدم تازه‌ای برداشته است و آنکارا قصد دارد بخشی از هزینه سوخت هواپیماهای حامل گردشگران ایرانی و روس به ترکیه را بر عهده بگیرد.
 
اما رقم سرازیر شده از سوی ایرانیان به کشور ترکیه از همه جالب تر است؛ اگر متوسط قیمت تور یک هفته ای به هر یک از شهرهای ترکیه را 2 میلیون تومان در نظر بگیریم، این مبلغ معادل 4 هزار میلیارد تومان می شود. این در حالی است که مبلغ برخی از این تورها گاه به 3 یا 4 میلیون تومان هم می رسد. حال اگر میانگین خرید ارز برای هزینه های داخلی این سفرها را هم 2 میلیون تومان در نظر بگیریم. 4 هزار میلیارد تومان هم باید به مبلغ حاصل از درآمد تورها اضافه کنیم که کل مبلغ را به 8 هزار میلیارد تومان می رساند.
 
امارات متحده عربی و ارمغان 500 میلیاردی ایرانیان
کشور امارات متحده عربی با همه کوچکی جغرافیایی خود از جمله حامیان داعش به حساب می آید که دست بر قضا سالیانه مقصد گردشگری بیش از 280 هزار ایران کشور امارات است. نرخ تور یک هفته ای دبی مبلغی بین 900 تا یک میلیون و 200 هزار تومان است، اگر متوسط این مبلغ را یک میلیون تومان در نظر بگیریم و هر مسافر هر برای هزینه های جانبی خود 2 میلیون تومان در نظر گرفته باشد. درآمد سالیانه امارات از ورود گردشگران ایرانی به این کشورمبلغی نزدیک به 500 میلیارد تومان می شود.
ایران درجدول ده بازار بزرگ گردشگری دبی قرار دارد و از این نظر بر چین هم پیشی گرفته است. درحالی که مقامات امارات همانند بیشتر مقاصد گردشگری برای جذب گردشگر چینی بسیار تلاش وهزینه می‌کنند. 
 
سوء استفاده سران سعودی از حرمین شریفین
آل سعود که مهم ترین پشتیبان گروه های تکفیری در منطقه محسوب می شود با سوء استفاده از موقعیت حرمین شریفین در این کشورها، سالیانه سود فراوانی را از محل ایرانی ها به جیب می زند که این سود با تحریم سفرهای عمره(به عنوان سفری مستحبی که ترک آن نیز معصیت به حساب نمی آید) می تواند تا حد قابل توجهی کاهش یابد.
 
بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان حج و زیارت سالانه 800 هزار ایرانی به حج عمره می روند‏، میانگین هزینه سفر این افراد با توجه به درجه بندی کاروانی که در آن حضور دارند دو میلیون تومان است. که این خود به تنهایی رقمی معادل هزار و 600 میلیارد تومان می شود‏، که اگر هر زائر مبلغ 3 میلیون تومان هم برای خرید ارز بپردازد و در کشور مقصد هزینه کند این مبلغ به 4 هزار میلیارد تومان می رسد. این تنها درآمد عربستان از حضور عمره گذاران ایرانی است.
 
در سال گذشته 64 هزار و 500 نفر نیز از ایران به حج تمتع رفتند، میانگین هزینه حج تمتع 10 میلیون تومان است که مبلغی معادل 645 میلیارد تومان می شود. اگر به ازای هر مسافر، هزار دلار هم هزینه خرید محاسبه کنید، هزینه تمتع ایرانیان حدود 900 میلیارد تومان می شود. به این ترتیب درآمد سالیانه عربستان تنها از زائران ایرانی مبلغی حدود 5 هزار میلیارد تومان است.
 
درآمدهای ذکر شده برای کشورهای حامی داعش تنها با ارزهایی مربوط می شود که از جیب ایرانیان به صورت مستقیم وارد این کشورها می شود و اگر این موضوع را در نظر داشته باشیم که به ازای ورود هر گردشگر 2 تا 6 شغل مستقیم و 9 تا 15 شغل با احتساب مشاغل بخش‌های تولیدی و خدماتی ایجاد می‌شود، نمی توانیم سود این کشورها از محل مسافران ایرانی را به راحتی مورد محاسبه قرار دهیم.
 
تحریم سفرهای خارجی، فرصتی برای گردشگری داخلی اما...
با رونق هر چه بیشتر این کمپین می توان امید داشت که ظرفیت های بالقوه گردشگری در داخل ایران هرچه بیشتر به فعلیت برسد، اما این امید زمانی به واقعیت می پیوندد که حداقلی ترین زیرساخت های گردشگری در داخل فراهم آید.
 
در حال حاضر گردشگری داخلی در ایران با موانع متعددی مواجه می باشد و در یکی از شرم آورترین این موانع حتی سرویس یهداشتی نیز برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم نمی باشد. بحران ساخت سرویسهای بهداشتی بین راهی نیز موضوعی با قدمت نزدیک ده سال است ؛
 
شاید اگر چنین مشکلات ابتدایی گریبان گیر صنعت گردشگری در داخل نبود، امروز هم شاهد ورود هر چه بیشتر گردشگر به مهد کهن خود بودیم و از سوی دیگر بخشی از گردشگران ایرانی نیز از سفر به آن سوی مرزها منصرف می شدند.
 
به هر صورت اگر بخواهیم میلیون ها مسافر ایرانی به مقصد کشورهای حامی داعش را در داخل نگه داریم، می بایست فکری هم به حال نیمه جان صنعت گردشگری داخلی داشته باشیم تا رغبتی برای مسافران باقی بماند. 
منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 12700

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر