بازخوانی اجلاس اخیر سران کشورهای اسلامی در استانبول؛

زنان در چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی

در اجلاس سیزدهم سازمان همکاری‌های اسلامی که تحت عنوان «وحدت، یکپارچگی برای عدالت و صلح» نام‌گذاری شده بود و دراستانبول ترکیه برگزار شد ، موضوع زنان و کودکان نیز مدنظر قرار گرفت و در بیانیه مصوب اجلاس، در بندهای متعددی به آن پرداخته شد .

زنان در چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی

گیلان خبر: در اجلاس سیزدهم سازمان همکاری‌های اسلامی که تحت عنوان «وحدت، یکپارچگی برای عدالت و صلح» نام‌گذاری شده بود و دراستانبول ترکیه برگزار شد (1)، موضوع زنان و کودکان نیز مدنظر قرار گرفت و در بیانیه مصوب اجلاس، در بندهای متعددی به آن پرداخته شد (2).

در کنفرانس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی، بر لزوم حمایت از حقوق بشر افراد خصوصاً زنان و کودکان در سرزمین‌های تحت اشغال از جمله سرزمین‌های اشغالی فلسطین و سرزمین‌های اشغالی کشمیر تأکید شده است. در منطقه کشمیر هزاران نفر غیرنظامی و بی‌گناه از جمله زنان، کودکان و افراد سالمند کشته شده‌اند. در این اجلاس بر لزوم مسئولیت‌پذیری و التزام دولت اشغال‌گر در قبال حمایت از حقوق بشر افراد به‌ویژه زنان و کودکان تحت صلاحیت خود که در سرزمین‌های اشغالی واقع‌اند، تأکید شده است (3).

در اجلاس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی، از تشکیل یک مکانیسم تحت عنوان «کمیسیون حقوق بشر دایمی و مستقل» (4) استقبال شده که هدف و کارکرد اصلی این کمیسیون، اِعمال نظارت بر وضعیت حقوق بشر در مناطق مختلف از جمله منطقه کشمیر است. در این کنفرانس از برخی از دولت‌ها از جمله دولت هند درخواست شده است که همکاری و مساعدت لازم را با این کمیسیون و هیأت حقیقت‌یاب آن داشته باشند (5).

در این کنفرانس بر لزوم حمایت از اقدامات ضدتروریستی در چارچوب احترام به حقوق بشر تأکید شده است. سازمان همکاری‌های اسلامی از دبیرکل مصرانه درخواست کرده است که همکاری خود را با نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت، صندوق جمعیت ملل متحد و یونیسف و دیگر نهادهای بین‌المللی تقویت کند تا از سرایت انواع بیماری‌های واگیردار و کشنده، واکسیناسیون نوزادان و کودکان و حمایت از سلامت و بهداشت مادران و نوزادان حمایت نماید. سازمان همکاری‌های اسلامی از دولت‌های عضو درخواست می‌کند که حمایت‌های مالی خود را از صندوق‌ها و نهادهای مالی بین‌المللی توسعه در راستای ارتقای بهداشت و سلامت تمامی افراد خصوصاً زنان و کودکان توسعه دهند (6).

در کنفرانس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی تأکید شده است که دولت‌های عضو باید حمایت از سلامت جسمی و روانی کودکان را به عنوان یک وظیفه مهم برای والدین و نیز برای جامعه به‌رسمیت بشناسند. همچنین از دولت‌ها درخواست شده است که اقدامات جدی و مؤثری را برای امحا و ریشه‌کن‌کردن فلج اطفال اتخاذ کنند.

در اجلاس اخیر از پیشرفت‌ها و تحولات به‌وجودآمده در رابطه با سلامت مادران و نوزادان استقبال شده است. به طور نمونه اشاره شده به این‌که در سال 1990 نرخ مرگ‌ومیر مادران و نوزادان از هر 1000 مورد تولد، بالغ بر 125 مورد بود، اما در سال 2013 از هر 1000 مورد تولد، فقط در حدود 66 مورد مرگ‌ومیر به‌وقوع پیوست. با این همه، این سازمان در بیانیه اخیر خود خاطرنشان کرده است که به‌رغم پیشرفت‌های اخیر، همچنان در سال 2013 شاهد آن هستیم که بالغ بر 130 هزار زنان در دروان بارداری و در هنگام زایمان جان خود را از دست داده‌اند؛ درحالی‌که علت مرگ آنان کاملاً قابل پیش‌بینی و پیشگیری بوده است. در بیانیه اجلاس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی همچنین تأکید شده است که دولت‌های عضو باید اقدامات مقتضی و مؤثری را برای پیشگیری از مرگ‌ومیر مادران و نوزادان و کاهش مرگ‌ومیر مادران و کودکان زیر 5 سال انجام دهند (7).

یکی از نکات بسیار جالب توجه در بیانیه اجلاس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی این است که مصرانه از دولت‌ها درخواست شده است که تمامی مصوبات و قطعنامه‌های شورای حقوق بشر را بدون قید و شرط اجرا کنند و هیچ‌گونه قید و شرط تبعیض‌آمیز بر مبنای آموزه‌های مذهبی و اسلامی بر این قواعد اِعمال ننمایند (8).

همچنین در این اجلاس بر نقش و جایگاه مهم نهادهای غیردولتی فعال در زمینه حقوق بشر، خانواده، زنان، کودکان، جوانان، سالمندان و افراد آسیب‌پذیر نیازمند به حمایت و کمک تأکید شده است (9).

در بیانیه اجلاس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی از دبیرکل درخواست شده است که در راستای توان‌افزایی، توسعه و پیشرفت زنان و ارتقای رفاه خانواده اقدام کند. همچنین از دولت‌های عضو درخواست شده است که در راستای ارتقای حقوق بشر کودکان و حقوق شهروندی جوانان و نیز برخورداری سالمندان از رفاه و تأمین اجتماعی اقدامات مقتضی را صورت دهند. سازمان همکاری‌های اسلامی در بیانیه اجلاس اخیرش بر لزوم تدوین و تصویب اساسنامه سازمان توسعه زنان در سازمان همکاری اسلامی (10) تأکید کرده است؛ همچنین در این بیانیه بر لزوم امضا و تصویب منشور حقوق کودکان در اسلام (11) تأکید و از ششمین اجلاس آتی وزرای کشورهای اسلامی در مورد نقش زنان در توسعه که در سال 2016 در ترکیه برگزار می‌شود نیز استقبال کرده است (12). همچنین از دولت‌های عضو درخواست شده است که وضعیت خاص زنان در کشورهای اسلامی از جمله در کشورهای درگیر مخاصمات مسلحانه داخلی و بین‌المللی را مدنظر قرار دهند.

برخی از موضوعات مورد توجه در اجلاس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی عبارت‌اند از: حمایت از سلامت جسمانی و روانی و حق آموزش مادران و کودکان درکشورهای درگیر مخاصمات مسلحانه، موضوع ازدواج دختربچه‌ها، ارتکاب اشکال مختلف خشونت علیه کودکان و...

نخستین اجلاس فوق‌العاده زنان در مورد حق سلامت زنان با تأکید بر مقابله با سرطان سینه و رحم

نخستین اجلاس فوق‌العاده زنان سازمان همکاری‌های اسلامی در آوریل 2016 در استانبول برگزار شد. در این اجلاس، محور توجه، ارتقای آگاهی‌های زنان در خصوص بیمارهای خاص زنان از جمله سرطان سینه و سرطان رحم است تا با مساعدت تمام دولت‌های عضو سازمان همکاری‌های اسلامی و دولت‌های عضو ناظر در این سازمان، بتوان به‌طور مؤثر با این بیماری مقابله کرد. در این اجلاس بر لزوم اتخاذ اقدامات پیشگیرانه توجه شده است؛ در این رابطه همچنین تأکید ویژه بر لزوم آموزش دختران در سنین نوجوانی و جوانی برای مقابله با ابتلا به بیماری‌های خاص زنان شده است. ازسویی تأکید شده است که در عرصه جامعه بین‌المللی کنونی، هرگونه مقابله با بیماری‌ها و اقدام در جهت ارتقای سلامت زنان، باید با همکاری و پشتیبانی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ذی‌ربط از جمله سازمان جهانی بهداشت و سایر ارکان مربوطه باشد. ارتقای سلامت زنان در کشورهای اسلامی باید با مشارکت نهادهای دولتی و غیردولتی و اعضای جامعه مدنی صورت پذیرد (13).

مشارکت سازمان همکاری‌های اسلامی در اجلاس شصت‌ام کمیسیون مقام زن

در شصتمین اجلاس کمیسیون مقام زن که در مارس و آوریل جاری برگزار شد، نماینده کمیسیون مقام زن مشارکت داشت. نماینده سازمان همکاری‌های اسلامی نیز در برخی از پانل‌های اجلاس از جمله پانل مربوط به «اجرای اهداف توسعه هزاره: تحقق عدالت جنسیتی و مقابله با خشونت علیه زنان و دختران» (14) شرکت کرد. در اجلاس اخیر کمیسیون مقام زن که با حضور و مشارکت بسیاری از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان همکاری‌های اسلامی برگزار گردید، بر نقش زنان و لزوم مشارکت زنان در فرآیند تحقق صلح و امنیت بین‌المللی تاکید و ذکر شد که این مهم فقط و فقط در پرتو توان‌افزایی زنان محقق خواهد شد (15).

پی‌نوشت

1.    The Heads of State and Government of the Member States of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) held their Summit (13th Islamic Summit titled ‘Unity and Solidarity for Justice and Peace’) in Istanbul, Republic of Turkey.

2.    Final Communique Of The 13th Islamic Summit Of The Heads Of State/Government Of The OIC Member States, para.2.

3.    Ibid., para.24.

4.    the OIC Independent Permanent Human Rights Commission (IPHRC)

5.    . Ibid., para.25.

6.    Ibid., para.146.

7.    Ibid., para.150.

8.    Ibid., para.176.

9.    Ibid., para.192.

10.    the Statute of the Organization of Women's Development in OIC

11.    the Covenant of the Rights of the Child in Islam

12.    the 6thIslamic Ministerial Conference on Women’s Role  in the  Development of  OIC Member States,  in Turkey in 2016

13.    http://www.oic-oci.org/oicv3/topic/?t_id=11085&ref=4362&lan=en

14.    a panel discussion on "Engaging faith communities to implement SDGS – Achieving Gender Justice and Eliminating Violence against Women and Girls”.

15.    http://www.oic-oci.org/oicv3/topic/?t_id=10997&ref=4324&lan=en


منبع: مهرخانه

کد مطلب: 15033

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر