با پایان یافتن فصل اول و آغاز پیش تولید فصل دوم سریال شهرزاد؛

شهرزاد، بدون سیگار دوست داشتنی تر است

در کنار همه هوراهایی که برای «شهرزاد» کشیده شد، انتقادات فراوان و گاه مبنایی و محتوایی زیادی نیز از سوی منتقدان بیان شد که پیگیری و بررسی و تلاش برای رفع آنها، می تواند، فصل دوم این سریال را به قله ای کم نظیر در عرصه تولید سریال در کشورمان تبدیل نماید.

شهرزاد، بدون سیگار دوست داشتنی تر است

گیلان خبر ـ سجاد ستوده: دوشنبه هفته پیش، آخرین قسمتِ اولین فصل از مجموعه «شهرزاد» از طریق شبکه نمایش خانگی عرضه شد، و بدین وسیله داستان پر فراز و نشیب فرهاد و شهرزاد، با ازدواج آنها به پایان رسید. پایان فصل اول این سریال، همچون اکثر قسمت های آن با تعلیقی قابل توجه همراه بود که خود این تعلیق، خبر از در پیش بودن فصل دومی جذاب می دهد.

«سید محمد امامی»، تهیه کننده شهرزاد در مصاحبه ای با اشاره به کشش دار بودن داستان سریال، خبر از تولید فصل دوم آن داده و می گوید: پنج قسمت از فصل دوم نوشته شده و قرار است در 20 قسمت تهیه و تولید شود که این مساله کاملا قطعی است.

«شهرزاد» در روزگار قحطی تولید آثار قابل توجه، به ویژه در حوزه نمایش خانگی که توانایی ایجاد ارتباطی مناسب با مخاطب را داشته باشد، اتفاق مبارکی بود که توجه همه را به خود جلب کرد. استقبال فراوان مردم از این سریال و پیگیری قسمت های مختلف آن و روی خوشی که منتقدین سختگیر به آن نشان دادند، همگی نشان از موفقیت «شهرزاد» حداقل در ایجاد ارتباطی مناسب با مردم و همراه نگه داشتن آنها با خود تا آخرین قسمت دارد.

داستان جذاب و پرکشش، استفاده از تعلیق های هنرمندانه، پروراندن و روایت چندین داستان عاشقانه همزمان آن هم به موازات هم، در کنار کارگردانی قابل توجه و البته بازی های کم عیب و نقص بازیگران اصلی سریال، دکور و نورپردازی فاخر، گریم های شیک و شایسته و ... همه و همه دست به دست هم دادند، تا «شهرزاد» به سریالی محبوب در بین مردم و البته ماندگار در اذهان تبدیل شود. موضوعی که پیشتر در کارهای قبلی «حسن فتحی»، کارگردان سریال «شهرزاد» نیز دیده شده بود. «پهلوانان نمی میرند» و «شب دهم» هر دو، از آثار تاریخی این کارگردان موفق بودند که همچنان در اذهان ماندگار شده اند و البته با ساخت «شهرزاد» ضلع سوم این سه گانه تاریخی و ماندگار نیز تکمیل شد.

«شهرزاد» در کنار همه موفقیت ها و نقاط مثبت و قابل تقدیر، نکات منفی و قابل تاملی نیز به همراه داشت که بررسی همه آنها ـ چه نکته های مثبت و چه نقاط ضعف ـ مجال و فرصتی دیگر می طلبد.

در کنار همه هوراهایی که برای «شهرزاد» کشیده شد، انتقادات فراوان و گاه مبنایی و محتوایی زیادی نیز از سوی منتقدان بیان شد که پیگیری و بررسی و تلاش برای رفع آنها، می تواند، فصل دوم این سریال را به قله ای کم نظیر در عرصه تولید سریال در کشورمان تبدیل نماید.

یکی از این نکات ضعف که البته کمتر مورد توجه قرار گرفت، استفاده بیش از حد و گاه به افراط بازیگران از سیگار و استعمال فراوان دخانیات در سکانس های مختلف این سریال بود. شاید اگر می شد برای «سیگار» در این سریال بازیگری انتخاب، و برای او دیالوگ نوشته می شد، بیشترین میزان و حجم بازی و دیالوگ از آنِ این بازیگر می بود.

میزان استعمال سیگار در این سریال آنچنان بود که در هنگام پخش قسمت های فصل اول، داد چند مرجع مرتبط را نیز درآورد. «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات» یکی از مجموعه هایی بود که با صدور بیانیه هایی به این موضوع اعتراض کرد. این جمعیت در نامه های جداگانه ای خطاب به «حسن فتحی» کارگردان سریال و «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اعتراض به این رویه با اشاره به نقش اثربخش هنرمندان «در حفظ سلامت مردم و تغییر در نگرش زندگی، خصوصا جوانان که آینده سازان ایران عزیز خواهند بود» خواهان حذف «صحنه های مصرف مواد دخانی توسط شخصیت های مثبت و منفی» شد.

hMuiFg9wzssP

 

این جمعیت در بخشی از نامه اش خطاب به کارگردان سریال شهرزاد آورده است: «این صحنه ها برای مخاطب خصوصا کودکان و نوجوانان (دختر و پسر) به دلیل حضور افراد مشهور و شناخته شده جذاب خواهد بود، لذا از آن برادر بزرگوار که مسئولیتی سنگین در قبال جامعه دارید، درخواست می شود برای آگاه سازی از مضرات مصرف مواد دخانی که متاسفانه دروازه ورود به دیگر اعتیادها است و عدم تشویق ناخواسته جوانان و خانواده ها، استعمال مواد دخانی را در کلیه صحنه ها حذف فرمایید.»

به دنبال اعتراض «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات» نسبت به نمایش سیگار در سریال شهرزاد، «دکتر محمدهادی ایازی» معاون اجتماعی وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره انتقاد به نمایش سیگار در سریال «شهرزاد» که مخاطبان زیادی نیز دارد، گفت: در جلسه شورای فرهنگ سلامت، مرکز دخانیات ما گزارشی را از وضعیت تولیدات هنری که در آنها از سیگار استفاده می‌شود، ارائه داد.

وی به ایسنا گفت: طبق این گزارش در دهه دوم بعد از انقلاب نسبت به دهه اول، میزان استعمال دخانیات در فیلم‌ها دو برابر شده است و در دهه سوم نیز نسبت به دهه دوم مجددا این میزان به دو برابر افزایش یافته است. یعنی در دهه سوم بعد از انقلاب نسبت به دهه اول، میزان مصرف دخانیات در فیلم‌ها چهار برابر شده است.

ایازی با بیان اینکه البته قاعدتا فیلمی که در آن استعمال دخانیات به میزان زیادی وجود دارد، نباید مجوز و پروانه نمایش بگیرد، تاکید کرد: البته با این سازوکاری که پیش‌بینی شده ما علاقه نداریم که این موضوع الزامی باشد، اما خود کارگردان و تهیه‌کننده باید بداند که با ساخت فیلم، فرهنگسازی کرده و به سلامت مردم کمک کند نه اینکه فیلمی تولید کند که به سلامت مردم آسیب برساند.

حال که استقبال گسترده مردم از این سریال، دست اندرکاران شهرزاد را به سمت تولید فصل دوم آن سوق داده، بد نیست که چه در زمان نگارش فیلمنامه که بنا به گفته تهیه کننده سریال، 5 قسمت از آن نوشته شده است، و چه در هنگام ساخت آن، این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

«شهرزاد» قصه جذاب و پرکششی دارد که در کنار بازی های درخشان و کارگردانی خوب، به سریالی شیک و قابل احترام تبدیل شده، و در این بین، حیف است که بوی بد سیگار بر این احترام، خدشه ای وارد کند.

باید پذیرفت که شهرزادِ بدونِ سیگار، شهرزادی زیبا و دوست داشتنی تری خواهد بود.

 

سجاد ستوده

 

کد مطلب: 15244

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر