دریاچه ارومیه از اغما تا رویا ــ ۲

احیای دریاچه ارومیه مستلزم تقویت مدیریت منابع آب و تغییر الگوی کشت است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: منابع مالی داخلی و خارجی بی شک در احیای دریاچه ارومیه مؤثر واقع خواهد شد اما تنها در صوتی که شاهد مدیریت کارآمد بر منابع آب و الگوی کشت باشیم که متأسفانه در حال حاضر از آن بی‌بهره‌ایم.

احیای دریاچه ارومیه مستلزم تقویت مدیریت منابع آب و تغییر الگوی کشت است

گیلان خبر: محمداسماعیل سعیدی گفت: احیای دریاچه امکانپذیر است اما با توجه به اینکه سرنوشت کشاورزان اطراف دریاچه ارومیه وابسته به چاه‌هاست، ساماندهی چاه‌ها نیازمند تدابیر و برنامه‌های کارشناسی شده است.

وی افزود: آنچه در حال حاضر اهمیت دارد این است که آب موجود را چگونه مدیریت می‌کنیم. در این‌باره متاسفانه شاهدیم که وزارت نیرو با این تعداد کارشناس و متخصص نتوانسته مدیریت آب را به روز کند و همچنان طبق توافقنامه‌ای که شیخ بهایی 600 سال پیش تنظیم کرده بود عمل می‌کنیم.

سعیدی یادآور شد: سال گذشته اعتبار قابل توجهی برای احیای دریاچه اختصاص دادند که بخشی از آن صرف شبکه بندی و تسویه فاضلاب شهرهای اطراف دریاچه ارومیه به منظور انتقال به دریاچه شد اما امسال بودجه ای به منظور ادامه این اقدام، اختصاص نیافت، در حالی که فاضلاب تسویه شده می‌تواند به منظور آبیاری زمین‌های کشاورزی و یا جهت انتقال به دریاچه مورد استفاده قرار گیرد.

وی با تاکید بر لزوم شبکه‌بندی و تسویه فاضلاب شهرهای اطراف دریاچه ارومیه ادامه داد: در صوتی که هنوز بخش عمده‌ای از فاضلاب شهر تبریز به شبکه نپیوسته در حال حاضر در هر ثانیه بیش از 4 متر مکعب از آن از شهر خارج می‌شود که تنها نیمی از این حجم تسویه شده و نیم دیگر رها می‌شود. با تسویه این فاضلاب رها شده نه تنها از آلودگی محیط زیست جلوگیری می‌شود بلکه می‌توان با آبیاری مکانیزه و حساب شده زمین‌های کشاورزی، مقدمات را برای مسدود کردن چاه‌های اطراف دریاچه فراهم آورد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو تغییر الگوی کشت را از عوامل مؤثر در مدیریت آب عنوان کرد و گفت: محصولی مانند زعفران تنها به یک بار آبیاری نیاز دارد، پسته به سه بار، اما هندوانه به هر سه روز یک بار آبیاری آن هم به صورت غرقاب نیاز دارد. این یعنی هزینه آبی که برای برخی محصولات کشاورزی مانند هندوانه صرف می شود به مراتب بیش از ارزش ریالی این محصولات است. بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید به عنوان یک نهاد حاکمیتی در این موضوع به طور جدی ورود کند و سیاست تغییر الگوی کشت و تغییر شیوه آبیاری به آبیاری مکانیزه و تحت فشار را اعمال کند که البته خوشبختانه اخیراً شاهدیم، مردم خودشان به فکر تغییر الگوی کشت افتاده‌اند.

سعیدی یکی دیگر از راهکارهای احیای دریاچه ارومیه را انتقال آب رود زاب دانست و گفت: آب این رودخانه از کشور خارج و وارد خاک عراق می شود که بخشی از آن را قرارگاه خاتم سپاه آغاز کرده است.

سعیدی در پایان گفت: در حال حاضر، کارشناسان، نظرات متعددی برای احیای دریاچه ارومیه ارائه می‌دهند: برخی انتقال آب به دریاچه را چاره کار می‌دانند و برخی دیگر، مدیریت آب را و برخی هر دو عامل را که هر دو مستلزم اختصاص بودجه لازم است. منابع مالی داخلی و خارجی بی‌شک در احیای دریاچه ارومیه موثر واقع خواهد شد اما تنها در صوتی که شاهد مدیریت کارآمد بر منابع آب و الگوی کشت باشیم که متاسفانه در حال حاضر از آن بی‌بهره‌ایم.


منبع: تسنیم

 

کد مطلب: 19102

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر