روایت وزیر بهداشت از مهم‌ترین جلسه‌ نظام

در اهمیت این نشست، همین بس که رهبر انقلاب با دقت و صبورانه، ساعت‌ها برای آن وقت گذاشتند/ ایشان فرمودند ما به جای گزارش، باید اثر اقدامات دستگاه‌ها را در تغییر شاخص‌ها و کاستن از معضلات به طور ملموس ببینیم.

روایت وزیر بهداشت از مهم‌ترین جلسه‌ نظام

گیلان خبر: دغدغه رهبر انقلاب درباره موضوع آسیب‌های اجتماعی که از سال گذشته به صورت جدی و رسمی در جمع مسئولان دولتی و سایر بخش های حاکمیتی مطرح شد، تا به امروز ادامه داشته و طبق گزارش مسئولان مربوطه تا کنون 4 جلسه اصلی در این خصوص با حضور حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شده است که آخرین آن دوشنبه هفته اخیر بود.

 
"مهم ترین جلسه نظام"
 
سیدحسن هاشمی در مطلبی با عنوان "گزارش یک جلسه؛ آسیب‌های اجتماعی، دردناک اما درمان‌پذیر" در کانال تلگرامی خود آورده است:« چهارمین جلسه‌ "بررسی آسیب‌های اجتماعی" در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد و مسئولان برخی دستگاه‌ها که در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی فعالیت دارند، گزارش کار خود را مطرح کردند. در اهمیت این نشست، همین بس که رهبری آن را مهم‌ترین جلسه‌ نظام خواندند و با دقت و صبورانه، ساعت‌ها برای آن وقت گذاشتند.
 
من گزارشی از فعالیت همکارانم در حوزه‌ بهداشت و درمان حاشیه‌ شهرها و نتایج بررسی‌هایی که در زمینه‌ طلاق، اعتیاد و سلامت روان انجام شده، ارائه دادم.
 
رهبری نیز بیاناتی فرمودند که در این فرصت اندک تنها به دو مورد آنها اشاره می‌کنم؛ نخست این که ما به جای گزارش، باید اثر اقدامات دستگاه‌ها را در تغییر شاخص‌ها و کاستن از معضلات به طور ملموس ببینیم و بعد؛ با اشاره‌ مجدد به آسیب‌های اجتماعی به عنوان معضلی دردناک، فرمودند: این کاری است که هر کسی ایران را دوست دارد یا حتی هر کسی که وجدان دارد، باید به آن اهتمام ورزد.
 
اما آن‌چه باعث مباهات بنده و همکارانم است این که ایشان تصریح کردند، دستگاهی که در حاشیه‌ شهرها فعالیت داشته، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
 
اینجانب نیز در پایان صحبت‌هایم خطاب به ایشان عرض کردم علی‌رغم گزارش‌های مثبتی که در این جلسه ارائه شد، متأسفانه شرایط خوب نیست و نگرانی‌های جدّی در زمینه‌ آسیب‌های اجتماعی و سلامت روان مردم وجود دارد. به دو نکته هم اشاره کردم.
 
ابتدا عرض کردم که من از موضع مسئولیتم باید در کنار درمان، بر پیشگیری هم تاکید داشته باشم؛ از این بابت لازم است به فقر که منشأ تمام آسیب‎هاست، بیشتر توجه کنیم و چون هزینه‌های درمان، یکی از مواردی است که طبقات ضعیف را به کام فقر می‌کشاند، باید طرح تحول را بیش از پیش دریابیم. طرحی بزرگ و خدمتی موثر که خودش به دلیل عدم حمایت‌های لازم، این روزها حال خوشی ندارد.
 
سپس ادامه دادم؛ مدتی است عده‌ای فرهنگ شفافیت را به عمد با افشاگری یکی گرفته‎اند و چنان در این مسیر می‌تازند که گویی شبکه‌های معاند دیگر نیازی به تولید محتوا علیه نظام و مسئولین آن ندارند؛ همین که نوشته ‌برخی شبه رسانه‌ها و سخنان مطرح شده در بعضی تریبون‌های عمومی را بازنشر دهند، به هدف دست یافته‌اند. این نوع برخورد با مسائل کشور، باعث صدمات فراوان به سلامت روان جامعه می‌شود؛ مردم را به نظام بدبین می‌سازد و به عنوان مهم‌ترین آسیب و بلکه خیانت، جوانان عزیزی را که سرمایه اصلی بالندگی انقلاب و کشورند، به آینده ناامید می‌کند. پس لازم است در این مورد نیز چاره‌ای عاجل اندیشید.
 
در پایان مقرر شد شش ماه بعد، دستگاه‌ها گزارش اقدامات خود را دوباره خدمت ایشان ارائه دهند.
 
امیدوارم با همدلی و همکاری تمام دستگاه‌ها، بتوانیم هر چه سریع‌تر این آسیب‌های دردناک اجتماعی را درمان کنیم.»
 
همه ایرانیان با وجدان به میدان بیایند
 
حسن روحانی، رئیس جمهور نیز که روز گذشته برای جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی دولت در صحن علنی مجلس حضور یافته بود، در میان سخنان خود اشاره کوتاهی به چهارمین جلسه بررسی آسیب های اجتماعی کرد و گفت: دیشب رهبر انقلاب در جلسه مقابله با آسیب های اجتماعی فرمودند که برای مقابله با آسیب های اجتماعی حتی آنهایی که به دین اعتقاد ندارند اگر ایران را قبول دارند باید با تمام توان وارد شوند؛ حتی اگر کسی در عشقش به ایران تردید باشد ولی در وجدان سالم او تردید نباشد باید با تمام وجود برای مبارزه با آسیب های اجتماعی آماده باشد.
 
موضوعی که رهبر انقلاب خود را در قبال آن مسئول دانستند و اشک ریختند
 
درز برخی جزئیات از جلسات مهم مسئولان در حضور رهبری، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب بسیار گسترده ای داشت. از جمله سخنان علی مطهری که با اشاره به یکی از این جلسات گفته بود: «در این رابطه (آسیب اجتماعی) گزارش عمیق و وسیع خدمت مقام معظم رهبری رسید. گزارشی در خصوص افزایش نرخ طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی شهرها و مواردی از این دست که مأیوس‌کننده نیز بود. شنیدم رهبری خودشان ٦ ساعت وقت گذاشته‌اند و گزارش را شنیدند و در آخر گفتند که خودشان مسوولند و در برخی حوزه‌ها نیز اشک ریخته و گریه کرده‌اند.»
 
محمدباقر قالیباف شهردار تهران نیز در صحن علنی شورای شهر تهران، اشاره کوتاهی به یک یاز این جلسات داشت و گفت: اخیراً دو جلسه سه ساعته با حضور وزرا، روسای سه قوه برگزار شد؛ یکی از نقاطی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره داشتند این بود که نسبت به آسیب‌های اجتماعی غفلت شده است.
 
مردم عائله ما هستند؛ برای رفع آسیب‌های اجتماعی "فوق عادت" کار کنید
 
رهبر معظم انقلاب در سومین جلسه‌ی آسیب‌های اجتماعی که به تاریخ یازدهم اردیبهشت ۹۵ با حضور مسئولان ارشد نظام برگزار شد، توصیه‌های مهمی داشتند که بخشی از آن بازتاب رسانه‌ای یافت:
 
«درست است که ما در کشور در درجه ی اول مسئله اقتصاد را داریم و خود مشکلات اقتصادی هم [به عنوان] یکی از آن عوامل ریشه ای این مفاسد، مورد توجه ما است، لکن مسئله ی مفاسد اجتماعی با شرحی که در جلسه ی قبل داده شد، یکی از بیماری هایی است که هر روزی که بر آن بگذرد و علاج نشود، عمق بیشتری پیدا می کند و علاجش دشوارتر خواهد شد. لذا مسئله فوق العاده مهم است».
 
شاید از نگاه جامعه شناسانه، وجود آسیب های اجتماعی در هر اجتماع بشری امری طبیعی باشد، اما در شأن کشوری که آرمان «ساخت تمدن نوین اسلامی » دارد، به هر میزان، ولو اندک هم شایسته نیست. بنابراین گرچه در خصوص مقابله با آسیب های اجتماعی کارهایی شده است اما یقینا کافی نیست. برای حل آن، باید کار شبانه روزی کرد. «توقعات بیشتر از اینها است... اهمیت کار را، بزرگی مسئولیت را، خطرات ناشی از آن را آدم توجه بکند، آن وقت می فهمد که چه قدر باید در این زمینه تلاش کرد و شب و روز نشناخت».
 
ممکن است حتی در کوتاه مدت، نتایج این تلاش شبانه روزی مشخص نشود اما نفس تلاش مسئولین، برای مردم مایه ی آرامش و مرهم است. «یک اشکالی که در کارهای بلند مدت هست و آن اینکه غالباً مجریان علاقه ای به کارهایی که تأثیراتش بلند مدت است ندارند؛ طبیعت انسان است... چون مردم این آسیب ها را در زندگی لمس می کنند... وقتی می بینید یک دولتی است که دنبال علاج این آسیب ها است، نفس این تلاش مردم را خرسند می کند، راضی می کند، امیدوار می کند.»
 
اما چگونه یک مسئول یا یک عنصر مؤمن و انقلابی می تواند این کار بلندمدت را شبانه روزی و با تمام وجود پی بگیرد و خسته نشود؟ وقتی که حس کند خود او، جزئی از آن خانواده است و مشکل مردم، مشکل اوست.»
 
ما مردم را باید عائله ی خودمان بدانیم. ما مسئولین کشوریم دیگر ... این ملت، این کشور، این مرزها، این فضای زندگی، عائله ما است. به مسئله ی آسیب های اجتماعی در سطح کشور جوری نگاه کنیم که اگر این آسیب در داخل خانواده ی خود ما بود، آنجور نگاه می کردیم. اگر بنده یک بچه ی معتاد داشته باشم چه حالی دارم؟ اگر کسی در خانه یک دختر فراری از خانه داشته باشد چه حالی دارد؟ تصورش را بکنید، اگر این دختر از خانه ی دیگری هم فرار کرد، ما باید همان احساس را به خودمان تلقین کنیم ولو طبیعتاً نداشته باشیم... ما باید به این قضیه در سطح جامعه حساس باشیم و به فکر علاج باشیم... ما در واقع اهتمام مان به وضعیت مردم مثل اهتمام مان به داخل خانواده ی خودمان باشد.»
 
اما در مقابله با آسیب های اجتماعی نباید به کارهای معمولی و جاری دستگاه ها اکتفا شود و هر از گاهی برای رفع تکلیف گزارشی داده شود. تاکید رهبر انقلاب اسلامی در جلسات مختلف بر کار جهادی مستمر ویژه است. «انتظارم از مجموعه ی حاضر کارهای فوق العاده است؛ یک کارهایی هست که کارهای طبیعی دستگاه شما است و باید انجام بدهید، لابد هم انجام می دهید، بعد از این هم-این جلسه و امثال این جلسه باشد یا نباشد- انجام می دهید؛ این چیزی نیست که ما را قانع کند؛... یک کار فوق عادت انجام بگیرد، یک تلاش مضاعف انجام بگیرد.»
 
همچنین در این موضوع مهم نیز مانند اقتصاد مقاومتی که همه ی دستگاه ها باید وسط میدان بیایند. «همه ی دستگاه ها باید نقش آفرینی کنند؛ هم دستگاه های دولتی-منظورم قوه ی مجریه است-هم دستگاه های غیر قوه ی مجریه مثل مجلس، مثل قوه ی قضائیه، مثل نهادهای انقلابی. همه باید نقش آفرینی کنند، باید نقش خودشان را، سهم خودشان را مشخصاً پیدا کنند، بفهمند چه هست، و  آن سهم را به بهترین وجهی، با شتاب متناسب انجام بدهند. »
 
نقش دستگاه های تبلیغاتی نیز در این کار اهمیت زیادی دارد اما بعضا تاکنون نقش آفرینی مؤثری نداشته اند. «عدم توجیه فرض کنید سازمان تبلیغات یا دفتر تبلیغات نسبت به این قضیه موجب می شود که در این زمینه کار نکنند. خب ما این همه امکانات داریم... باید دنبال کنند.... مجموعه ی صدا و سیما باید مطلع بشوند از آنچه که واقعیت کار است تا بتوانند برنامه ریزی کنند، صدا و سیما خیلی می تواند نقش ایفا کند».
 
اما در مقابل این عملیات جهادی و مقاوم سازی اجتماعی، نباید از عوامل مزاحم و ضد عملیات هم غفلت شود؛ مثلاً «وقتی که ما در جشنواره فجرمان فیلم هایی نشان داده می شود که اصلا سوق می دهد مردم را به سمت این مفاسد اجتماعی، در واقع فرهنگسازی ضد این جهت را داریم انجام می دهیم؛ باید مراقبت بشود، باید به اینها توجه بشود. »
 
و در آخر آنچه که هم برای مسئولان، و هم برای مردم -به ویژه جوانان مؤمن و انقلابی- وظیفه ایجاد می کند، به میدان آوردن ظرفیت ها و نیروهای مردمی است؛
»نیروهای مردمی خیلی می توانند کمک کنند و کمک هم می کنند، منتها برنامه می خواهد که چه جوری از نیروهای مردمی استفاده کنیم. جذب دل های مردم و جذب کمک های مردم-چه کمک های مالی شان چه کمک های فکری و بازویی شان-خیلی هنر می خواهد و این برنامه ریزی لازم دارد.» 
 
در این کار پر اهمیتی که برای آن نباید شب روز و شناخت، نیز دست معجزه گر مردم که عنایت الهی را به دنبال دارد، راهگشا خواهد بود؛ این را تجربه ی انقلاب اسلامی ثابت کرده است؛ مهم این است که نیروی حزب اللهی این عرصه را نیز سنگری برای انقلابی گری و جهاد خود بداند، که «جهاد فقط شمشیر گرفتن و جنگ کردن در میدان قتال نیست؛ جهاد شامل جهاد فکری، جهاد عملی، جهاد تبیینی و تبلیغی، و جهاد مالی است.»


منیع: فرهنگ

 

کد مطلب: 20202

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر