مهدی رحیمی

دلایل عدم رشد جمعیت در ایران

بیشترین زاد و ولد ها متعلّق به دوران دهه 60 می باشد که خانواده‌ها 6.8 فرزند داشتند، حال در جدید ترین آمار ها خانواده ها 1.8 فرزند دارند.

دلایل عدم رشد جمعیت در ایران

گیلان خبر ـ مهدی رحیمی : کشور ما با داشتن 70  میلیون جمعیت فعال یعنی سنین بین 15 تا 64 سال تشکیل می‌دهد و در وضعیت دوران طلایی جمعیت کشور قرار دارد.
بیشترین زاد و ولد ها متعلّق به دوران دهه 60 می باشد که خانواده‌ها 6.8 فرزند داشتند، حال در جدید ترین آمار ها خانواده ها 1.8 فرزند دارند.
از طرفی نرخ رشد ازدواج هم در حال کاهش است چون سن ازدواج در حال افزایش است سن ازدواج در مردان 26.7 و در زنان 23.4 است. شواهد حاکی از آن است که باید در این زمینه کار شود.

w

یکی از مهم ترین دغدغه های جوان های امروزی شغل است، در حالی 20 تا 25 درصد جمعت از سنین 15 تا 29 سال هستند و اماده ورود به بازار کار، کاری برای وجود ندارد و ناراحت کننده ترین بخش در این است که افزاد دارای دیپلم و زیر دیپلم راحت تر از افراد تحصیل کرده شغل پیدا می کنند! و جوان بعد 16 سال درس خواندن متوجه میوشد که شغلی در زمینه تحصیلی او یافت نمیشود .
طلاق
امار نشان میدهد از هر 800.000 ازدواجی که در سال داریم 20 درصد ان به طلاق منجر می شود و جالب تر این است که 50 درصد یعنی نصف این امار در کمتر از 5 سال زندگی مشترک از هم جـــدا میشوند و این مورد را با قاطعیت می توان گفت یکی از دلایل مهم ان عدم اشتغال درست- مشکلات مالی ناشی از آن-و ضعف خانواده ها در زمینه فرهنگی(خیانت و ...)اعتیاد(که باز هم شغل درصدی از دلایل این مورد است) و فقر(شغل درصدی مهم را دارد) و ازدواج های تحمیلی . ... از دلایل این امار وحشتناک طلاق محسوب میشوند.
دیر فرزند اوری
امار ها نشان میدهد دیر فرزند آوری از دیگر دلایل کاهش رشد جمعیت است، جوانان ما حدود 3 سال و نیم طول می کشد که فرزندی بیاورند و 28 درصد آنها فقط به تــک فرزندی قانع میوشوند!!! و جالب تر اینجاست که فاصله فرزند اول و دوم 5.4 دهم سال است!
مرگ و میر
یکی دیگر از دلایل مرگ و میر به دلیل عدم رعایت سن فرزند آوری است که خطرات افراد زیر 18 سال و بالای 35 سال باید بررسی شود.
سقط جنین
همین بس بدانیم که 220.000 سقط جنین وجود دارد(البته این ها فقط شناسایی شده ها هستند و ما میدانیم که بیشتر است) و 120.000 سقط جنین غیر قانونی داریم؟؟! که باز مشکلات شغلی و اقتصادی و بعد فرهنگی از دلایل مهم آن هستند.
-    سه موضوع "سازگاری"، "معیشت" و "سلامت" را عاملی برای مستحکم ماندن زندگی مشترک
در این باب صحبت های زیادی وجود دارد، اما باید دانست یک جوان تا زمانی که درس میخواند در آرزوی کاری خوب است، وقتی درسش تمام شد و به خدمت مقدس سربازی رفت و برگشت امید به کار دارد و شاید با ارتباط های رابطه ای که وجود دارد امید او برای یافتن شغل کم رنگ شود، در این زمان تعداد کمی ریسک می کنند و ازدواج می کنند و از همین تعداد که ازدواج می کنند مجبورند با تحصیلات عالیه برای امرار معاش به کار های کاذب یا بازاری که درامد کم و عدم پوشش بیمه دارند بپردازند که تفکر فرزند آوری در اینها پایین می آید، از طرفی مسئولین کار به جای اینکه به بحث دانشگاه ها به صورت مفصل نگاه کنند و مسئولیت دیگری جز پول در اوردن را بر عهده مسئولین دانشگاه ها قرار دهند و فکر های زیادی در این زمینه در ذهن بنده قرار دارد که به تعدادی کوچکی اشاره می کنم.
-    دانشگاه ها باید رشته هایی را که تدریس می کنند ، علاوه بر سطح علمی ، سطح عملی را در دانشجویان بالا ببرند، و با شرکت ها و ارگان های خصوصی جلسه و قرار داد ببندند و برای جوانی که 4 تا 6 سال تحصیل عالیه داشته کار اموزی همراه با حقوق هر چند ناچیز داشته باشند ، مثلا 2 سال...
-    در مصاحبه ای شنیدم که مسئولی می گفت جوانان ما باید فکر اشتغالی خود را از سمت پشت میز نشینی عوض و به سمت کار آفرینی بالا ببرند و این تحول شغلی باشد!!!
در جواب باید گفت وقتی ریشه دانشگاه ها بر مدار کارعلمی است نه عملی، وقتی رشته هایی تدریس میشود که فقط پشت میز نشینی است، وقتی جوانی که به هر ترتیب فارغ التحصیل شد و هیچ سرمایه ای ندارد و هیچ ارگانی به او تسهیلات مربطه کار آفرینی را نمیدهد( آن 5 میلیون کار خانگی بماند که با آن نمی شود کار راه انداخت) جوان برود و با چک و سفته از بانک های خصوصی وام هایی با بهره های جانانه(محاسبه بانکی بهره واقعا جالبه) بگیرند و خدای ناکرده اگر کم بیاورند چیزی جز میله های زندان یا ابرو ریزی نصیب شان نمیشود .
-    نکتــــه اصلی
نکته اصلی  این است، قبل از اینکه جوانی را که بعد از این همه خان ازدواج کرده و پول پوشک های گران 20 و چند هزار توانی و ...  ندارد و شغل مناسبی که فرزند خود را بیمه کند ندارد، دعوت به فرزند آوری کنیم، بیایم اول موانع را بر طرف کنید(مسئولین محترم) و مطمئن باشید وقتی موانع بر طرف شد اصلا نیازی نیست که بگویید فرزند بیاورید خود به خود این نرخ بالا میرود.

 

کد مطلب: 2126

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر