رئیس سازمان غذا و دارو:

مردم برخی مناطق کشور کالری دریافت نمی‌کنند

رییس سازمان غذا و دارو گفت: اکنون برخی افراد جامعه همچون مردم مناطقی از استان سیستان و بلوچستان کالری مورد نیاز بدن خود را دریافت نمی‌کنند و از نبود امنیت غذایی رنج می‌برند که در حال پیگیری است.

مردم برخی مناطق کشور کالری دریافت نمی‌کنند

گیلان خبر: رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو با بیان این که کشورهای جهان همچنین کشور ما در حوزه غذا و تغذیه با سه چالش اصلی مواجه هستند، گفت: چالش اول فقر غذایی و سوء تغذیه است، بطوریکه بیش از 800 میلیون نفر گرسنه در جهان وجود دارد و در ایران هم متاسفانه هنوز در حدود 4 میلیون نفر کمتر از نیاز غذا دریافت می کنند. به خصوص در استان سیستان و بلوچستان، یکی از چالش های اساسی ما فقر غذایی و سوء تغذیه است که باید برای حل آن تلاش شود.

وی از تقلبات غذایی و آلاینده های شیمیایی، بیولوژیک و... به عنوان چالش دوم حوزه غذا نام برد و ادامه داد: هنوز درصد بالایی از فرآورده های غذایی که مردم دریافت می کنند از نظر بهداشت و ایمنی قابل تایید نیستند. در سال اخیر حدود 10 درصد نمونه هایی که ما آزمایش کرده ایم، مردود شده اند.

دیناروند افزود: دریافت کالری بیش از نیاز، چالش سوم است، بطوریکه در ایران بطور میانگین کالری دریافتی 25 درصد بیش از نیاز است.

وی در ادامه با اشاره به اولویت های غذایی کشور، تاکید کرد: سلامت غذا نخستین مسئله است.

دیناروند به معضل فقر غذایی اشاره کرد و اظهارداشت: در حال حاضر برخی از افراد جامعه، مانند مناطقی از استان سیستان و بلوچستان کالری مورد نیاز بدن خود را دریافت نمی کنند و از عدم امنیت غذایی رنج می برند که این مسئله در حال پیگیری است.

وی، شایع ترین مشکلات تغذیه ای در کشور را دریافت 25 درصد کالری اضافی و مصرف بیش از معمول غذا دانست و گفت: همین امر سبب افزایش وزن و چاقی در کشور شده است.

دیناروند به اولویت وزرات بهداشت در حوزه غذا و تغذیه اشاره کرد و افزود: با تدابیری که سازمان غذا و دارو اندیشیده است سفره های مردم از سلامت بیشتری برخوردار خواهد شد.

وی با اشاره به موضوع پالم گفت: در سه سال اخیر سالانه در حدود 300 هزار تن کاهش واردات روغن پالم داشته ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو با عنوان این مطلب که فقط 80 هزار تن از روغن پالم وارداتی برای تولید لبنیات پرچرب و ارزان قیمت استفاده می شد، افزود: طبیعی است هر چقدر قیمت محصول تولیدی ارزان تر تمام شود فروش و مصرف آن بیشتر می شود. حذف روغن پالم از محصولات لبنی سبب کاهش مصرف لبنیات پرچرب شده است.

دیناروند گفت: سیاست وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو علاوه بر کاهش میزان مصرف اسیدهای چرب اشباع، حذف کامل چربی های ترانس از محصولات غذایی است.


منبع: فارس

کد مطلب: 21710

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر