حادثه پلاسکو به روز پنجم رسید

کشف ۴ پیکر از زیر آوارهای طبقه منفی یک/ پیش بینی می شود تمام پیکرها امروز یافت شود

حدود 98 ساعت از آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکوی ۵۴ ساله و فرو ریختن این ساختمان و دفن دست‌کم 13 آتش نشان می‌گذرد و تلاش‌ها برای یافتن پیکرهای قربانیان و افراد زنده احتمالی ادامه دارد.

کشف ۴ پیکر از زیر آوارهای طبقه منفی یک/ پیش بینی می شود تمام پیکرها امروز یافت شود

گیلان خبر: ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران بود که قدمت 53 ساله داشت ولی صبح روز پنجشنبه 30 دی ماه دچار آتش سوزی گسترده شد و فرو ریخت. از این ساختمان 17 طبقه به‌ عنوان اولین ساختمان مرتفع و مُدرن ایران یاد می‌شود.

در زیر آخرین روند اقدامات انجام شده را می‌خوانید:

15:45/ معاون دادستان و سرپرست دادستان جنایی تهران: بعضا شایعاتی مطرح می شد که این افراد زنده هستند اما با بررسی پزشکی مشخص شد که این تکذیب می شود و این افراد حیاتی نداشته اند / افرادی تقاضای بردن اموال در معرض خطر را داشتند که ما مجوز قضایی را دادیم / گاو صندوق ها در محل گاراژ قرار داده شد تا تحویل مالکان شود / از مالکان و کسبه تقاضا داریم حوصله بیشتری داشته باشند و اولویت ما را رسیدگی کنند تا پس از کشف اجساد، به وضعیت آنها رسیدگی کنیم

15:40/ محمد شهریاری، معاون دادستان تهران در نشست خبری گفت: حسب تکلیف قانونی در محل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو بودیم، ارائه مشاوره قضایی به اهالی و کسبه هدف ما بود/ اولویت ما خارج کردن احتمالی زندگان و سپس جان باختگان و اجساد مطهر آنها و بعد اموال است/ شخصا در پاساژ کویتی ها حاضر و از نزدیک روند را مشاهده کردم/ در همان لحظه اجساد به پزشکی قانونی منتقل شدند و اجساد را معاینه کردیم/ اجساد دارای تروما و فساد نعشی پیشرفته بودند/ این شایعه در مورد زنده بودن آنها با بررسی صورت گرفته تکذیب شد/ خدمات قضایی در مورد مالکین و متصرفین داشتیم.

15:30/ مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران: از روز پنج شنبه به دنبال هماهنگی با معاونت دادستانی، تیم تشخیص هویت و تعیین علت فوت در مرکز کهریزک مستقر شد / تا کنون شش پیکر در اختیار اداره کل پزشکی قانونی استان تهران قرار گرفت که معاینه تخصصی، ظاهری و اخذ نمونه ها برای بررسی دقیق و تعیین علت فوت انجام شد/ همزمان کار تشخیص و احراز هویت صورت می گیرد و سعی کردیم از کلیه پیکرها نمونه DNA اخذ شود/ تا کنون نمونه 15 خانواده آتش نشانان اخذ شد و یک مورد از بیمارستان شهید مطهری ارسال شد که از این مورد نمونه برداری انجام ندادیم/ از 4 خانواده متوفیان نیز نمونه DNA اخذ شده که این افراد غیر آتش نشان هستند / تا کنون شش پیکر در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته و قرار است یک پیکر دیگر نیز ارسال شود

15:20/ نشست خبری آخرین وضعیت حادثه ریزش پلاسکو در محل ستاد مدیریت بحران با حضورعلیرضا جاوید معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، مسعود قادی پاشا رئیس پزشکی قانونی استان تهران، جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و سخنگوی حادثه پلاسکو، محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی، عابد ملکی شهردار منطقه 12، عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی شهر تهران جنب ساختمان پلاسکو در حال برگزاری است.

15:10/ پیدا شدن چند کپسول آتش نشانی/ مغازه های خیابان جمهوری تا سر لاله زار باز شدن

 

14:50/ تعمیر یک دستگاه لودر در محل حادثه توسط بیل مکانیکی

 

14:25/ آخرین وضعیت پلاسکو از پارکینگ پشت این ساختمان

 

13:52/ سازمان پزشکی قانونی در ابلاغیه‌ای اعلام کرد: به جز خانواده متوفیان پلاسکو، افراد دیگری به پزشکی قانونی مراجعه نکنند.

13:36/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی کشور گفت: پیش‌بینی زمان اتمام آواربرداری سخت است اما در حال حاضر عملیات آواربرداری به شدت در حال انجام است به طوری که ضلع شرقی به جنوبی ساختمان پلاسکو به هم وصل شده و به نقطه صفر رسیده‌ایم. در بامداد امروز به پیکر 4 تن از هموطنان رسیدیم که در زیر آوار مانده بودند دست و پاهایشان بیرون بود اما به دلیل جراحات وارده و حتی سوختگی جان خود را از دست داده بودند.

12:24/قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران درباره معاینات اجساد بیرون کشیده شده از دل آوار گفت: شب گذشته بعد از آنکه سه جسد جدید کشف شد و به پزشکی قانونی منتقل شد به عنوان نماینده دادستان در محل پزشکی قانونی حاضر شدیم.

وی افزود: بررسی و معاینه اجساد حکایت از آن داشت تمام اجساد دچار فساد نعشی شده و به دلیل گذشت زمان متلاشی شده‌اند. 

قاضی شهریاری گفت: این موضوع نشان می‌دهد زمان مرگ این افراد همان روز پنجشنبه بعد از ریزش آوار بوده است.

سرپرست دادسرای امور جنایی گفت: اینکه برخی شایعه می‌کنند که این افراد تا چند روز بعد از حادثه زنده بوده‌اند بر اساس آزمایش‌ها موضوعی کذب است و زمان فوت این افراد همان زمان بعد از ریزش آوار در روز پنج‌شنبه بوده است.

وی گفت: در حال حاضر کلاً 6 جسد در پزشکی قانونی در سالن تشریح وجود دارد.

12:22/ سمند نقره‌ای رنگی در وسط خیابان فردوسی تقاطع منوچهری با درهای باز به طور مشکوکی رها شده است. پلیس در اولین اقدام شروع به بازرسی همه جانبه این خودرو کرد. در حال حاضر یک جرثقیل برای حمل سمند آمده است.

12:21/ آواربرداری همچنان در حال انجام است و ضلع جنوبی به ضلع شرقی ساختمان پلاسکو متصل شد. هوای موجود در اطراف آوار پلاسکو بسیار آلوده است و توصیه شده که همه از ماسک استفاده کنند.

12:20/  تصاویری از آوار پلاسکو

 

 

12:18/ آوار پلاسکو در زمین 7 هکتاری در محله هرندی تهران نگهداری می‌شود.

12:13/ اعضای بدن «بهنام میرزاخانی» یکی از آتش‌نشان‌های آتش‌سوزی پلاسکو که به علت سوختگی بالای 70 درصد دچار مرگ مغزی شد به بیماران نیازمند اهدا شد. 

12:10/ وزیر کشور و شهردار تهران برای ارائه گزارش در خصوص حادثه پلاسکو، دهم بهمن ماه به مجلس می‌روند.

 

11:58/ عبدالهی، مسئول ستاد مراسم تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم تا پیکر شهدای آتش‌نشان از دانشگاه تهران به سمت بهشت زهرا (س) تشییع شود. پس از خواندن نماز در دانشگاه تهران ، پیکر شهدا از سمت خیابان انقلاب به بهشت زهرا (س) تشییع می‌شود تا در آرامگاه ابدی آرام گیرند.

11:30/ مدیر هنری سابق ارکستر سمفونیک تهران می‌گوید: تالار وحدت می‌تواند پلاسکوی دیگری باشد، تالار وحدت فقط یک در دارد.

11:00/ ورود بیش از 100 دستگاه کامیون در محل حادثه پلاسکو.

10:50/ 8 هزار تن آوار تا کنون جابجا شده است.

10:42/ مدیرعامل سازمان آتش نشانی پیش بینی می کند که امروز تمام اجساد از زیر آوار خارج شود. بخش عمده از عملیات های آوار برداری به اتمام رسیده است.

10:08/ پس از گذشت 5 روز از حادثه، جدال آتش نشانان با آهن و سنگ و دود هنوز ادامه دارد.

10:06/ عملیات آوار برداری با سرعت بیشتری در حال انجام است و بیش از 60 درصد آوارها تا کنون برداشته شده است.

10:05/ ورود نیروهای خدماتی برای تمیز کردن محوطه

09:20/ 2 مدرسه دخترانه که به دلیل مجاورت با ساختمان حادثه دیده پلاسکو و عملیات آواربرداری و جست‌وجو از روز شنبه 2 بهمن تعطیل بود، امروز دایر است.

09:09/ هم اکنون 150 کامیون در حال فعالیت هستند و آوارها را از محل حادثه خارج می کنند. از اولین روز حادثه تا امروز بیش از 6000 تُن آوار از محل خارج شده و فعالیت به طور مداوم ادامه دارد. پیش‌بینی می شود عملیات آواربرداری و کشف مفقودین تا پایان هفته ادامه یابد.

08:30/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: بامداد امروز تنها 4 جسد از هموطنان از زیر آوار بیرون کشیده شده است. عملیات ادامه دارد هنوز خبری از جسد پنجم نیست. اجساد برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی منتقل شدند.

08:00/ دودهای ناشی از آتش همواره از زیرآوارها متصاعد می‌شود و آتش‌نشانان سعی می کنند با پاشیدن آب، کار را تسهیل کنند. جست‌وجوها در ضلع غربی حادثه پلاسکو که به ظاهر امکان یافتن پیکرهای بیشتری وجود دارد با دقت بیشتری در حال انجام است.

07:10/ برخی شهروندان، با صبحانه گرم از آتش‌نشانان و تیم جست‌وجو کننده در حال پذیرایی هستند.

07:05/ شریف زاده مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی: تونلی به سمت موتورخانه یعنی طبقه منفی یک حفر شد ولی چیزی یافت نشد اما تونل دیگری به کنار موتورخانه زدیم که 4 پیکر که مربوط به شهروندان بود، یافت شد و به سختی بیرون کشیده شد.

سختی کار ما، برش آهن و برداشتن سقف فوقانی بود که برداشته شد و اکنون آواربرداری به آرامی انجام می‌شود و دو تیم حرفه‌ای، کار جست‌وجو را ادامه می‌دهند.

امیدواریم بتوانیم به محبوس شدگان دست یابیم و در این مسیر، دقت را فدای سرعت نمی‌کنیم که بی احترامی به پیکر همکاران ما شود. کماکان امیدواریم کسانی را که زنده‌ هستند، از زیر آوار خارج کنیم؛ چند بیل مکانیکی به همراه لودر در حال کار هستند.

 

07:03/ پلیس راهور تهران: هیچ‌گونه تغییری در محدودیت ترافیکی در محدوده مرکزی ایجاد نشده است. غرب به شرق خیابان جمهوری از تقاطع خیابان حافظ و 30 تیر و همچنین خیابان فردوسی از میدان امام(ره) به سمت شمال کماکان مسدود است.

01:56/ جلال ملکی، سخنگوی سازمان اتش نشانی در گفتگو با فارس: این چهار پیکر از تونل‌هایی که به طبقه منفی یک وصل می شد، کشف شدند. هر چهار پیکر زیر آوار بودند و شدیدا آسیب دیده بودند.

01:27/ با کشف پیکر 4 نفر از شهروندان (غیر آتش نشان) تا کنون مجموعا پیکر 6 نفر از زیر آوارها بیرون کشیده شده است. جست و جوی نیروهای امدادی برای کشف پیکرهای مطهر شهدا و یا سایر جانباختگان احتمالی حادثه ادامه دارد.

00:58/ جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی: تیم های امدادی با حفر کانال از سمت غرب پاساژ پلاسکو وارد ساختمان شده و دقایقی قبل موفق شدند چهار جسد را کشف کنند. این اجساد همگی شهروند بوده و در میان آنها آتش نشانی وجود ندارد.

سخنگوی آتش نشانی با بیان اینکه امدادگران اورژانس پس از معاینه اجساد مرگ آنها را تایید کردند، افزود: مشخص شد چند روزی از مرگ این افراد می گذرد و علت مرگ آنها ریزش آوار است.

ملکی در مورد سن این افراد اظهار کرد: سن اجساد کشف شده میانسال به بالا است

00:49/ کولیوند،رییس اورژانس کشور:حادثه پلاسکو تاکنون 187 مصدوم داشته است. از این تعداد 143 نفر در محل مداوا و 44 نفر هم به بیمارستان منتقل شدند. از این تعداد فقط سه نفر در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند که حال عمومی شان مساعد است.

00:25/ برخی از مسوولان عملیاتی حاضر در میدان به خبرنگار فارس گفتند: تاکنون به طور قطع کشف چهار پیکر تایید شده و تلاش ها برای جست و جوی بیشتر ادامه دارد.

00:01/ دو پیکر کشف‌شده از قسمت تونل هایی منتهی به طبقه منفی یک پیدا شدند که یکی از آن‌ها شهروند عادی است و دیگری هنوز مشخص نیست.

 

تعداد پیکرهای کشف‌شده بیش از دو نفر است که مربوط به افراد عادی و کارکنان پلاسکو است. تاکنون فقط پیکر یکی از آن‌ها از زیر آوار خارج شده است.

 

.......................................................................روزچهارم..............................................................................

23:59/ سرپرست اورژانس کشور:دو پیکر دیگر از زیر آوار پلاسکو خارج شد

22:49/ حضور یک خانواده ارمنی در محل حادثه و پخش غذا در بین آتش نشانان؛ این خانواده هدف خود از حضور در محل حادثه را همدردی با خانواده آتش نشان ها عنوان کردند و گفتند که ما هم ایرانی هستیم و ایران را بیشتر از ارمنستان دوست داریم.

22:21/ روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران اعلام کرد: تمامی ایستگاه های آتش نشانی پذیرای مردم برای همدردی و تسلیت به آتش نشانان هستند.

 

22:17/ سرپرست اورژانس کشور: 150 نفر در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند و 44 نفر برای دریافت خدمات بیشتر به بیمارستانهای تهران منتقل شدند که 40 نفر از آنها ترخیص شده اند.

 

در حال حاضر فقط 3 نفر از آتش نشانان مصدوم در بیمارستانهای تهران بستری هستند. اسامی آتش نشانانی که هنوز در بیمارستان بستری هستند، به شرح زیر است.

 

فخرالدین گودرزی(بیمارستان پارس)

محمدفاتحی(بیمارستان بانک ملی)

سامان سرخوری (بیمارستان بهارلو)

 

22:00/ دستورات رییس جمهوری در جلسه هیات دولت:

اولویت اول تسریع در مراحل آواربرداری و تجلیل شایسته از آتش نشانهای قهرمان و خانواده هایشان ‏‏است.

قدردانی از همه ‏عوامل امداد رسانی حادثه ساختمان پلاسکو.

ماموریت رییس جمهوری به وزرا و ‏مسوولان برای اتخاذ تصمیم در جهت بازسازی ‏و ایجاد فرصت شغلی برای اصناف و کارگران شاغل ‏در این ساختمان.

21:49/ سازه آهنی عظیم الجثه‌ای امکان آوار برداری را سخت کرده است. آتشن‌شانان در تلاشند با برش این سازه آهنی آواربرداری را ادامه دهند.

 

21:40/ با هر بار آوار برداری دود سفید محوطه را فرا می‌گیرد. تعدادی از نیروهای ارتشی هم اکنون وارد میدان شدند.

19:27/ کار سگ‌های زنده‌یاب به جایی نرسید و مجدداً کار آوار برداری آغاز شد.

 

19:05/ حضور سگ‌های زنده یاب در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو

18:10/ سخنگوی سازمان آتش نشانی: روز مشخصی برای اتمام آواربرداری نمی توان مشخص کرد. عملیات آوار برداری با دقت در حال انجام است و شاید تا چهار روز دیگر عملیات پایان یابد.

عملیات آواربرداری در ضلع شرقی پلاسکو

17:50/ سردار سجادی نیا: دقایقی پیش جلسه تمهیدات ترافیکی برگزار شد و مقرر شد که محدودیت‌های ترافیکی کاهش پیدا می‌کند. امیدواریم تا فردا بعد از ظهر بتوانیم ترددها را در خیابان جمهوری و خیابان فردوسی کاهش دهیم. اولویت نخست ما تردد خودروهای امدادی و خودروهای حمل نخاله است.

گاوصندوق 5 تُنی

15:38/ ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: آتش‌نشانان در ضلع غربی در حال عملیات هستند. با هیچ مورد پیدا شدن شهدای آتش‌نشان مواجه نشده‌ایم. دقایقی قبل گاوصندوق 5 تُنی خارج و تحویل مالک شده است.

بیش از 50 درصد آوارها جستجو شده است عملیات منتقل کردن ضایعات شروع شده است.

عملیات آواربرداری ادامه دارد

حضور دانش آموزان مدرسه خدیجه کبری(س) بستان آباد استان آذربایجان شرقی در ایستگاه آتش‌نشانی جهت عرض تسلیت حادثه دلخراش پلاسکو

نوگلان پیش دبستانی و ابتدایی شهرستان سهند با حضور در آتش‌نشانی از آتش‌نشانان عزیز تجلیل کردند.

17:21/ آتش در بخش‌های جنوبی پلاسکو شعله‌ور شد. آتش‌نشانان برای خاموش کردن آن تلاش می‌کنند.

ورود کمپرسی‌های جدید برای حمل نخاله

17:06/ محوطه محل حادثه کاملاً تخلیه شده است و تنها دستگاه‌های امدادی و نظامی حضور دارند.

افزایش دستگاه‌های آواربرداری در محل حادثه

 

از شهرستان‌های مختلف ماشین‌های آتش‌نشانی به کمک آمده‌اند

16:52/ عملیات‌ به صورت نقطه‌ای در حال انجام است. لودرها همچنان فعال هستند.

ورود تانکر آبرسانی به محل حادثه