بعد از رشته‌های دارای مجوز نوبت به «ظرفیت قانونی» رسید؛

اختلاف 60 هزار نفری «ظرفیت قانونی» جذب دانشجوی دکتری بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد!

طبق آمار ارائه شده و با یک محاسبه سرانگشتی از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد می توان دریافت که دانشگاه آزاد نزدیک به 35 هزار دانشجو در مقطع دکتری را جذب کرده است، که حتی همین آمار نیز با «ظرفیت قانونی» که وزیر علوم امروز اعلام کرده، اختلاف 25 هزار نفری دارد!

اختلاف 60 هزار نفری «ظرفیت قانونی» جذب دانشجوی دکتری بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد!

گیلان خبر: "امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است."

اظهارات بالا توسط یک کارمند ساده یا یک دانشجو بیان نشده است، اظهاراتی است که وزیر علوم تحقیقات و فناوری امروز و در جمع دانشجویان بیان کرده است.

محمد فرهادی صبح دوشنبه و در در حاشیه سومین جشنواره تقدیر از برترین‌های دانشگاه امام صادق(ع) درباره وضعیت کنکور دکتری امسال گفت: "امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است".

جدای از اینکه این اظهارات در چه شرایطی بیان شده است، یک سوال جدی این است که آیا مسئول اول آموزش عالی کشور آمار دقیقی از ظرفیت موسسات آموزشی خود ندارد؟

این مسئله در حالی است که چندی پیش حمید میرازده رئیس دانشگاه آزاد در مصاحبه ای از ظرفیت جذب 70 هزار نفری برای پذیرش دانشجوی دکتری در این دانشگاه خبر داده بود که با ظرفیت قانونی اعلام شده از سوی وزیر علوم اختلافی 60 هزار نفری دارد!

میرزاده در سیصد و هفتاد و چهارمین جلسه هیات امنای استانی دانشگاه آزاد که اواسط دی ماه برگزار شده بود، می گوید: "طی سه سال اخیر بیش از ۱۱ هزار عضو هیات علمی جذب و ارتقا یافته اند، همچنین این دانشگاه دارای ۱۹ هزار عضو هیات علمی با مرتبه استادیاری است که ۱۴ هزار نفر آنها واجد شرایط تربیت دانشجوی دکتری هستند. در واقع دانشگاه آزاد اسلامی پتانسیل جذب ۷۰ هزار دانشجوی دکترا را داراست که فقط نیمی از این ظرفیت را طی سال های اخیر جذب کرده است".

همچنین طبق آمار ارائه شده و با یک محاسبه سرانگشتی از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد می توان دریافت که دانشگاه آزاد نزدیک به 35 هزار دانشجو در مقطع دکتری را جذب کرده است، که حتی همین آمار نیز با «ظرفیت قانونی» که وزیر علوم امروز اعلام کرده، اختلاف 25 هزار نفری دارد!

ماجرای تازه قانونی و غیرقانونی بودن در دانشگاه آزاد!

سریال دوگانه «قانونی» و «غیرقانونی» بودن، در دانشگاه آزاد به نظر می رسد بعد از ماجرای رشته های «غیرمجاز» با این اظهارات وارد مرحله تازه ای شده است. آیا اختلاف 60 هزار نفری ظرفیت دکتری این دانشگاه با «ظرفیت قانونی» وزارت علوم، دانشجویان این مقطع را نیز با سردرگمی روبرو می کند؟


منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

 

کد مطلب: 23375

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر