تکلیف ساعت فعالیت طلافروشان چه شد؟/ آیا طلافروشان بعد از ۹ شب فعال خواهند بود؟+تصویر بخش‌نامه

۱۱ بهمن امسال بود که صدور بخش‌نامه‌ای مبنی بر ساعت فعالیت واحدهای صنفی طلافروشی تا ساعت ۲۱ واکنش‌های مختلفی را در پی داشت.

تکلیف ساعت فعالیت طلافروشان چه شد؟/ آیا طلافروشان بعد از ۹ شب فعال خواهند بود؟+تصویر بخش‌نامه

گیلان خبر: 11 بهمن ماه امسال بود که بخش نامه ای در خصوص ساعت فعالیت واحدهای صنفی طلافروشی از سوی پایگاه چهارم پاوا فاتب به سرکلانتر چهرم فاتب صادر شد.

در این بخش نامه ذکر شده بود که فعالیت واحدهای صنفی طلافروشان به منظور  پیشگیری از سرقت در این رسته صنفی برابر تدابیر اتخاذ شده، صنوف مذکور تا ساعت 21:00 شب مجاز به فعالیت و ارائه خدمات هستند.

همچنین در این بخش نامه مطرح شد که فعالیت طلافروشان تا ساعت 21:00 فقط مختص به ایام نوروز نبوده و صنوف ذکر شده کماکان در ایام تعطیل مجاز به فعالیت نخواهند بود.

دم عید است و وقت کاسبی

اما صدور و ابلاغ این بخش نامه به واحدهای طلافروشی، اعتراض بسیاری از کسبه را برانگیخت.

به طوری که تعدادی از کسبه با اشاره به اینکه ایام نوروز زمان بسیار خوبی برای کسب و کار انهاست خواستار تمدید ساعت فعالیت خود تا ساعت 22:00 شدند.

این افراد مدعی بودند منطقه محل کاسبی‌شان در محدوده طرح زوج و فرد است و اگر قرار باشد ساعت ۲۱ مغازه‌شان را تعطیل کنند دیگر فروشی نخواهند داشت.

*صدور این بخش نامه به نفع طلافروشان است

اما ماجرای صدور این بخش نامه تنها به اعتراض کسبه این واحد صنفی محدود نشد و رئیس اتحادیه طلافروشان نیز علی رغم نارضایتی کسبه طلافروشی ها، این اقدام را به نفع آنها دانست و در این خصوص اظهاراتی را بیان کرد.

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا فروشان در 6 اسفندماه در واکنش به بخشنامه اتحادیه طلا و جواهر به طلافروشان مبنی الزام تعطیلی واحدهای صنفی از ساعت 21، گفت: این اطلاعیه براساس نامه رسمی اداره اماکن به اتحادیه صادر شده است.

وی افزود: بنده و اعضای هیأت مدیره اتحادیه مانند دیگر طلافروشان واحد صنفی طلافروشی داریم اما این تصمیم را ما نگرفته‌ایم و می دانیم که در اسفند ماه تقاضا برای خرید طلا افزایش می‌یابد و معمولا تا ساعات 10 شب مشتری مراجعه می‌کند.

علاوه بر آن رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با تأکید بر اینکه این اطلاعیه با دستوری که اداره اماکن به اتحادیه داده بود صادر شد، بیان کرد: باید بپذیریم که نهادهای دولتی مانند اداره اماکن به مسائل امنیتی واقف هستند.

وی ادامه داد: اداره اماکن تاکید کرد با طلافروشانی که در ساعت مقرر (21:00) واحد خود را تعطیل نکنند، برخورد خواهد شد.

کشتی آرای با اشاره به سرقت مسلحانه از یک واحد صرافی در خیابان فردوسی، اظهار داشت: نیروی انتظامی و اداره اماکن مسئول حفظ امنیت هستند و با توجه به اینکه در اسفند ماه میزان فروش و معاملات طلافروشان افزایش می یابد، احتمال سرقت هم بیشتر می شود.

همچنین وی در ادامه صحبتهای خود اضافه کرد که باید اقداماتی برای حفظ امنیت انجام شود که یکی از آنها تعطیلی واحد صنفی در ساعاتی است که احتمال سرقت در آن ساعات بیشتر است.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با بیان اینکه اتحادیه فقط نقش اطلاع رسانی در این خصوص داشته است، تصریح کرد: هر سال واحدهای صنفی که از امنیت کافی برخوردار بودند مشمول محدودیت زمانی نمی‌شدند اما امسال قبل از ارائه چنین درخواستی این دستورالعمل صادر شد.

همچنین وی در رابطه با تأثر کاهش ساعت کاری طلافروشان در کاهش فروش آنها اینگوه گفت که: اگر این دستور به طور کامل اجرا شود و همه طلافروشان ساعت 9 شب تعطیل کنند، به طور طبیعی مشتریان هم وقت خودشان را براساس این محدوده زمانی تنظیم می‌کنند.

در پایان کشتی آرای علی رغم اعتراضات کسبه این واحد صنفی این بخش نامه را به نفع آنها دانست و اذعان کرد: اگر همه قانون را رعایت کنند، هیچ حقی از فروشنده‌ای ضایع نمی شود و فروش واحدهای صنفی کاهش نمی‌یابد.

پس از صدور این بخش نامه و نارضایتی صنف طلافروشان، بررسی این موضوع اینبار توسط سردار ساجدی نیا، رئیس پلیس تهران بزرگ صورت گرفت.

*طلافروشان مطمئن باشند که امنیت برقرار است

اما همه بعد از اظهار نظر کشتی آرا و همچنین اعتراض مغازه‌داران منتظر واکنش پلیس بودند که سرانجام امروز ساجدی نیا این واکنش را نشان داد.

ساجدی نیا امروز(7 اسفند) در اقدامی عجیب که می‌توان آن را مخالف بخش‌نامه صادر شده دانست از تمدید ساعت فعالیت واحد صنفی طلافروشان تا ساعت 23:00 خبر داد.

وی گفت: در ایام عید با توجه به تقاضای مردم برای خرید و طبق عادت هرساله اجازه فعالیت تا ساعت 23 را به اصناف داده‌ایم.

البته نکته عجیب و شاید دارای ابهام این بود که ساجدی نیا به طور کامل و واضح مشخص نکرد که آیا طلافروشان هم شامل این افزایش ساعت کار خواهند شد یا خیر.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ صرفا به گفتن این جمله بسنده کرد که طلافروشان مطمئن باشند که امنیت برقرار است.

در آخر...

حال باید منتظر ماند و دید که صحبت سردار ساجدی نیا در جمع خبرنگاران مشمول طلافروشان هم می‌شود یا خیر؟ باید دید دل نگرانی های کسبه طلافروشان پایان یافته و با تأمین امنیت از سوی پلیس ساعات کاری این صنف هم تا ساعت 23:00 تمدید شده است یا همچنان این صنف به دلیل حساسیت شغلی‌شان نهایتا تا ساعت ۲۱ اجازه فعالیت دارند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 23533

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر