متولیان حج و زیارت در گفت‌وگوی ویژه خبری

ایران عضو غایب کمیته پیگیری فاجعه منا/ دستبندهای الکترونیکی اسرائیلی نیست

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: اگر ذره‌ای ناامنی در عربستان علیه زائران ایرانی احساس کنم، اولین شخصی هستم که اجازه نخواهم داد مردم به حج بروند، چون از جانب ولی‌فقیه نماینده حفظ جان و شأن مردم هستم.

ایران عضو غایب کمیته پیگیری فاجعه منا/ دستبندهای الکترونیکی اسرائیلی نیست

گیلان خبر: آخرین برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات صورت گرفته برای حج تمتع سال جاری با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و حمید محمدی، سرپرست سازمان حج در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما تشریح شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در پاسخ به نگرانی مردم درباره تعهد عربستان نسبت به تامین امنیت و حفظ شأن زائران ایرانی، اطمینان داد که مسئولان سازمان حج همه مطالبات مسؤولان نظام و مردم را در مذاکرات مطرح کردند و روی آنها توافق شد.

صراحت کلام وزیر سعودی در تامین امنیت و عزت زائران ایرانی 

وی تصریح کرد: در متن توافقنامه نیز این موارد ذکر شده است. وزیر حج عربستان به صراحت اعلام کرده تمام امکانات انسانی و مادی را بکار می‌گیرد تا ضمن خوشامدگویی به زائران ایرانی، عزت، امنیت، سلامتی و حرمت آن ها را زمان حضور در عربستان رعایت و تامین کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشت: در بند دیگر این توافقنامه اشاره شده، آن تبلیغات سوء در گذشته اتفاق نخواهد افتاد و به مبادی مرتبط در این‌باره تذکر داده می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی تاکید کرد: احساس می‌کنم نظر مردم درباره حج تامین شده است.

حضور کارشناسان ایرانی برای پیگیری جزییات حج در عربستان

قاضی عسکر گفت: نکته مثبت این بود که شرایط مذاکرات مثل دور قبل یک طرفه پیش نرفت و حج براساس نظر مردم و مسؤولان برنامه‌ریزی شده و هم‌اکنون هم کارشناسان ایرانی برای پیگیری جزییات در عربستان حضور دارند. بیشتر مسکن مورد نیاز زائران ایرانی در مدینه اجاره شده و نزدیک به 50 درصد مسکن مورد نیاز در مکه نیز تامین شده و امیدوارم در چند روز آینده سایر امور انجام شود تا مردم در آرامش حج خود را انجام دهند.

وی افزود: احساس ما بر این است وقتی 2 طرف توافق کرده‌اند و طبق تجربه گذشته به همه تعهدات خود عمل کرده‌اند، این‌بار نیز قرارداد را اجرا خواهند کرد.

هشدار نسبت به اخبار خائنانه منسوب به حج

وی سپس از مردم درخواست کرد به اخبار شبکه‌های مجازی توجه نکنند و در ادامه گفت: تمام اخباری که از حج در شبکه‌های مجازی منتشر شده، دروغ است؛ مثلا فیلمی منتسب به خطیبان مسجدالحرام منتشر شده که در آن خون شیعیان را حلال اعلام کرده، درحالی که این فیلم متعلق به 2 سال پیش است و آن خطیب هم به هیچ وجه عربستانی نیست، بلکه به کشور دیگری تعلق دارد که نام آن را نمی‌گویم. خطیبان مسجدالحرام و مسجدالنبی این حرف‌ها را نزده‌اند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: فیلم دیگری از فردی که سفیر ایران در عربستان معرفی شده پخش شده که دروغ خائنانه‌ای را مطرح کرده است. پس از بررسی‌ها مشخص شد این شخص نه تنها سفیر نبوده، بلکه از کشور متواری شده است. در برخی شبکه‌های مجازی هم پخش شده بود که تعدادی از زائران یزدی و تبریزی از حج منصرف شده‌اند و به حرکت آنها تبریک گفته‌اند! درحالیکه آن خبر خائنانه بود، چطور ممکن است این اتفاق افتاده باشد وقتی هنوز ثبت‌نام آغاز نشده است؟

وی تصریح کرد: برخی هم گفته‌اند هنگام مذاکره‌ حج، پرچم ایران حذف شده بود، درحالیکه عکس‌های آن دیدار گویا است، پرچم ایران در مذاکرات استفاده شده بود. این اتفاق چطور ممکن است رخ داده باشد وقتی وزیر عربستان برای استقبال از آقای محمدی شخصا به فرودگاه می‌آید؟

شاید حج کمک کننده به تقویت روابط 2 کشور باشد 

حجت الاسلام قاضی عسکر اظهار داشت: آنهایی که اخبار نادرست منتشر می‌کنند، می‌خواهند عظمت حج را بشکنند. این که عده‌ای می‌گویند پول حج را باید به فقرا داد، باید بدانند حج واجب است و روایات متعددی درباره عدم تعطیلی و ترک آن وجود دارد.

وی در پاسخ به نگرانی‌ها گفت: درست است که روابط سیاسی 2 کشور قطع شده، اما حج از سیاست جداست و باید از ظرفیت دیپلماسی آن استفاده کرد، شاید در آینده به تقویت روابط 2 کشور کمک کرد.

حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت نیز که در گفت‌وگوی ویژه شبکه 2 سیما به همراه قاضی عسکر حضور داشت، در سخنانی افزود: روند مذاکرات حج خوب بود، چون ما خیلی شفاف مطالبات مردم و مسئولان را با وجود قطع روابط سیاسی 2 کشورمطرح و پیگیری کردیم. طرف سعودی متقاعد شد مطالبات مردمِ ما را تامین کند. همه این موارد در توافقنامه 2 کشور ذکر شده و مردم نباید نگران این مساله باشند.

وی همچنین با بیان این که امسال 86 هزار و 500 نفر به حج مشرف می‌شوند، افزود: آخرین شمار اعزامی از ایران 64 هزار نفر بود که با توجه به اجرای طرح توسعه حرم، در سال‌های قبل 20 درصد از سهمیه هر کشور کسر شد که امسال به دنبال بهره‌برداری از مسجدالحرام این سهم بازگردانده شده و طبق جمعیت کشورمان، امسال باید 79 هزار زائر ایرانی مشرف می شدند که با رایزنی این تعداد به 866 هزار و 500 نفر رسید.

ودیعه‌گذاران حج تا شهریور 85 گوش به زنگ باشند

وی خاطرنشان کرد: ثبت‌نام اولیه حج از 23 فروردین آغاز شده که ودیعه‌گذاران باید 10 میلیون تومان علی‌الحساب پرداخت کنند. در فراخوان اولیه ودیعه‌گذاران تا 31 تیرماه سال 85 باید برای ثبت‌نام اولیه اقدام کنند که در اعلام فراخوان نخست جانب احتیاط رعایت شد، چون توافق‌ها دیر انجام شد و از وضعیت مسکن اطمینانی نداشتیم، اما اکنون که توافق‌ها پیش رفته، احتمال دارد اولویت‌های دیگری را فراخوان کنیم.

وی تصریح کرد: به تناسب ظرفیت خالی استان‌ها این اولویت تا شهریور سال 85 فراخوانده خواهند شد. در هر حال اولویت با افرادی است که زودتر برای ثبت‌نام و پرداخت ودیعه و تکمیل مبلغ علی‌الحساب اقدام کنند.

ماجرای ادعای ضرر و زیات سعودی‌ها از لغو حج تمتع سال 95

سرپرست سازمان حج همچنین درباره ضرر و زیانی که ایران از لغو حج تمتع سال گذشته متحمل شد، اظهار کرد: در سال 94 بخش عمده‌ای از هتل‌های مورد نیاز حج 95 تامین شده بود؛ براساس مفاد قرارداد پیش پرداخت‌ها داده شده بود، وقتی در مذاکرات سال گذشته به نتیجه نرسیدیم و مطالبات ما در حج محقق نشد و قرارداد 2 طرف بلاتکلیف ماند، طرف سعودی ادعای ضرر و زیان کرد و  می‌خواست آن پیش پرداخت‌ها را به نفع خود بردارد.

وی خاطرنشان کرد: با تلاش هیات کارشناسان ایرانی بخش عمده‌ای از آن پول تسویه و به عنوان پیش پرداخت حج 96 محاسبه شد و ضرر و زیانی متوجه ما نشده است.

دنبال سود مادی حج نیستیم

حجت الاسلام «قاضی عسکر» درباره قیمت سفر حج صحبت کرد و با بیان اینکه هر نوع تغییری به معنای افزایش قیمت این سفر نیست، افزود: افزایش نرخ‌ها ناشی از تفاوت خدمات و کیفیت اتاق است که البته که نرخ ارز هم تاثیرات خود را خواهد داشت. هرچند این قیمت هنوز مشخص نشده و باید تا نهایی شدن مسکن و پرواز و تغذیه زائران صبر کرد.

وی تاکید کرد: تلاش سازمان حج و بعثه بر این است که قیمت تمام شده خدمات و سفر به مردم اعلام شود، چون هیچ وقت دنبال سود نبوده‌ایم و تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا قیمت‌ها با افزایش چشمگیر روبرو نشوند. حتی تصمیم گرفته شده تعداد نیروهای خدماتی سازمان و بعثه در حج امسال به اندازه حج گذشته و جمعیت 64 هزار زائر باشد و با وجود افزایش تعداد زائران به میزان 22 هزار نفر، اما هیچ نیرویی اضافه نشود تا نوبت به مردم برسد.

سرپرست حجاج ایرانی اظهار داشت: استقبال در ثبت‌نام اولیه خوب بوده، اما اگر ظرفیت کاروان‌ها و دفاتر تکمیل شود، نمی‌توان جایگزین و یا اولویت‌ها را جابجا کرد.

ایران عضو غایب کمیته پیگیری فاجعه منا

در ادامه این بحث، موضوع دیه شهدای منا مطرح شد که محمدی به تشکیل کمیته‌ای در عربستان برای پیگیری پرونده منا اشاره کرد و افزود: هر چند که ایران عضو این کمیته نیست و درخواست عضویت داده، اما قرار است مستندات خود را در اختیار این کمیته قرار دهد تا با پیگیری آن، حقی ضایع نشود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه این بحث گفت: عربستان هنوز درباره پرداخت دیه شهدای منا به نتیجه نرسیده، برای همین فعلا به خواست دولت ایران برای خانواده و بازماندگان این شهدا سهمیه حجی اختصاص داده شد که فرصتی است برای خانواده‌های آن قربانیان تا ضمن انجام فریضه خود، با انجام آزمایش DNA هویت شهید خود را مشخص کنند.

حجت الاسلام قاضی عسکر تصریح کرد: بیشتر آن هایی که در منا شهید شدند تعیین تکلیف شده اند، پیکر برخی از آن ها به کشور بازگردانده شده و تنی از بازماندگان هم در مکه دفن شده اند، شماری از پیکرها هم بودند که به دنبال قطع روابط سیاسی 2 کشور، امکان شناسایی را نیافتند، بعد از مذاکرات حج با وجود قطعی روابط 2 کشور حالا این فرصت فراهم شده است و باید از آن بهره برد.

وی همچنین درباره حکم قتیل‌الزحام در موضوع منا، اظهار کرد: با توجه به این قاعده باید دیه پرداخت شود، ما این موضوع را پیگیری می‌کنیم و به هیچ‌وجه رها نخواهیم کرد و به قول خود وفا داریم. آن سهیه خانواده شهدای منا را هم ما طلب کردیم، وگرنه عربستان چنین سهمی را در نظر نگرفته بود.

قاضی عسکر اضافه کرد: این سهمیه به هر خانواده شهدای منا پرداخت شده و عربستان هم موافقت کرده که از هر خانواده شهید 2 نفر اعزام شوند، ولی چون قیمت و درجه کاروان‌ها هم مشخص نشده، هنوز نمی‌توان قطعی به آن افراد موضوع را اعلام کرد.

دستبندهای الکترونیکی طرح ایران است

سرپرست سازمان حج در ادامه مباحث حج 96، درباره دستبد الکترونیکی توضیح داد: این طرح در اصل متعلق به ایران بوده است. در مذاکرات سال قبل عربستان اعلام کرد چنین قصدی دارد که ما جلوتر از آنها با توجه به سن زائران ایرانی و شرایطی که در منا و  مسجدالحرام پیش آمد، تصمیم گرفتیم دستبند مجهزی را که تمام اطلاعات زائر حتی نوع بیماری آن مشخص باشد، تهیه کنیم.

وی در توضیح بیشتر این موضع افزود: این یک طرح خیلی ساده است و هرچه فکر می‌کنم، نمی‌دانم کجای این کار ایراد دارد؟ این طرح ایران است و ما با نصب GPS روی این دستبد، می‌خواهیم در راستای ایجاد رفاه زائران‌مان قدم برداریم.

دستبدهای الکترونیکی اسرائیلی نیستند 

قاضی عسکر نیز خاطرنشان کرد: حرف‌هایی که درباره ساخت این دستبندهای الکترونیکی توسط یک شرکت اسرائیلی مطرح می‌شود، درست  نیست. عربستان هم با اینکه قصد داشت این کار را انجام دهد، آن را متوقف کرد. در هر حال ما تصمیم داریم امسال این مچ‌بندها را اگر مجوز GPS بگیرد، آماده کنیم. ما حتی توافق کردیم در داخل کشورمان از زائران انگشت‌نگاری شود، معتقدیم اگر این تدابیر در سال 94افتاده بود، آن حادثه تلخ به این شکل رخ نمی‌داد.

وی تاکید کرد: آنچه انجام می‌شود، برای تامین رفاه زائران است و نباید سوء برداشت شود.

پیش شرطی برای از سرگیری عمره

محمدی در پایان این گفت‌وگو درباره عمره گفت: در مذاکرات، وزیر حج عربستان رسما اعلام کرد دو مامور خاطی فرودگاه جده محاکمه شده‌اند و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند. سعودی‌ها خواسته‌ی ما را تامین کردند و راه عمره باز شده است، ولی همه این‌ها به حج منوط است. این موضوع در مذاکرات ذکر شده است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 25210

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر