نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران :

اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها مقابل سازمان نظام‌پزشکی

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران با اشاره به اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها مقابل سازمان نظام پزشکی گفت: وزارت بهداشت تحت‌تأثیر لابی قوی فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه، قصد دارد؛ مجوز مدیریت آزمایشگاه‌ها را به غیر از پزشکان واگذار می‌کند.

اعتراض گسترده پاتولوژیست‌ها مقابل سازمان نظام‌پزشکی

گیلان خبر: در ارتباط با تجمع گسترده پاتولوژیست‌ها در مقابل سازمان نظامی ـ پزشکی اظهار داشت: این اعتراض به دلیل اقدام وزارت بهداشت در تدوین آیین‌نامه‌ای که ورود غیرپزشکان به حیطه تشخیص آزمایشگاهی را مجاز می‌شمرد، انجام گرفته است.

وی افزود: در کشور ما شرط متخصص آزمایشگاه شدن، داشتن مدرک طب عمومی است که این خود الگوی کشورهای توسعه‌یافته بوده و در واقع تخصص آزمایشگاه یک تخصص پزشکی است. 

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران افزود: اما با این دستورالعمل یک گام به عقب برداشته و کسانی که پزشک نیستند مجوز مدیریت آزمایشگاه را پیدا می‌کنند و در واقع این اقدام وزارتخانه تحت تأثیر لابی قوی PHD های علوم پایه انجام گرفته است. 

کرمی ادامه داد: براساس الگوی رایج در کشور ما، برای تربیت متخصص آزمایشگاه، فرد پس از قبولی در دانشگاه و عبور از کنکور 7 سال در حوزه طب درس خوانده و پس از چهار سال طی کردن دوره تخصص، امتحان دستیاری داده و سرانجام می‌تواند در آزمایشگاه به عنوان فعالیت کند. 

وی ادامه داد: در حال حاضر فارغ‌التحصیلان رشته های علوم پایه همچون خون‌شناسی، میکروب‌شناسی و بیوشیمی به دلیل اینکه در مراکز تحقیقاتی، ظرفیت این میزان پذیرش برای کار فارغ‌التحصیلان را ندارد، از لابی خود در وزارت بهداشت استفاده کرده و در واقع آیین‌نامه‌ای در این زمینه تهیه شده است. 

نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت این آیین‌نامه را امضا کرده ولی هنوز ابلاغ نشده است.

کرمی با بیان اینکه این مسیر میانبر و اقدام فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه به بیماران آسیب وارد می‌کند، گفت: چرا که با این اقدام یک غیرپزشک باید جواب آزمایش را بیان کند و در واقع از آنجایی که پاتولوژی مادر طب بالینی است، آیین‌نامه مذکور سبب آسیب به بیماران خواهد شد. 

وی اضافه کرد: درخواست آزمایش در واقع درخواست مشاور پزشکی است و درخواستی میان دو پزشک بوده که اگر با این اقدام، طرف مقابل پزشک نباشد، دودش بر چشم بیماران خواهد رفت. 

کرمی عنوان کرد: امروز جامعه پاتولوژی علیه این اقدام مقابل نظام‌پزشکی تجمع کرده تا اعتراض خود را به گوش شورای عالی نظام پزشکی برساند، البته امروز جلسه‌ای در این زمینه با حضور نمایندگان ما در نظام پزشکی برگزار شد و در واقع از نظام پزشکی قول مساعد دادند که مطالبه ما را پیگیری کنند. 

کرمی، گفت:‌علت اینکه ما مقابل وزارت بهداشت تجمع نکرده‌ایم، در واقع برخورد نامناسب با رادیولوژیست‌ها و ضرب و شتم آنها در مقابل وزارت بهداشت بوده است. 


منبع: فارس

کد مطلب: 27062

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر