تصمیم‌سازی برای درمان بیماری‌ها در دست یک مرکز

در طول بیست سال گذشته، مرکز «کاکرین» در ایران به تغییر شکل تصمیم‌گیری در حوزه سلامت کمک کرده است. این مؤسسه با جمع‌آوری و تحلیل بهترین شواهد پژوهشی کمک می‌کند تا نسبت به درمان خود آگاهانه تصمیم گرفته شود.

تصمیم‌سازی برای درمان بیماری‌ها در دست یک مرکز

گیلان خبر: سید حسن هاشمی، در آیین راه اندازی مرکز تحقیقاتی جمع آوری کننده شواهد علمی در حوزه سلامت ایران (مرکز کاکرین ایران) با بیان اینکه آغاز به کار این مرکز به بهره‌مندی بیشتر محققان از دستاوردهای بین‌المللی کمک می‌کند، اظهار داشت: مرکز کاکرین ایران در تصمیم‌سازی صحیح در درمان بیماری‌ها طی یک دهه گذشته تاثیر بسزایی گذاشته است و توانسته مقالات مناسبی را در دسترس دانشمندان قرار دهد.

 

وزیربهداشت گفت: در طول یک دهه گذشته اثرات و فواید کاکرین به‌ خصوص برای تصمیم‌سازی در درمان بیماری‌ها را شاهد بودیم، مقالاتی که از این موسسه در دسترس همه پزشکان جهان قرار گرفته، توانسته در تصمیم‌سازی صحیح برای درمان بیماری‌ها تاثیر بسزایی بگذارد. درواقع دسترسی دانشمندان به این مقالات توانسته است، زمینه ارائه خدمات بهتر را اعم از تشخیصی و درمانی فراهم کند.

هاشمی عنوان کرد: آغاز به کار رسمی مرکز کاکرین در ایران این فرصت را فراهم می‌کند تا محققان و پزشکان از نزدیک از دستاوردهای دانشمندان بین‌المللی در قالب ارائه مقالات مروری بهره‌مند شوند و امیدواریم که با بهره گیری از این مجموعه در تصمیم سازی برای حوزه درمان اقدامات جدی تری صورت بگیرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با وجود اینکه محققان ما در این زمینه فعالیت‌هایی داشتند، گفت: امیدواریم با ادامه این روند بتوانیم محققان ایرانی به خصوص محققان جوان را ورزیده تر کنیم و شاهد دستاورد خوبی در این زمینه باشیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه کاکرین سرویس جدیدی است، گفت: طبیعی است که در دهه‌های آینده این مرکز اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. البته بخشی از آن هم به توان پژوهشی کشور باز می‌گردد و هر چه محققان ورزیده‌تر شوند، رزومه پربارتری را به خود اختصاص داده و امتیازهای خوبی می‌گیرند.

گفتنی است کاکرین به منظور تصمیم‌گیری بهتر در حوزه سلامت شکل گرفته است.کاکرین در گذشته با نام مؤسسه همکاری‌های کاکرین یا Cochrane Collaboration شناخته می‌شد.

در طول بیست سال گذشته، کاکرین به تغییر شکل تصمیم‌گیری در حوزه سلامت کمک کرده است. این مؤسسه با جمع‌آوری و تحلیل بهترین شواهد پژوهشی به شما کمک می‌کند تا نسبت به درمان خود آگاهانه تصمیم بگیرید.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 27629

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر