ربا چیست؟

این روز ها برخی از موسسات و تعاونی ها به اسم ائمه اطهار به کار مالی پرداخته و به سپرده های مردم سود و به مردم وام با بهره بالا میدهند.

ربا چیست؟

گیلان خبر: این روز ها برخی از موسسات و تعاونی ها به اسم ائمه اطهار از جمله امام رضا علیه السلام موسسه گشوده و به کار مالی پرداخته و به سپرده های مردم سود و به مردم وام با بهره بالا میدهند.

همیشه برایم جای سوال بود که آیا این موضوع با ربا خواری فرق می کند که در چنین موسساتی به راحتی انجام میشود؟

برای پیگیری این موضوع به سراغ معنی ربا رفتم و این شد :

 

_


ربا دو گونه است:
1) ربای در قرض؛ اگر قرضی كه شخص به دیگری می‌دهد مشروط به شرطی باشد كه به نفع قرض دهنده است ربا محسوب می‌گردد. مثلاً شرط كند علاوه بر اصل قرض مبلغی اضافه بپردازد یا كاری برای او انجام دهد یا خانه‌اش را با اجاره كمتری در اختیار قرض دهنده قرار دهد و حتی اگر شرط كند كه قرضش را با پول نو بپردازد در حكم رباست.

2) ربای در معامله؛ اگر جنسی كه مكیل یا موزون است به مقدار بیشتری از همان جنس معامله شود ربای معاملی پیش می‌آید مثلاً 100 كیلو گندم خوب را به 120 كیلو گندم درجه دوم بفروشد و یا 100 كیلو گندم را به 120 كیلو گندم در 6 ماه آینده بفروشد. .(ر.ک تحریر الوسیله امام خمینی(ره)، ج1 ، ص536 ، م9 و ص536(

- خوب پس با توجه به معنی ربا فهمیدیم که دادن قرض به شرط دریافت مبلغی بالا تر حرام و ربا محسوب می شود، حال به سراغ تجربه یکی از دوستان می رویم، ایشان نزد یکی  موسسات به اسم ائمه اطهار رفته و برای خود و خانومش 2 وام 15.000.000 تومانی 60 ماهه دریافت کرده و هر ماه به ازای هر نفر 525.000 تومان یعنی ماهی 1.050.000 تومان پردخت می کند که اگر این مبلغ را در 60 ماه ضرب کنیم میود 63.000.000 تومان به معنی 2 برابر و اندی ، که حسابی روی ربا را کم کرده .

حال دوست دارم نظر امام رضا علیه السلام (که این موسسه نامش را از ایشان برداشت کرده) را در رابطه با ربا بدانیم:

قال الامام الرضا - علیه السّلام - : انّ الربا حرامٌ سُحتٌ من الكبائر و ممّا قد وعد اللهُ علیه النارَ فنعوذُ بالله منها و هو محرَّمٌ علی لسان كلِّ نبیّ و فی كل كتاب.

«فقه الرضا - علیه السّلام -، ص 256»

امام رضا - علیه السّلام - فرمود: ربا خواری، حرام، پلید، از گناهان كبیره و از جمله چیزهایی است كه خداوند بر آن وعده آتش داده است، پناه می بریم به خدا از آن، ربا خواری بر زبان همه پیامبران و در همه كتاب های (آسمانی) حرام شده است.

نکته ای که در اینجا جالب است بدانیم مسئولین محترم که در تصویب تاسیس چنین موسساتی را می کنند اگر توان جلوگیری از چنین موسساتی را ندارند الاقل در اسم نهادن انها دقت کنند تا افرادی که هست و نیست شان را باید به خاطر بهر های چند برابری بپردازند، ترو خشک را به هم نسوزانند و با خود بگویند اسم ائمه را یدک میکشند و ربا خاری می کنند.

پناه میبریم به خدا از شر مادیات زندگی که در آن دنیا خیلی از ما را در کام اتش میبرد و افسوس که پیش خود فکر می کنیم چه اجر و قربی داریم نزد خدا !
 

 

 

کد مطلب: 2805

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر