یادداشت وارده/

متخصصان بیهوشی مدهوش تصمیم دولت

همکارانی چون معاون درمان وزارت بهداشت که کاهش تعرفه را پیروزمندانه ارائه می‌دهند در شهرستان‌ها و مناطق محروم و دور از مرکز مشغول طبابت نیستند که تبعات سنگین تصمیم‌های‌ خود را از نزدیک لمس کنند.

متخصصان بیهوشی مدهوش تصمیم دولت

گیلان خبر: دامون آزاد احیائی متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه در یادداشتی نوشت: پس از چند ماه مجادله و درگیری ذهنی پزشکان کشور در نهایت بر اساس مصوبه هیأت وزیران مورخ ٢٨ مرداد ٩٦ تعرفه برخی از خدمات شامل بیهوشی و درد، سونوگرافی، آنژیوگرافی عروق کرونر، اکوکاردیوگرافی غیر مادرزادی، آنژیوپلاستی عروق کرونر و شیمی درمانی کاهش یافت. خبر کوتاه بود اما با معیشت هزاران پزشک ارتباط داشت.

طی سال‌ها فعالیت در عرصه فرهنگی و رسانه و مطالعه اخبار مختلف، در هیچ سالی و در هیچ صنفی کاهش تعرفه خدمات یک صنف نسبت به سال قبل را ندیده‌ام. در تعیین تعرفه‌های پزشکی سال ٩٤ در ویرایش دوم کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت اجحاف بر بیهوشی را شاهد بودم اما تغییرات امسال نوبر بهارانه است.

بهانه متولیان امر کمبود منابع مالی در طرح تحول سلامت است در حالی که در سبد هزینه‌های درمان سهم بیهوشی فقط ٣.٤ درصد است که حتی با احتساب کاهش ٢٥ درصدی تعرفه بیهوشی ،فارغ از بی عدالتی نسبت به متخصصان بیهوشی، ٠.٧٥ درصد برای شرکت‌های بیمه ای صرفه جویی در بر دارد که مطمئنا رقم ناچیزی نسبت به سایر هزینه‌های خدمات سلامت خواهد بود.

سال‌های متمادی است که بزرگان و دلسوزان طب بر اجرای بدون دخل و تصرف در کتاب تعرفه کالیفرنیا CPT اصرار دارند اما متاسفانه کارشناسان سلامت به هر صورتی که ممکن است آن را سلاخی نموده و به بهانه بومی سازی تعرفه ها آن کتاب را به خورد پزشکان و مردم می دهند. کلا به عدم قبول برنامه‌های موفق دنیا اهتمام می‌ورزیم و سعی می‌کنیم هر برنامه ای را بومی کنیم.

عزیزان چرخ سالها پیش به شکل گرد اختراع شده است لطفا آن را مجدد به صورت مستطیل اختراع نکنید، نمیچرخد.

در این میان دو بیانیه و نامه رسمی اصول اخلاقی و صداقت را کمرنگتر کرد. اولین بیانیه در روزهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری صادر شد که کمیته سلامت ستاد مرکزی دکتر روحانی در نوبت دستور نبودن هیچگونه کاهش و یا افزایش تعرفه های پزشکی در هیات دولت را اعلام نمود و دومین مورد، نامه دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خطاب به رئیس سازمان نظام پزشکی کشور مورخ ٧ اردیبهشت ٩٦ بود که بر استفاده از نظر کارشناسی نظام پزشکی و به تبع آن انجمنهای تخصصی در تعیین تعرفه های ٩٦ تاکید شده بود که البته نتیجه دقیقا برعکس اتفاق افتاد و همان شد که در ابتدا ذکر آن رفت. متاسفانه صداقت و اخلاق ،حلقه گمشده حال حاضر جامعه ماست که خود داستان مفصلی دارد و در این مقال نمی‌گنجد.

برای نگارنده این سطور جالب است همکارانی همچون معاون درمان وزارت بهداشت که این چنین کاهش تعرفه را پیروزمندانه ارائه می دهند خود در شهرستانها و مناطق محروم و دور از مرکز مشغول طبابت نیستند که تبعات سنگین تصمیم های خود را از نزدیک لمس کنند. به عنوان مثال یک متخصص بیهوشی طرح ضریب کا که تنها درآمد وی از اتاق عمل است و در ماه تعداد کل اعمالی که برای آنها بیهوشی داده است به شصت بیمار نمی رسد چقدر درآمد دارد که ٢٥ درصد آنرا نیز هیات محترم دولت به جای افزایش ، کاهش می دهد.

همینطور یک رادیولوژیست تنها ابزار تشخیصی که در مناطق محروم دارد همان سونوگرافی است که از راه آن ارتزاق می کند حال ٢٥ درصد دریافتی وی را نیز کاهش می دهیم.

بدون شک چنین تصمیم هایی که از هماهنگی وزارت بهداشت و وزارت رفاه و بیمه ها نشات گرفته است تبعات ناگواری برای طرح تحول سلامت و مردم که دریافت کنندگان خدمات درمانی هستند، خواهد داشت.

به نظر می رسد بیهوش نکردن بیماران غیر اورژانس که از جانب متخصصان بیهوشی در یک ضرب الاجل زمانی مشخص شده است فارغ از نتیجه آن هزینه های بسیاری برای مسئولان سلامت کشور ایجاد می‌کند.

از راهکارهای موثر و موجود فعلی که هزینه بسیار کمتری خواهد داشت و به قطع این سیکل معیوب منجر خواهد شد شنیدن سخنان نمایندگان انجمن های تخصصی توسط رئیس جمهور و ارائه متمم اصلاحیه بر مصوبه دولت است که شاید به رفع کدورت فعلی مابین پزشکان و دولت ختم گردد و صد البته همت دولت تدبیر و امید را می‌طلبد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 28365

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر