مجری برنامه کودک:

حرف‌های «رادیو فردا» و «آمد نیوز» برایم مهم نیست

حامد مدرس گفت: من توی برنامه گفتم نیروهای سپاه با ۶ تا موشک خوشگل همه داعشی‌ها را کشتند و ما از این اقدام خیلی خوشحالیم. بعد از آن بود که هجمه‌ها شروع شد.

حرف‌های «رادیو فردا» و «آمد نیوز» برایم مهم نیست

گیلان خبر: «حامد مدرس» چهره آشنایی برای روزه داران کوچک است که سحرهای ماه رمضان را پای برنامه کودکانه او می گذراندند. او که در کنار «احسان مهدی» زوج بامزه ای برای انتقال مفاهیم اخلاقی و دینی به کودکان خلق کرده، حدود 19 سال است که به طور ویژه در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می کند و این رشته را از کار کردن برای بزرگسالان بسیار سخت تر می داند.

در آخرین روز اجرای برنامه به سراغش رفتیم و او را که با حوصله و انرژی کافی برای مهمان های کوچکش وقت می گذاشت توانستیم چند دقیقه ای در پشت صحنه برنامه پیدا کنیم که با ما در مورد برنامه جدیدی که رو سالی هست با استقبال خوب مخاطبان کودکش مواجه شده صحبت کند.

شنیده ایم که چند روزی است رسانه های معاند خارجی و البته برخی در داخل به او که در برنامه اش در مورد حمله موشکی سپاه صحبت کرده، هجمه وارد کرده‌اند.

او هم البته در آغاز برنامه اش به این موضوع اشاراتی کرد. برای همین پیش از هر موضوع دیگری سراغ همین ماجرا رفتیم و از «آقای مدرس» مخاطبین شبکه پرسیدیم بعد از حمله موشکی سپاه به مواضع داعش جمله ای در برنامه «سر سفره خدا» گفتید که حاشیه های زیادی ایجاد کرد، ماجرا چه بود؟

مدرس: من توی برنامه گفتم نیروهای سپاه با 6 تا موشک خوشگل همه داعشی‌ها را کشتند و ما از این اقدام خیلی خوشحالیم.

بعد از آن بود که هجمه‌ها شروع شد و شبکه‌های معاند شروع کردند به تبیلغ علیه این جمله. اینکه چرا این اتفاق افتاد، خب به خاطر کینه‌ای است که این‌ها از بچه‌های مسلمان و شیعه دارند و نمی‌دانند چگونه خشمشان را از این قضیه ابراز کنند. بنابراین به مسخره ترین شکل ممکن واکنش نشان می‌دهند.

همان کسانی که از سند 2030 و آن محتوای مسئله دارش حمایت می‌کنند، مخالف این هستند که در شبکه کودک از موشک و جنگ با دشمنان خدا صحبت شود.

اینکه خودشان با مستهجن ترین شکل ممکن جلوی دوربین می‌آیند برای بچه‌ها اشکالی ندارد ولی موقعی که بحث اعتقادات بچه‌ها می‌شود کل دنیا خبردار می‌شوند! خب این ها همه شیطنت و حماقت است کلمه بهتری نمی‌توانم به کار ببرم و روز به روز این‌ها خودشان را منفورتر می کنند، منفور هستند منفورتر می‌شوند.

 

 من صد بار دیگر هم این اتفاق بیفتد همین‌ها را می‌گویم و می‌گویم 6 تا موشک خوشگل این‌ها فرستادند دستشان درد نکند. خیلی ها می گفتند چرا در شبکه کودک باشد؟ ایرادهای بنی اسرائیلی خیلی بی موردی می‌گرفتند اتفاقا باید در شبکه کودک این چیزها گفته شود خود داعش روی بچه هایش کار می کند خود غربی ها روی بچه هایشان کار می کنند و مسائل جنسی را آموزش می دهد این اشکال ندارد؟

 

داخل کشور هم کسی از شما انتقاد کرد؟ به نظر شما داخلی ها چرا واکنش نشان دادند؟

مدرس: مشخص است آدم های معلوم الحالی هستند. من برایم مهم نیست که چه می گویند، حرف کسانی که با خط فکری من هم سو هستند برای من مهم بوده و گرنه لاتائلاتی که می بافند برای من مهم نیست. اینقدر می‌‌گویم که این ها بیشتر ناراحت شوند.

ما  وظیفه مان است وظیفه و تکلیف شرعی و انقلابی مان است. خیلی ها از این جور صحبت کردن کلی حرف پشت سر آدم در می آورند ولی من با خودم و دیگران تعارف ندارم، انقلابی هستم و تا هزار سال که این اتفاقات بیفتد وظیفه و تکلیف خودم می دانم که در شبکه کودک این مسائل مطرح شود. نه جانماز آب می کشم نه تسبیح می اندازم، شرایط تربیت خانوادگی من این است.

برایم مهم نبوده و عمدا آمدم با هماهنگی و اجازه تهیه کننده روی آنتن زنده غیرمستقیم و مستقیم در برنامه عنوان کردم که مطرح کردن آن موضوعات وظیفه همه ماست. این اعتقاد من است، بچه باید امام حسینی بار بیاید و حضرت قاسم الگویش باشد. مگر حضرت قاسم چند سالش بود؟ مگر حضرت رقیه چند سالش بود؟ ما همه این نمونه‌ها را داریم ؛ برای چه نباید به بچه های مان بگوییم و یاد یدهیم؟ این ها اهل بیتمان هستند فرزندان امامان ما هستند، این چه عداوت و دشمنی است که برخی با امام حسینی شدن بچه ها دارند؟ خدا نسلشان را بردارد.

 

واکنش‌های مثبت به صحبت شما چطور بود؟

مدرس: خدا را شکر کلی پیام از دوستانم داشتم چه در اینستاگرام چه تلفن هایی که می شد. بچه های سازمان و دوستان هنرمند کلی انرژی مثبت دادند به من و البته باید این را باز هم تاکید کنم که هزار دفعه دیگر این اتفاق بیفتد و حتی اگر موقعیتم هم به خطر بیفتد باز من این کار را انجام می دهم.

 

شاید چهره شما کمی جدید به نظر بیاید برای مخاطب، چه طور شد که وارد حوزه کودک شدید؟

مدرس: من 19 سال است در حوزه کودک کار می کنم. کارم را با تئاتر بزرگسال شروع کردم و با پیشنهاد یکی از دوستان وارد کار کودک شدم.

اولین کارم یک تئاتری به اسم خاله سوسکه بود، وقتی اولین بار روی صحنه رفتم دیدم این کار خیلی سخت است! به دلیل اینکه مخاطب ما یک سری موجودات بی گناه و معصوم هستند و اصلا نمی شود سرشان شیره مالید، این مخاطب جدی منتقد خیلی سخت گیری هم هست و اصلا تعارف ندارد.

مخاطب بزرگسال را همه جوره با هر خوراکی می شود راضی کرد ولی به بچه ها هر خوراکی نمی شود داد. برای همین من خیلی مشتاق شدم در این حوزه کار کنم.

تئاتر کودک را به صورت حرفه ای کار کردم، در حوزه تلویزیون تله فیلم کار کردم و یکی از تخصص های اصلی من دوبله است که حدود دوازده سال است به آن مشغولم. خیلی از انیمیشن ها و کارتون ها که تلویزیون پخش می کند یا در شبکه نمایش خانگی است محصول گروه ماست مثل شِرِک، رئیس مزرعه، بنتن، موش سرآشپز، هپی فیت، فصل موج سواری و آخری هم رئیس کوچولوی معروف که در دنیا صدا کرده و در حال آماده سازی نهایی است.

 

معروف‌ترین کارکتری که دوبله کرده اید و بچه ها می شناسند کدام است؟

مدرس: مجموعه سریال بن تن را گروه ما دوبله کرده که من کارکتر کوین را دوبله میکنم.

«احسان مهدی» هم به جمع ما اضافه می شود و مدرس اشاره می کند که احسان کارکتر معروف تری را دوبله میکند.

«احسان» که مخاطب کودک شبکه کودک این روزها حسابی با او رفیق شده است، همان گوینده اصلی «بن تن» است که صدایش خیلی بیشتر از چهره‌اش شناخته شده است.

 

از «احسان مهدی» می پرسیم، چطور به این زوج مدرس و احسان که در برنامه سحر مورد توجه قرار گرفته رسیده اید؟

مهدی: این زوج قدمت 17، 18 ساله دارد. ما سال ها است که با هم هستیم و در رشته های مختلف کار کودک با هم کار کرده ایم.  ما هم دیگر را خیلی خوب می شناسیم. امروز اگر ما را بگذارند در یک اتاق و بگویند با یک موضوع یک خطی، یک تئاتر اجرا کنید به راحتی میتوانیم با توجه شناخت متقابل مان از پسش بر بیایم.

 

این تکه های نمایشی که در برنامه سحر دارید را از قبل خودتان می نویسید یا نویسنده می نویسد؟

مدرس: خب ما سال گذشته خودمون می نوشتیم اما واقعا سخته چون نمی توانیم روی اجرا به اندازه کافی تمرکز کنیم. احتیاج داریم به نویسنده ای که به ما کمک کند.

این است که امسال یک نویسنده به تیم ما اضافه شد؛ موضوع می داد و روی آن نوشته اش چکش کاری می کردیم خیلی حذف و اضافه می کردیم و روی آنتن می رفتیم که خدا را شکر خیلی مورد استقبال مردم بوده و خیلی بازتاب خوبی داشته، خیلی ها در فضای مجازی پیام می دادند که با بغض می گفتند تو رو خدا برنامه را ادامه بدهید چون تنها برنامه‌ای است که پدر و مادران می‌گفتند ما خیالمان راحت است که بچه ها می بینند به دلیل اینکه سالم است.

حالا یک عده بیایند بگویند که چرا به بچه ها حرف هایی از جنس مکتب امام حسین میزنی؟! بچه ها دیگر تا کی باید بشکن و بالا ببینند؟ چه قدر عموها و خاله های بالا پایین ببینند؟ یکی از مواردی که خوشبختانه خیلی از بینندگان ما لطف داشتند و استقبال کردند این است که بچه آرامش دارد موقعی که برنامه را می بیند، بچه ها به این فضای آرام نیاز دارند که کمی هم فکرشان را درگیر کند. خیلی پیشنهاد داده شد که مثلا بچه ها اضافه شوند گفتیم این اتفاق نیفتد، همین فضای آرام برنامه است که به بچه ها کمک می کند.

 

در مهمان هایی که در برنامه انتخاب می شوند خود شما نقشی دارید؟

مدرس: سال گذشته این اتفاق می افتاد یک بخشی از مهمان ها از طریق من و احسان می آمدند ولی امسال نه امسال خود شبکه تصمیم گرفت و ما هیچ دخالتی نداشتیم.

بازخوردی که از مخاطبتان گرفتم میهمان های سال قبل را بیشتر دوست داشتند

مدرس: این هم درست است هم تا یک بخشی نمی خواهم بگویم غلط، اشتباه است نمی دانم چه واژه ای بگویم. سال قبل برای شروع و جذب مخاطب لازم بود چهره های شناخته شده تری را بیاوریم. بنابراین سلبریتی ها را دعوت کردیم، اما امسال دیگر این رویکرد وجود نداشت. من خودم هم موافقم با این بار تربیتی که دعوت مهمان های کمتر شناخته شده دارند.

خب این فرهنگی غلطی است که فقط سلبریتی ها مهم هستند و خوب است که ما این را به بچه ها آموز بدهیم. برای همین هم چهره هایموثری دعوت شدند که سلبریتی نبودند؛ همه خانواده هایی که امسال دعوت کردیم خانواده های مذهبی بودند که کارهای بزرگی کردند.

 

احسان مهدی هم می گوید: تنها میهمانی که آشنا بود همین آقای محمد انصاری، بازیکن پرسپولیس  بود که خیلی فرد متدینی است و به نظرم لازم بود این تعادل حفظ می شد شاید سه روز آن مدلی چهار روز این مدلی می بود بهتر بود.

ما با این معضل مواجهیم که در جامعه ما سلبریتی ها حکومت می کنند، این اقدام شما مثبت است اما وقتی تهیه کننده ای مثل سید محمود رضوی را با بچه هایش آوردید، این برای من که رضوی را می شناسم جذاب است، ولی بچه ها او را نمی شناسند تا تاثیر بگیرند!

مدرس: قبول دارم باید یک تلفیق هوشمندانه و آگاهانه و تخصصی شکل می گرفت ولی همین میهمان های امسال مان هم خانواده هایی بودند که کارهای خارق العاده ای انجام داده بودند. ما اگر بتوانیم آموزش بدهیم صبر و تحمل بچه ها را بیشتر بکنیم .

ببینید ما معضل کم نداریم، مخاطب کار ما بچه های معصوم یعنی بیگناهند بنابراین نباید به اعتماد آن ها خیانت کرد. اینکه من خودم را جلوی دوربین یک جور معرفی کنم  و پت دوربین که بچه ها من را می بینند جور دیگری باشم خیلی بد است! من وقتی می شوم نقطه توجه کودکان نباید پشت دوربین کار خطا و اشتباهب بکنم! بچه اگر این تناقض را ببنید چه بلایی سرش می آید؟ وقتی خاله های خوب تلویزیون را بچه بیرون می بیند که پوشش مناسبی ندارد چطور باید بین این ها تفکیک قائل شود؟! من بزرگسال میتوانم اما بچه نمی تواند! بنابراین به نظرم کسی که وارد عرصه کودک می شود باید در تمام زندگی حواسش را جمع کند.

چون بچه‌ها در تلویزیون از ما برای خودشان یک اسطوره می‌سازند، و ما حق نداریم آن اسطوره را خراب کنیم. حالا الان یک عده می گویند فلانی تندرو است. از نظر آن ها اگر این تناقض ها را بچه ها ببینند اشکالی ندارد ولی وقتی یک مسئله مهمی که بچه ها باید در جریان باشند عنوان شود این بد است و از سالی تاک و رادیو پس فردا و آمد نیوز همه حمله می کنند، من برایم سوال است این ها خودشان را به نفهمی زدند یا واقعا نفهمند؟


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 28442

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر