از جولایی در تهران تا جولایی در اهواز؛ چرخش ۱۸۰ درجه‌ای رئیس یک ستاد

رئیس ستاد دیه کشور در ۲۹ خرداد امسال در تهران مقابل دوربین‌ واحد مرکزی خبر اظهاراتی درباره یک برنامه تلویزیونی داشت اما تنها در فاصله ۲۴ ساعت همه اظهاراتش را در اهواز تغییر داد.

از جولایی در تهران تا جولایی در اهواز؛ چرخش ۱۸۰ درجه‌ای رئیس یک ستاد

گیلان خبر: 29خردادماه سال جاری بود که خبرگزاری ما گزارشی را با عنوان «زندانیان مهمان ماه عسل جرائم عمد در پرونده‌شان دارند/ علیخانی چرا واقعیت‌ را به مردم نگفت؟» روی خروجی خود قرار داد.

گزارشی که بر اساس گفت‌وگوی مدیرعامل ستاد دیه کشور با واحد مرکزی خبر و انتقادات وی نسبت به شیوه آزادسازی زندانیان در برنامه ماه عسل منتشر شد.

اما این جسارت در بیان واقعیت دوام چندانی نداشت چرا که پس از گذشت چند ساعت تماس‌های مکرر برای تغییر خبر و در انتها حذف گزارش از خروجی خبرگزاری آغاز شد.

تماس‌هایی که نشان می‌داد ظاهراً رئیس ستاد دیه کشور بابت بیان این انتقادات تحت فشار قرار دارد تا جایی که مسئولان ستاد دیه منکر واکنش جولایی به یک برنامه تلویزیونی شدند چه رسد به آنکه آن برنامه ماه عسل باشد.

جولایی به ماه عسلی‌ها چه گفته بود؟

اسدالله جولایی در واکنش به پخش این برنامه و طرح این موضوع که زندانیان جرائم غیر عمد بدهی یک میلیون تومانی دارند، گفته بود« من به شدت این موضوع را تکذیب می‌کنم و از تهیه‌کننده و کارگردان این برنامه تقاضا دارم واقعیت را بگویند.

ما اگر به مردم واقعیت را هم بگوییم آنها کمک می‌کنند، مجری برنامه باید به مردم بگوید که ما میهمانانی را که دعوت کرده‌ایم جرم عمد دارند و زندانی جرائم غیرعمد نیستند اما با توجه به اینکه چند سال است زندانی هستند و رد مال، جرم و حبس دارند می‌خواهیم به خاطر زن و بچه‌شان به آن‌ها کمک کنیم تا این افراد آزاد شوند.»

رئیس ستاد دیه کشور در فیلم منشر شده که در آن به تهیه کننده و کارگردان و مجری انتقاد وارد می‌کند هیچ کجا نامی از برنامه ماه عسل نبرده بود اما این در حالی است که تنها برنامه‌ای که در آن از زندانیان دعوت شد و به موضوع آزادی زندانیان پرداخت و حتی کمپینی هم برای آن در نظر گرفت، برنامه «ماه عسل» بود.

تلاش‌های ستاد دیه برای حذف این گزارش همچنان ادامه داشت تا اینکه 5 روز بعد یعنی در تاریخ 3 تیرماه احسان علیخانی از رئیس سازمان زندان‌ها دعوت کرد تا در برنامه ماه عسل حضور یابد و در خصوص روند آزادی زندانیان توضیحاتی را ارائه دهد.

برنامه‌ای که در حاشیه آن هم مصاحبه‌ای ضبط شده از رئیس ستاد دیه کشور پخش شد که حکایت از آن داشت که این مصاحبه با توجه به پرچم نصب شده پشت سر جولایی در اهواز گرفته شده است.

بررسی‌های خبرگزاری ما نشان می‌دهد که این مصاحبه در تاریخ 30 خرداد و زمانی که جولایی به شهر اهواز سفر کرده بود تهیه شده است، درست همان زمانی که اولین کش و قوس‌های ستاد دیه با خبرگزاری ما برای حذف گزارش متبوع آغاز شده بود که همین موضوع ظن تحت فشار بودن اسدالله جولایی را بیش از پیش قوت بخشید.

جولایی در اهواز چه گفت؟

جولایی این بار علی‌رغم صحبت‌های اولیه خود و در یک چرخش 180 درجه‌ای از دست‌اندرکاران برنامه ماه عسل تقدیر و تشکر کرد!

وی در این مصاحبه اظهار داشت: این یک ابتکار جالب بود که رئیس سازمان زندان‌ها مطرح کرد چرا که قطعاً کسی به زندانی که غیرعمد نیست کمک نمی‌کند، در ستاد دیه هم تعهد می‌گیرند که ما راضی نیستیم پولمان را به جرایم عمد بدهید.

وی افزود: با توجه به کثرت زندانیانی که سال‌‌ها در حبس به سر می‌برند و کسی هم به آنها کمک نمی‌کند این ابتکار با همکاری مجری توانمند و عزیز ماه‌عسل جناب آقای علیخانی صورت گرفت و برنامه‌ریزی شد که مردم به کسانی که مشمول کمک‌های ستاد دیه نیستند کمک کنند.

جولایی تصریح کرد: مردم هم با علم و اطلاع از این موضوع به فکر خانواده این افراد هستند. این یک ابتکار جالب بود که نتیجه خوبی داده منتهی افرادی هستند که تحت هیچ شرایطی شامل حال کمک و اساسنامه ستاد دیه کشور نیستند.

رئیس ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: در اینجا باز هم از جناب آقای علیخانی کمال تشکر را دارم که همیشه در ماه‌عسل ستاد دیه کشور را یاری کردند و این طرح را با همکاری آقای جهانگیر پیگیری می‌کنند تا افرادی که سال‌هاست در زندان به سر می‌برند به دلیل بدهکاری و جرائمی که داشته‌اند در این ماه مبارک رمضان آزاد شوند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 28493

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر