سردرگمی‌ها ادامه دارد؛

سرنوشت «کاسپین» در انتظار دانشجویان پژوهشگاه شاخص پژوه!

این وزارتخانه در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری نیز در ابلاغیه ای دانشگاه غیردولتی – غیر انتفاعی شیخ بهایی را به عنوان کفیل پژوهشگاه خصوصی مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه اعلام کرد و اینبار از دانشجویان این پژوهشگاه خواست که اطلاعات مربوط به تحصیل خود را به این دانشگاه ارائه کنند.

سرنوشت «کاسپین» در انتظار دانشجویان پژوهشگاه شاخص پژوه!

گیلان خبر: در حالی که وزارت علوم رای به انحلال پژوهشگاه شاخص پژوه داده است اما دانشجویان و مسئولان این مرکز آموزشی نظرات دیگری دارند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اواخر هفته گذشته بود که وزارت علوم تحقیقات و فناوری در خصوص پژوهشگاه منحله شاخص پژوه اطلاعیه ای صادر کرد. در بخشی از این اطلاعیه با اشاره به تمدید مهلت ارسال مدارک دانشجویان این موسسه آمده است: "با عنایت به انقضای مهلت اعلام شده قبلی مبنی بر تحویل مدارک ثبت نام شدگان در پژوهشگاه (منحله) شاخص پژوه و با توجه به اینکه تعدادی از افراد نسبت به لزوم تحویل مدارک اظهار بی اطلاعی کرده و یا فرصت تحویل را نیافته اند. بدینوسیله به اطلاع عموم ذی نفعان که تا کنون موفق به تحویل مدارک نشده اند می رساند که تا پایان تیر ماه فرصت دارند مدارک خواسته شده را (مبتنی بر اطلاعیه قبلی منتشر شده به تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ‌۹۶ در سایت معاونت آموزشی) به دبیرخانه مرکزی (بخش آموزش) وزارت علوم تحویل دهند و یا با پست پیشتاز ارسال کنند و پس از انقضای این مدت مستندات تحویل شده بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد. بدیهی است این مهلت قابل تکرار نخواهد بود".

تجمع در وزارت علوم

این اطلاعیه ای در حالی صادر شد که روز سه شنبه 13 تیرماه، حدود 60 نفر از اعضای هیأت علمی و دانشجویان پژوهشگاه منحل شده شاخص پژوه اصفهان در مقابل ساختمان وزارت علوم تجمع کردند. درخواست تجمع کنندگان مشخص شدن وضعیت دانشجویان و اعضای هیات علمی توسط وزارت علوم است.

مهلت وزارت علوم به دانشجویان برای تعیین تکلیف

این تجمع و خواسته دانشجویان این پژوهشگاه در حالی است که اوایل اسفندماه سال گذشته معاونت آموزشی وزارت علوم پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه را منحل اعلام کرد. در حکم انحلال این پژوهشگاه آمده است: "با عنایت به مستندات دریافتی از مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی، مکاتبات سازمان بازرسی کل کشور و بررسی های به عمل آمده و بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی یکم اسفندماه ۹۵ بدین وسیله ضمن لغو مجوز، انحلال پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه (خصوصی) اعلام می شود". در آن اطلاعیه تاکید شده بود این پژوهشگاه موظف است مستندات مربوط به عملکرد آموزشی و پژوهشی دانشجویانی را که از مجاری قانونی و رسمی پذیرش شده اند را به معاونت آموزشی وزارت علوم ارسال کند.

این وزارتخانه در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری نیز در ابلاغیه ای دانشگاه غیردولتی – غیر انتفاعی شیخ بهایی را به عنوان کفیل پژوهشگاه خصوصی مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه اعلام کرد و اینبار از دانشجویان این پژوهشگاه خواست که اطلاعات مربوط به تحصیل خود را به این دانشگاه ارائه کنند.

دانشجویان چه می گویند؟

این اتفاقات در حالی است که دانشجویان این دانشگاه می گویند که این پژوهشگاه در سال 1392 طبق مصوبه وزارت علوم که سند آن را نیز در اختیار دارند به صورت قطعی و رسمی تبدیل شد و از سال 1391 مجوز پذیرش دانشجو به صورت روزانه دارند. یکی از اعضای هیات علمی این پژوهشگاه می گوید: این پژوهشگاه در سال 91 به تصویب رسمی وزارت علوم وقت و هیئت امنای دانشگاه اصفهان رسید و آغاز به کار کرد.  اما پس از آن با تعویض ریاست دانشگاه در دولت یازدهم در سال ۹۲، مشکلاتی برای پژوهشگاه ایجاد شد و وزارت علوم بدون ارسال هیچ نامه مستقیمی به پژوهشگاه در رسانه‌ها آن را منحل اعلام کرد در  حالیکه تا سال ۹۴ پزوهشگاه با مجوز رسمی وزارت علوم اقدام به جذب دانشجو می‌نمود، هم اکنون ده‌ها نفر از دانشجویان مقاطع تکمیلی ارشد و دکتری  که درسشان تمام شده است و مدارکشان آماده است توسط وزارت علوم معلق نگاه داشته شده‌اند و وزارت علوم مدرکشان را اعطا نمی‌کند، همچنین دیگر دانشجویان و هیئت علمی این دانشگاه نسبت به انحلال این پژوهشگاه معترض هستند و علاقه‌ای به درگیر شدن در مسائل سیاسی و سیاسی کاری برخی مسئولان دانشگاهی و وزارتخانه را ندارند.

محمودزاده، رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه نیز درباره اتفاقات این مجموعه می گوید: پژوهشگاه شاخص پژوه با مجوز رسمی و قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی قراردادی در وزارت علوم دولت نهم و هیئت امنای قبلی دانشگاه به مدت ۳۰ سال، در دل دانشگاه اصفهان شکل گرفت و در سال ۸۷ ابتدا  گروه پژوهشی آن تشکل شد و در ادامه در سال ۸۹ به مرکز پژوهشی ارتقا یافت سپس در سال ۹۱ با مجوز رسمی وزارت علوم در قالب پژوهشکده اقدام به جذب دانشجوی پژوهش محور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کرد.

محمود زاده در ادامه افزود متاسفانه وزارت علوم در یک اقدام ناگهانی مجوز قطعی و رسمی پژوهشگاه را لغو  و منحل اعلام کرد و ۳۰۰ دانشجوی ارشد و دکتری این پژوهشگاه را بدون هیچ دلیل قانونی به حالت معلق در آورد. متاسفانه با تعویض ریاست دانشگاه اصفهان در اسفند ماه ۹۲ با روی کار آمدن دولت یازدهم مشکل ‌آفرینی برای پژوهشگاه آغاز گردید و ریاست فعلی دانشگاه اصفهان دکتر طالبی اعلام داشته است من مصوبات ریاست قبلی، وزارتخانه دولت قبل و هیئت امنای قبلی دانشگاه را قبول ندارم لذا باید پژوهشگاه منحل گردد، این در حالی است که تاکنون پژوهشگاه خدمات زیادی داشته و هزینه‌های زیادی را هم اعضای این پزوهشگاه متقبل شده‌اند.

سردرگمی ادامه دارد

همه این اتفاقات در حالی است که هنوز دانشجویان و فارغ التحصیلان این پژوهشگاه با ابهامات زیادی روبرو هستند، یکی از دانش آموختگان این مجموعه به خبرنگار ما می گوید: من به واسطه مجوز وزارت علوم در این پژوهشگاه با آزمون پذیرفته شدم و در مقطع دکتری نزدیک به 45 میلیون تومان شهریه پرداخت کردم، اما هنوز مشخص نیست سرنوشت ما چه خواهد شد؟


منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

 

 

کد مطلب: 29008

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر