یادداشت/

انتخابات نظام پزشکی و حضور پررنگ ناپدری‌های جامعه پزشکی

در حالی این روزها به برگزاری انتخابات نظام پزشکی نزدیک می‌شویم، که برخی از نامزدهای این انتخابات، همچون ناپدری بوده که تنها به دلیل سود و منفعت دست نوازش بر سر جامعه پزشکی کشیده و هیچ برنامه مؤثری برای رفع چالش‌ها و مشکلات ندارند.

انتخابات نظام پزشکی و حضور پررنگ ناپدری‌های جامعه پزشکی

گیلان خبر: حدود 10 روز دیگر انتخابات نظام پزشکی در کشور برگزار می‌شود و تب و تاب این انتخابات هم مدتی است که در جامعه پزشکی پدیدار شده؛ تبی که برخی از پزشکان را از این رو به این رو کرده است. پزشکان بی‌صدا را به صدا در آورده و احساس مسئولیتشان را به اوج رسانده است. البته بخشی از این تب پزشکان به دلیل غلظت شوق خدمت در خونشان است. تعدادی از این پزشکان نیز جزو کسانی بوده که به قول همکارانشان همین چند وقت پیش در جهت عکس منافع صنفی عملکرد مستقیم و واضح داشته ولی نزدیک انتخابات مهربان شده‌اند.

البته مشکل تمام و کمال چندان هم به کاندیداها برنمی‌گردد. بلکه مشکل از جایی آغاز شده که سازمان نظام پزشکی کاملا مشخص نیست که مدافع حقوق بیمار است یا پزشکان؛ موضوعی که بسیاری از صاحبنظران آن را یک چالش جدی می‌دانند و معتقدند تا زمانی که خط و مرز این مسئله در سازمان نظام پزشکی رفع نشود، چالش‌ها نه تنها رفع نشده بلکه روز به روز به آن افزوده خواهد شد.

در قانون سازمان نظام پزشکی دو رسالت مهم دارد، یکی دفاع از حقوق بیماران، دوم دفاع از حقوق پزشکان؛ البته نظام پزشکی در کنار این وظایف تعیین تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی، صدور پروانه مطب برای شاغلان در بخش خصوصی و تمدید آن، نحوه تبلیغات حوزه پزشکی، پذیرش اعضای جدید در سازمان و ارائه برخی خدمات رفاهی به شاغلان عرصه سلامت را هم انجام می دهد.

حالا با وجود این مسائل پزشکان زیادی نامزد انتخابات نظام پزشکی شده‌اند و برخی تبلیغات خود را حتی زودتر از تأئید صلاحیتشان آغاز کردند. برخی از این نامزدها انتظار دارند دیگران به نسخه‌های تجویزی شان تعظیم کنند و برایش کف بزنند و هر نقد و نظر دیگر، در ذهن آنان مصداق شکستن اتحاد پزشکان است.  در برخی از شهرها نیز فضای انتخابات نظام پزشکی رنگ و بوی جناحی و سیاسی شدید پیدا کرده و این موضوع درگیری‌های لفظی برای هواداران نیز به همراه داشته است.

حالا شرکت کنندگان در انتخابات نظام پزشکی باید مسائل مختلفی را برای رأی دادن به نامزدها مورد توجه قرار دهند و مراقب باشند، تحت تأثیر مهر و محبت ناپدری های حوزه‌های مختلف پزشکی که پیش از این هیچ لطف و احساس و فعالیت ‌مؤثری در این زمینه نداشته‌اند، قرار نگیرند.

از طرفی گره زدن مسائل صنفی به فعالیت های سیاسی و جناحی و سو استفاده از گرایشات افراد برای تحت تاثیر قرار دادن آنها در تمام زمینه ها نیز یکی از شگردهای این روزهای انتخاباتی است.

ورود دولتی‌ها و اعضایی که پیش از این در بسیاری از انتخابات‌ها شرکت داشته و البته پست‌ها بسیاری هم داشته اند نیز از دیگر آفت‌های این انتخابات است. باید توجه داشت که این افراد تا به امروز چه کارنامه درخشانی داشته اند و برای پیشبرد اهداف صنفی پزشکان چه قدمی برداشته اند. دقت کنیم که صد البته آزموده را آزمودن خطاست و برگشتن به تجربیات غلط گذشته چیزی جز پشیمانی برای جامعه خدوم پزشکی در بر نخواهد داشت.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 29234

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر