وزیر آموزش و پرورش‌ عنوان کرد لزوم دقت‌‌ در بکارگیری نیروی انسانی در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش‌ گفت: اعتقاد داریم اگر در بکارگیری نیروها در آموزش و پرورش حساسیت نداشته باشیم و شایستگی‌ها را در نظر نگیریم قطعاً به نظام تعلیم و تربیت آسیب زده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش‌ عنوان کرد
لزوم دقت‌‌ در بکارگیری نیروی انسانی در آموزش و پرورش

گیلان خبر: فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاحیه هجدهمین دوره مسابقات دانش‌آموزان دختر عشایر کشور که در مشهد برگزار شد، اظهار داشت: مسئولین بخش‌های مختلف در آموزش و پرورش وظیفه ایجاد زمینه تعلیم و تربیت با کیفیت و ایجاد عدالت آموزشی را برعهده دارند تا در نهایت دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار پا به پای سایر دانش‌آموزان کشور رشد کرده و به مدارج بالا برسند.

وی با تأکید بر این که جمهوری اسلامی ایران همواره توجه ویژه‌ای به موضوع ایجاد عدالت آموزشی داشته است، تصریح کرد: عدالت آموزشی از آغاز انقلاب اسلامی مورد توجه ویژه امام راحل (ره) بوده است و‌ پس از ایشان هم مقام معظّم رهبری نیز به آموزش باکیفیت برای دانش‌آموزان بااستعداد مناطق محروم تأکید ویژه ای دارند.

دانش آشتیانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سند تحول بنیادین به تأمین منابع مالی برای مناطق محروم، تربیت نیروهای کارآمد و توانمندسازی و مهارت‌آموزی و حمایت‌های مادی و معنوی از دانش‌آموزان مناطق محروم توجه ویژه‌ای شده است.

وزیر آموزش و پرورش ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم محمد بهمن‌بیگی که خدمات زیادی به تعلیم و تربیت دانش‌آموزان عشایری داشته است، بیان داشت: براساس بررسی‌های انجام شده از دانش‌آموزان عشایری که توسط این شخصیت بزرگ پرورش یافته‌اند می‌توان فهمید که مرحوم بهمن‌بیگی، آموزش و پرورش را بدون تغییر در مدل زندگی عشایر به آنها ارائه کرده است و امروز ما نیز اعتقاد داریم آموزش باید با زندگی دانش‌آموزان آمیخته شود.

وی با اشاره به این که آموزش و‌ کلاس فعال از دیگر موضوعات مدنظر این بزرگ مرد عرصه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان عشایری بوده است، ادامه داد: توجه ویژه به انتخاب و گزینش معلمان عشایری نیز بسیار مورد تأکید مرحوم بهمن‌بیگی بود و با همین اعتقاد ضمن انتخاب معلمان از بین عشایر، شایستگی معلمان را اصلی‌ترین موضوع برای بکارگیری آنها می‌دانست چرا که اعتقاد داشت معلم تنها آموزش‌دهنده نیست و فرد مورد وثوق مردم است.

وزیر آموزش و پرورش‌ گفت: ما هم امروز اعتقاد داریم اگر در بکارگیری نیروها در آموزش و پرورش حساسیت نداشته باشیم و شایستگی‌ها را در نظر نگیریم قطعاً به نظام تعلیم و تربیت آسیب زده‌ایم.

دانش‌ آشتیانی اضافه کرد: نظام آموزشی ما باید جامعه‌محور باشد و‌ مدرسه به عنوان یک نهاد، باید با محیط و جوامع اطراف خود ارتباط ارگانیکی داشته باشد چرا که مدرسه را نمی‌توان محیطی جدا از جامعه دانست.

وی خاطرنشان کرد: امروز بسترهای بسیار خوبی در آموزش و پرورش عشایر وجود دارد و نشاط و شادابی که دانش‌آموزان این بخش به واسطه حضور در طبیعت دارند برگرفته از همین مدل زندگی است و اگر چه در این مسیر سختی‌هایی هم وجود دارد اما اعتقاد دارم دانش‌آموزان عشایری ما به واسطه سبک زندگی که دارند درک بهتری از آموزش‌های درسی و پرورشی دارند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که قبولی 97.4 درصدی دانش‌آموزان عشایری در دوره متوسطه دوم نشان‌دهنده استعداد و توانمندی دانش‌آموزان و معلمان آنهاست اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد تمامی بسترهای لازم را برای رشد آموزشی این دانش‌آموزان فراهم کنیم، اگر چه فضاهای آموزشی مناسب برای این دانش‌آموزان هنوز به طور کامل مهیا نشده است.

دانش آشتیانی تأکید کرد: امروز باید به دنبال این باشیم که شرایط معیشتی معلمان در مدارس عشایری مطلوب‌تر شود تا در نهایت بتوانند افرادی کارآمد و مفید را به جامعه تحویل دهند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 29387

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر