رئیس سازمان تعزیرات حکومتی تأکید کرد

مبارزه و پیشگیری دو بال مواجهه موثر با تخلفات

معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در همایش مدیران ستادی و اجرایی، مبارزه و پیشگیری را دو بال مواجهه موثر با تخلفات عنوان کرد.

مبارزه و پیشگیری دو بال مواجهه موثر با تخلفات

گیلان خبر: همایش سراسری مدیران کل ستادی و اجرایی سازمان تعزیرات حکومتی با حضور ریاست این سازمان در سالن کنفرانس دادگستری مشهد مقدس برگزار شد.

مهدی امیری اصفهانی در این همایش با اشاره به مسئولیت اجتماعی و نقش آفرینی هر فرد در عرصه هدایت آحاد جامعه ، گفت: اگرچه دعا کردن برای ظهور امام زمان (عج) ضرورتی انکار ناپذیر است اما وظیفه بزرگ تر در این عرصه ، انجام اقداماتی است که بستر ظهور آن حضرت را هموار کند. لذا هر رفتاری که موجب تاخیر در این امر شود ، نتیجتا عده ای را از نعمت هدایت محروم می سازد و مسئولیت پاسخگویی در برابر حق تضییع شده هدایت را ایجاد می کند. یعنی به این نکته توجه شود که هر قول و فعلی که انجام می شود، به چه میزان، در تعجیل یا تاخیر ظهور امام زمان سهم دارد؟ 

وی افزود: اگر گفته شود که حق الناس فقط مال مردم نیست و حق هدایت عمومی ، یکی از مصادیق حق الناس سخنی به گزاف نیست. 

امیری اصفهانی با مقایسه ظرفیت های نظام جمهوری اسلامی ایران با نظام های سیاسی موجود در دنیا ، وجود این نظام مقدس را ظرفیت بالقوه ای دانست که می تواند نقش ویژه ای در بسترسازی حکومت جهانی آن حضرت داشته باشد. از این رو تثبیت و تقویت ارکان و اهداف جمهوری اسلامی ایران ، ضرورتی عقلی و دینی و قانونی است.

معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ضمن اشاره به مسئولیت فردی و اجتماعی هر فرد ، اظهار داشت:‌ با ایفای صحیح نقش فردی ، اعمال نقش موثر اجتماعی میسر می شود.

وی با استناد به اصل سوم قانون اساسی و بیان وظیفه دولت جمهوری اسلامی ایران در ایجاد محیط مساعد رشد فضائل اخلاقی و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی ، به نقش سازمان تعزیرات حکومتی در سالم سازی فعالیت های اقتصادی و تسهیل استیفای حقوق آحاد جامعه اشاره کرد و بر مواجهه موثر با تخلفات اقتصادی داخل در صلاحیت این سازمان از حیث احقاق حقوق مردم و ایجاد آرامش روانی در جامعه و نقش آفرینی موثرتر دولت در انتظام بخشی امور تاکید کرد.

وی اظهار داشت : در عرصه مواجهه موثر با قاچاق، باید به دو بال مبارزه و پیشگیری، بصورت همزمان توجه شود. زیرا تمرکز بر یکی از این دو ، بدون برنامه ریزی و اقدام نسبت به موضوع دیگر ، نتیجه ای در بر ندارد. و هر چند که ماموریت سازمان تعزیرات حکومتی در امر رسیدگی ظهور دارد لیکن در این فرآیند و مولفه های موثر و مرتبط با آن، باید به مقوله پیشگیری هم توجه خاص شود. و از این پس باید رویکرد و اقدامات پیشگیرانه ، در کنار فعالیت های مقابله ای بصورت توامان مورد نظر باشد.

امیری اصفهانی در ادامه به بیان مسائل و مشکلات موجود پرداخت و بر ارتقاء نقش و اثربخشی سازمان تعزیرات حکومتی ، با استفاده بهینه و بهنگام از امکانات و منابع و اختیارات قانونی تا کید نمود و رسیدگی دقیق و سریع و مبتنی بر واقعیات جامعه و برخورد قانونی و منصفانه را خواستار شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان تعزیرات ، سازمانی حرفه ای و تخصص محور است ، بر تقویت رویکرد اجتماعی در این سازمان تاکید کرد و عنوان داشت: استیفای حقوق مردم در عرصه بهره مندی از عرضه کالا و خدمات مطلوب ، از مهم ترین اهداف سازمان است که همواره باید مورد توجه باشد.

وی با اشاره به نقش ویرانگر قاچاق کالا در حوزه اقتصاد ملی، حمایت از فعالیت های سالم اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در تولید و نتیجتا بهبود شاخص اشتغال و کاهش بیکاری و نیز گردش موثر و مشروع ثروت در جامعه را از راهبردهای جدی سازمان تعزیرات حکومتی دانست و توقعات خود از مدیران سازمان را در این عرصه تشریح کرد.

معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، ضمن تاکید بر ضرورت تجدیدنظر اساسی در ساز و کارها و رفتارهای ناظر به ایفای مطلوب و موثر وظیفه قانونی، تناسب، پویایی و اثربخشی آن ها را امری غیر قابل اجتناب دانست و تسریع در این موضوع را خواستار شد.

وی همچنین لزوم ارتقاء شاخص های سلامت و پاکدستی، بهره وری، حاکمیت ارزش های اخلاقی و توجه به برخوردهای مبتنی بر کرامت انسانی در فرآیند رسیدگی را مورد بحث قرار داد و بر موضوع برنامه ریزی و توجه به اولویت های مبتنی بر سیاست های کلی و اسناد بالادستی و بویژه قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران در این حوزه تاکید کرد. 

امیری اصفهانی ، کاربرد حداکثری فناوری و کاهش ساز و کارهای سنتی و رفتارهای غیر شفاف را همچون هوایی که تنفس می شود دانست و نقش ممتاز ارتقاء آگاهی های عمومی و اطلاع رسانی در کاهش تخلفات اقتصادی و به ویژه قاچاقرا تشریح کرد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در پایان صحبت های خود ، تقویت مشارکت همه کارکنان سازمان در تصمیم سازی و تصمیم گیری را خواستار شد و مدیران سازمان را به بهره مندی از ظرفیت بی بدیل مردم و افزایش مشارکت عمومی و مسئولیت پذیری اجتماعی متذکر شد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 29435

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر