برای نخستین بار اجرا می‌شود

حج امسال در سایه مدیریت بحران ایران

معاون تخصصی مدیریت خطر و حوادث و بلایای سازمان اورژانس کشور گفت: طرح مدیریت بحران تدوین شده و در سفر حج امسال به اجرا در می‌آید، این برنامه برای نخستین‌بار تدوین شده است.

حج امسال در سایه مدیریت بحران ایران

گیلان خبر:حمیدرضا خانکه با اشاره به دستور رئیس سازمان اورژانس کشور در اسفند 1395 با موضوع تدوین برنامه مدیریت حج، اظهار کرد: تعدادی از متخصصان حوزه سلامت در حوادث و بلایا در کمیته ای در مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای تدوین برنامه کار خود را آغاز کردند.

وی با بیان اینکه این برنامه برای نخستین‌بار در ایران اجرا می‌شود، تصریح کرد: کمیته تشکیل شده که نقش کمیته مشورتی معاونت تخصصی بحران و پدافند غیرعامل سازمان اورژانس کشور را به عهده داشت با کار مستمر و با استفاده از تجارب بین المللی و ملی موفق شد ساختار جامع مدیریت بحران صحیح را طراحی و برنامه‌های آموزشی مرتبط را تدوین کند.

خانکه با بیان اینکه این ساختار زنجیره فرماندهی و هماهنگی از سطح کاروان مجموعه منطقه شهری و ستاد کل تدوین شده است، تاکید کرد: براساس این برنامه سامانه فرماندهی حادثه برای هر مجموعه طراحی و شرح وظیفه تمام عوامل درگیر تعریف شد.

معاون تخصصی مدیریت خطر و حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور بیان کرد: همچنین تیم‌های امدادی در سطح کاروان مشخص شده و برنامه‌های آموزشی متناسب تدوین و به تمام عوامل درگیر در سازمان حج و زیارت آموزش‌های لازم داده شده است.

وی افزود: طراحی این برنامه به گونه‌ای است که پاسخ به تمام مخاطرات در آن تدوین شده و آمادگی لازم را به عوامل اجرایی و مدیریتی حج و زیارت فراهم می‌کند تا در صورت وقوع هر حادثه ای با رعایت تمام محدودیت‌ها، بهترین پاسخ در کوتاهترین زمان ارائه شود.

خانکه با اشاره به نظارت مسئولان بعثه رهبری و هیئت پزشکی سازمان حج و زیارت بر طراحی و اجرای این طرح گفت: این برنامه به صورت آزمایشی در سفر حج امسال اجرا و براساس نتایج آن اصلاحات لازم توسط تیم تدوین کننده انجام می‌شود.

معاون تخصصی مدیریت خطر و حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور تاکید کرد: این برنامه کاملاً عمومی بوده و مشابه خارجی ندارد و امکان ترجمه و پیشنهاد آن به تمام کشورهای مشارکت کننده در حج را دارا است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 29742

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر