شورای رقابت حق ورود به حوزه­ سلامت را ندارد

۱۰ درخواست داروسازان از رئیس خانه ملت

حوزه­ سلامت به علت آنکه با جان و سلامت افراد ارتباط دارد و می­‌بایست از ایجاد تقاضای القایی خودداری شود، معاف از شرایط بازار آزاد است و شورای رقابت طبق قانون حق ورود به حوزه­ سلامت که داروخانه نیز به عنوان یک موسسه پزشکی بخشی از آن است، را ندارد.

۱۰ درخواست داروسازان از رئیس خانه ملت

گیلان خبر: پنج شورای صنفی دانشکده‌های داروسازی تهران، شهید بهشتی، اصفهان، اهواز و تبریز در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تصمیم شورای رقابت در زمینه حوزه دارو آورده اند: همانطور که مستحضر هستید شورای رقابت ذیل اصل 44 قانون اساسی جهت بسترسازی و نظارت بر رقابت آزاد در حوزه‌های مذکور در قانون مربوطه در سال 1388 رسماً آغاز به کار کرد.

در تبصره­ دو از بند ج ماده­ سوم اصل 44 قانون اساسی آورده شده است " فعالیت‌های حوزه‌های سلامت، آموزش و تحقیقات و فرهنگ مشمول این قانون نیست و هرگونه توسعه توسط بخش‌های دولتی و غیر دولتی و همچنین هرگونه واگذاری به بخش غیر دولتی در این حوزه‌ها مطابق لایحه­‌ای خواهد بود که ظرف مدت یکسال از ابلاغ این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی می­‌رسد.

با توجه به تبصره­ مذکور، حوزه­ سلامت به علت آنکه با جان و سلامت افراد جامعه در ارتباط است و بین اطلاعات ارائه دهنده­ خدمت و گیرنده­ آن اختلاف وجود دارد و می­‌بایست از ایجاد تقاضای القایی در آن خودداری کرد، معاف از شرایط بازار آزاد است و شورای رقابت طبق قانون حق ورود به حوزه­ سلامت که داروخانه نیز به عنوان یک موسسه پزشکی بخشی از آن است، را ندارد.

لذا از جنابعالی به عنوان رئیس قوه­ی قانون گذاری جمهوری اسلامی ایران  خواهشمندیم در مسئله مربوطه ورود کرده و جلوی هرگونه بدعت گذاری را بگیرید.

اما مطلب دیگر در ارتباط با شرایط فعلی فارغ التحصیلان داروسازی وجود دارد، همانطور که می‌­دانید امروزه به علت افزایش پذیرش دانشجویان رشته داروسازی، با تعداد زیاد فارغ التحصیلان داروساز  مواجه­‌ایم و تبعا نیازمند ایجاد فضای مناسب جهت ارائه خدمت مطلوب آنان به جامعه هستیم.

با توجه به این موضوع موارد زیر را خدمت شما بیان می­‌کنیم:

الف )امروز مطمئنا قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 29/3/1334 و آیین نامه­‌های مربوط به آن نمی‌­تواند پاسخگوی مناسبی جهت حل موضوع باشد و نیاز به اصلاحات متناسب با شرایط زمان فعلی را دارد.

از  این جمله که می‌­بایست در بازنگری مورد توجه قرارداد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) تسهیل در ارائه جواز داروخانه­ شبانه روزی

2) مکلف کردن سازمان غذا و دارو به افزایش بازرسین و استفاده از شیوه‌­های جدید در امر بازرسی

3) ایجاد تناسب میان تعداد نسخ یک داروخانه با مسئولین فنی آن ،جهت بهبود ارائه­ خدمت به جامعه

4) در نظر گرفتن تعداد پزشکان در یک منطقه جهت دادن جواز جدید به داروخانه.با توجه به آنکه تعداد پزشکان در بعضی مناطق بیشتر می­باشد می­توان متناسب با تعداد پزشکان در امر جواز داروخانه تسهیل ایجاد کرد.

5) تجدید نظر در مورد میزان فاصله جمعیتی در تاسیس داروخانه

ب) افزایش نقش داروساز در بیمارستان­ها با توجه به آیین نامه‌­های موجود در وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی که متاسفانه رعایت نمی‌­شود، مانند:

الزام جهت حضور داروساز به ازای هر 30 تخت بیمارستانی و در نظر گرفتن حقوق مناسب شان آنان در بیمارستان

ج) الزام حضور داروساز با حقوق و مزایای مناسب در شبکه‌­های بهداشتی جهت افزایش سطح سلامت در جامعه با توجه به تعداد بالای اقلام دارویی عرضه شده در این مراکز

د) بهبود شرایط جهت افزایش تمایل  داروسازان جوان به حضور در صنعت دارویی کشور

ی) حمایت از شرکت­‌های دانش بنیان در حوزه­ داروسازی

 بدون شک می‌توان با اصلاحات گفته شده و همچنین تقویت بخش صنعت داروسازی گامی موثر در افزایش خدمت رسانی به جامعه که هدف اصلی تمام ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران است، برداشت.

و من الله توفیق

شورای صنفی دانشکده داروسازی تهران

شورای صنفی دانشکده داروسازی شهید بهشتی

شورای صنفی دانشکده داروسازی اصفهان

شورای صنفی دانشکده داروسازی تبریز

شورای صنفی دانشکده داروسازی اهواز

منبع:تسنیم

کد مطلب: 30014

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر