رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور:

افزایش بی‌اعتمادی پزشکان در پی لغو انتخابات الکترونیک نظام پزشکی

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: لغو انتخابات الکترونیک هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی، نوعی بی اعتمادی و کاهش اعتماد به نفس را در بین جامعه پزشکی و در سطح کشور در بحث انتخابات الکترونیک به وجود آورد.

افزایش بی‌اعتمادی پزشکان در پی لغو انتخابات الکترونیک نظام پزشکی

گیلان خبر: محمد رئیس زاده، رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور، اظهار کرد: لغو انتخابات الکترونیک هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی نوعی بی‌اعتمادی و کاهش اعتماد به نفس را بین جامعه پزشکی و در سطح کشور در بحث انتخابات الکترونیک به وجود آورد.

رئیس زاده، بیان کرد: مسئولین زحمات زیادی کشیدند تا در اقدامی نو هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی به صورت الکترونیک برگزار شود که این موضوع امیدواری را در جامعه پزشکی زنده کرد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در ادامه گفت: بسیاری از افراد به دلیل تعطیلی روز پنج شنبه و با اعتماد به اینکه از طریق انتخابات الکترونیک می‌توانند رأی بدهند با برنامه‌ریزی قبلی به مسافرت رفتند و در تهران ماندگار نشدند، اما با اعلام دیرهنگام لغو انتخابات الکترونیک این امکان از آنها سلب شد تا نتوانند از حق خود استفاده کنند که جفا به تعدادی از اعضای جامعه پزشکی بود.

وی افزود: از طرفی لغو انتخابات الکترونیک در هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی میزان مشارکت را به شدت پائین آورد چرا که از این طریق امکان رأی دادن پزشکان بیشتری وجود داشت که مشروعیت و اقتدار بیشتری به نظام پزشکی می‌بخشید.

مسئولین هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی باید مشکلات را از قبل پیش بینی می‌کردند

رئیس زاده، ضمن تأکید بر اینکه زیرساخت‌های آی تی در کشور ما دارای مشکلاتی است تصریح کرد: بر این اساس انتظاری نیست در این حوزه اقدام خارق العاده‌ای انجام شود اما از مسئولین اجرائی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی انتظار درایت وجود داشت که لغو انتخابات الکترونیک  را از قبل پیش بینی و تدبیر می‌کردند.

وی متذکر شد: اعلام لغو انتخابات الکترونیک در ساعت 2 بعدازظهر روز رأی گیری نشان ضعف تیم اجرائی و دیرهنگام بود چرا که می‌توانستند زودتر این موضوع را اعلام کنند تا مشکلات بعدی بروز نکند و امیدواریم که تلاش کنند تا این اتفاقات در دوره‌های بعد تکرار نشود.

رئیس زاده، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تأثیر حواشی به وجود آمده در اقتدار یا ضعف هفتمین دوره سازمان نظام پزشکی  چگونه خواهد بود؟ گفت: علی رغم لغو انتخابات الکترونیک میزان مشارکت در دوره‌های قبل کاهش چشمگیری نداشته است اما این ناهماهنگی از مشارکت بالقوه که می‌توانست بیشتر باشد جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه میزان رأی در سال‌های گذشته با این دوره تفاوت چندانی نداشت، رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور بیان کرد: در سال 1391 آرای نفر اول از امسال کمتر و در سال 1387 بیشتر بود که اگر در این دوره رشد میزان مشارکت سیر طبیعی را دنبال می‌کرد قطعا باید آمار بیشتری ثبت می‌شد.

هیئت‌های اجرایی انتخابات باید توانمندتر شوند

این مقام مسئول در بیان راهکار مناسب برای برون رفت از این گونه مشکلات در آینده متذکر شد: هیئت های اجرائی باید توانمندتر شده و قبل از برگزاری این گونه انتخابات امکان سنجی کنند تا زودتر از بروز مشکلات فنی حرکت کرده آن را پیش بینی کنند.

رئیس زاده، ضمن اشاره به اینکه مسئولین برگزاری  در هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی غافلگیر شدند، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود تیم اجرایی قویتر، دغدغه مندتر و با دید وسیع‌ نسبت به جامعه پزشکی این گونه اقدامات را به عهده بگیرند چرا که جامعه پزشکی جامعه بزرگ، شریف و مهمی در کشور است که نباید این گونه اقدامات باعث منفعل شدن یا سلب اعتماد آنان شود.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور ضمن تأکید بر اینکه سلب اعتماد در جامعه پزشکی در طولانی مدت به حیثیت و اعتبار این قشر آسیب می‌زند گفت: وقتی جامعه پزشکی که قشر نخبه و مرجع در کشور به شمار می‌آید نتوانند یک انتخابات با آرای محدود را مدیریت کنند از بقیه اقشار چه انتظار می‌توان داشت.

رئیس زاده، افزود: با بیان اینکه انتخابات مشکلی ندارد و به زودی سازمان نظام پزشکی در دوره جدید شروع به کار خواهد کرد اما حواشی ایجاد شده در انتخابات هفتمین دوره نظام پزشکی شأن جامعه پزشکی و اعتماد به نفس کشور را در انتخابات الکترونیک مخدوش می‌کند و این آسیب بزرگی است که متوجه مسئولان هیئت اجرائی است.

وی در پایان در پاسخ به اینکه گروهی از پزشکان خواستار برگزاری مجدد انتخابات نظام پزشکی هستند، گفت: بنده به این مقوله خیلی ورود نمی‌کنم و اظهار نظر خاصی ندارم بلکه مسئولین ذیربط باید در این باره تصمیم گیری کنند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30054

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر