مولاوردی: دختران باید در متن جریان رشد جامعه قرار گیرند

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: امروز وظیفه ماست که دختران را نه در حاشیه که در متن جریان رشد و پیشرفت جامعه به کار گرفته و برای بهره مندی از این ظرفیت و توان برنامه داشته باشیم.

مولاوردی: دختران باید در متن جریان رشد جامعه قرار گیرند

گیلان خبر: شهیندخت مولاوردی، دوشنبه شب در آیین افتتاحیه بیست و هشتمین دوره مسابقات ورزشی دانش آموزان دختر کشور در مشهد افزود: در دوره ای از تاریخ وجود دختران مایه ذلت بود و در پرتو روشنگری های پیشتازان، زن از بزنگاه های تاریخ گذشت و توانست موجودیت خود را به عنوان یک انسان شناخته و بشناساند.

وی عنوان کرد : در پرتو تلاش و خودباوری، زنان با همه محدودیت هایی که بود صیقل خوردند و به جایی رسیدند که امروز دختران جامعه ما ازعظیم ترین ظرفیت های انسانی رشد و پیشرفت به شمار می روند.

وی افزود: وجود ظرفیت های علمی، فرهنگی و اجتماعی نشان می دهد جوان ما امروز با شکستن مرزهای جغرافیایی و جنسیتی توانسته ظرفیت و توان خود را به رخ بکشند.

وی افزود: مریم میرزاخانی، کسی بود که در یکی از مدارس دخترانه همین کشور علم را با تمام وجود بلعید و در مرگ او امروز تمام دنیا زانو زده و به عنوان یک الگوی الهام بخش و انگیزه آفرین برای میلیون ها دختر ایرانی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه دختران موفق ما ثابت کردند که اراده و توانمندی آنها ورای همه عوامل محیطی می تواند به رشد و پیشرفت خودشان، جامعه و تمام عالم بشریت منجر شود.

وی عنوان کرد: دختران امروز به عنوان معماران جامعه فردا باید در کسوت انسان هایی توانمند به دور از ضعف و ناتوانی، چهره ای مصمم، پویا و متفکر را از خود به نمایش بگذارند و نشان دهند مادر بودن و مادر خوب بودن و یک عنصر فعال اجتماعی بودن، علاوه بر محبت و غریزه، نیاز به آموختن و آموزاندن دارند.

مولاوردی تصریح کرد: دختران امروز ما سرشار از انگیزه اند، انگیزه ای که موجب برجسته شدن آنان در تمام عرصه های علمی، آموزشی، سیاسی و اقتصادی شده است و امروز باید این ظرفیت و فرصت را مغتنم شمرده و در جهت رشد و پیشرفت کشور از این ظرفیت بی بدیل نهایت بهره را برد.

وی با بیان اینکه رشد بی نظیر آمار حضور دختران در عرصه آموزش عالی و ورود به دانشگاه ها یکی از اصلی ترین شواهد این ادعاست، گفت: در این میان افزایش استقبال دختران از فعالیت های خوداشتغالی و کارافرینی در عرصه های مختلف بویژه حوزه های نوپدید علم و فناوری و دانش بنیان از جلوه های انگیزه آنان است.

وی شادابی و نشاط اجتماعی در جامعه امروز را از اصلی ترین نیازهای اجتماعی دانست و گفت: دختران می توانند نقشی دوسویه در این حوزه ایفا کنند به گونه ای که هم نشاط آفرین و هم برخودار از نشاط اجتماعی باشند.

وی افزود : این امر جز در سایه امنیت اجتماعی و مهار خشونت های موجود که بعضا بر پیکره روح و جسم آنان آسیب زده، محقق نمی شود.

وی گفت: به طور قطع هیچ کشوری نتوانسته پله های رشد و پیشرفت را بدون تکیه بر ظرفیت نیروی انسانی جوان و با نادیده انگاشتن نیمی از این جمعیت و ظرفیت طی کند از این رو امروز دختران را نه در حاشیه که باید در متن پیشرفت جامعه به کار گیریم.

وی خطاب به دانش آموزان شرکت کننده در این رقابت ها گفت: این رقابت های سالم و دوستانه را قدر بدانید و خود را برای حضور در صحنه های بزرگتر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آماده کنید و بدانید این فضاها و رقابت ها تمرینی برای حضور در صحنه های بزرگ تر است.

مولاوردی تصریح کرد: در مقابل وظیفه ما و مسئولان و دولت آن است که فضا و زمینه را بیش از پیش برای شکوفایی استعدادها و توانمندی این نسل فراهم کرده و به هر میزان در این زمینه هزینه شود در واقع بزرگترین سرمایه گذاری را برای آینده کشور و داشتن خانواده و جامعه ای سالم انجام داده ایم.


منبع:ایرنا

کد مطلب: 30164

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر