اقبال شاکری :

شهردار بعدی تهران باید فراجناحی باشد

عضو شهر تهران گفت: شورای شهر بی‌تجربه در مباحث مدیریت شهری و دارای رویکرد سیاسی نمی‌تواند در خدمت مردم شهر باشد زیرا زندگی روزمره شهروندان تهرانی به کارکرد حرفه‌ای و تخصصی با رویکرد روحیه خدمت گذاری اعضای شورای شهر تهران، ارتباط دارد و نه به عقبه و دیدگاه‌های سیاسی آن‌ها.

شهردار بعدی تهران باید فراجناحی باشد

گیلان خبر: اقبال شاکری، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران در خصوص معرفی نامزد شهردار تهران، بیان کرد: به طور قطع شورای شهر بی‌تجربه در مباحث مدیریت شهری و دارای رویکرد سیاسی نمی‌تواند در خدمت مردم شهر باشد زیرا زندگی روزمره شهروندان تهرانی به کارکرد حرفه‌ای و تخصصی با رویکرد روحیه خدمت گذاری اعضای شورای شهر تهران، ارتباط دارد و نه به عقبه و دیدگاه‌های سیاسی آن‌ها.

** منتخبین شورای پنجم لباس سیاسی را از تنشان بیرون کنند

این عضو اصولگرای شورای شهر تهران ادامه داد: بنده با برخی از منتخبین شورای پنجم شهر تهران صحبت کردم. بنده معتقدم که باید منتخبین شورای پنجم لباس سیاسی را از تنشان بیرون کنند و عقبه‌های سیاسی را ملاک و معیار قرار ندهند و آگاهانه لباس خدمت گذاری را با نگاه حرفه‌ای و تخصصی بپوشند و وارد شورای اسلامی شهر تهران شوند؛ در غیر این صورت تصمیم‌گیری‌ها شورا در گردباد عملکردهای سیاسی به شدت نزول کرده و در نهایت تصمیمات نتیجه منفی بر جا خواهد گذاشت. البته این موضوعی است که در دوره چهارم شورای شهر مشاهده شد؛ یعنی آنجایی که کارکرد سیاسی وارد شورای شهر شود، نمی‌تواند به تصمیم‌گیری صحیح منتج شود و هر جای که بدون رویکرد سیاسی اتفاق‌نظر صورت گیرد، متناسب با نیاز کلان‌شهر تهران، تصمیم‌های صحیحی اتخاذ شد و در نهایت مردم منفعت بردند.

** با کارکردهای سیاسی امکان اشراف به عمق مسائل شهر وجود ندارد

شاکری ادامه داد: اینکه چطور و چگونه افراد در لیست شورای پنجم شهر تهران جای گرفتند و همچنین این افراد با چه مکانیسمی رأی آوردند، مجموعه سؤالات مهمی است که در بین مردم و همچنین درون منتخبین شورای سیاسی دوره پنجم شهر تهران نیز مطرح است که البته بنده اکنون وارد این مباحث نمی‌شوم. بنده معتقدم فارغ از این مسائل، چنانچه هدف اعضای منتخب شورای پنجم خدمت به مردم است، باید این لباس سیاسی را از تن بدر کنند و به سمت یک شورای حرفه‌ای و تخصصی حرکت کنند و چنانچه این افراد در مباحث مدیریت شهری اشراف ندارد، توصیه می‌کنم که از دانش و تجربه دیگران بهره‌گیری کنند زیرا کلان‌شهر تهران پایتخت جمهوری اسلامی است و از پتانسیل خدمت‌رسانی در ابعاد مختلف شهر برخوردار است. البته کلان‌شهر تهران دارای لایه‌های پیچیده‌ای است؛ بنابراین با ساده‌اندیشی و کارکردهای سیاسی امکان اشراف به عمق مسائل شهر تهران وجود ندارد.

**سرنوشت شورای اول در کمین شورای پنجم

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران افزود: چنانچه اعضای شورای پنجم شهر در مسائل کلان‌شهر تهران، کمبود دانشی دارد، باید تخصص و دانش مورد نیاز خود را کسب تا بتوانند به مردم خدمت کنند و از رویکرد و نگاه‌های سیاسی دور شوند زیرا نمونه‌ای که کارکرد سیاسی وارد شورای شهر تهران شد و متأسفانه رسالت شورا را به شکست تبدیل کرد، اولین دوره شورای شهر تهران بود که می‌توان گفت یک تجربه تلخی برای شهروندان تهرانی به یادگار گذاشت.

**انتخاب شهردار تهران به میزان ریاست جمهوری مهم است

وی با بیان اینکه هر شخصی که تصمیم دارد شهردار تهران شود، باید توانمندی‌هایی در اندازه مدیریت کلان کشور داشته باشد؛ گفت: حجم کار در شهرداری تهران چندین برابر برخی از وزارت خانه کشورمان است بنابراین شخصی می‌تواند شهردار تهران شود که دارای توانایی مدیریتی و اجرایی بالایی باشد؛ بنابراین فارغ از فهرستی که برای نامزدی شهرداری تهران منتشر شده است، باید گفت که عقبه و سوابق مدیریتی موفق برای در دست گرفتن سکان شهر تهران بسیار مهم است. به نظر بنده معیارها و شاخص‌های انتخاب شهردار تهران به میزان ریاست جمهوری مهم و تعیین کننده است.

**شهردار تهران باید «فراجناحی» باشد

شاکری در پاسخ به این سؤال که آیا آقای محمدعلی نجفی، صلاحیت و توانایی شهرداری تهران را دارد، گفت به نظر بنده باید در این موضوع مطالعه بیشتری صورت گیرد؛ زیرا حجم کاری که از شورای چهارم شهر تهران و شهرداری با 12 سال سابقه خوب و موفق تحویل می‌گیرند، چنانچه احتمال این باشد که با این انتخاب موفق نخواهند شد، نباید پای جلو بگذارند. بنده معتقدم که شهردار تهران باید خارج از جریانات و گروه‌های سیاسی انتخاب شوند. به شورای پنجم توصیه می‌کنم برای شهرداری تهران شخصی را انتخاب کنند که «فراجناحی» باشد تا بتواند با بدنه گوناگون کشور تعاملی سازنده داشته باشد.

**کارکرد سیاسی برای انتخاب شهردار کافی نیست

عضو شورای شهر تهران با بیان این نکته که شهرداری تهران در حد و اندازه یک دولت است؛ گفت: به نظر بنده نگاه و مکانیسم برای انتخاب شهردار تهران باید فراجناحی باشد اما در واقع اکنون یک جریان سیاسی به عنوان شورای پنجم شهر تهران انتخاب شده است ولی باید توجه داشت که در اینجا کارکرد سیاسی برای انتخاب شهردار کافی نیست. به نظر بنده باید از این رویکرد خارج شد و شهردار در تراز ملی انتخاب شود.

**تغییر شهردار با کاهش و تغییر اعضای شورای اتفاق سنگینی است

شاکری در ادامه به آثار و پیامدهای تغییر هم‌زمان شهردار تهران با اعضای شورای شهر تهران اشاره و بیان کرد: تغییر هم‌زمان شهردار تهران با همه اعضای شورای شهر یک اتفاق خیلی سخت برای مدیریت شهری است. بنده به عنوان یک شهروند و یکی اعضای شورای شهر تهران که با عمق کار مدیریت شهری آشنا هستم، نگرانم؛ زیرا مدیریت کلان‌شهر تهران و کار در شورای شهر بسیار سخت و طاقت‌فرسا است؛ زیرا به احتمال زیاد معاونین و مدیران در لایه‌های اصلی در شهرداری هم‌زمان با تغییر شهردار، تغییر خواهند کرد و از سویی دیگر تعداد اعضای شورای شهر تهران نه‌تنها کاهش می‌یابد بلکه همه تغییر می‌کنند؛ بنابراین یک اتفاق سنگینی برای شهرداری تهران و مدیریت شهری رخ می‌دهد. البته امیدوارم شورای پنجم شهر تهران در جهت خدمت به مردم، موفق شود.

**چهره‌های برجسته شورای پنجم با تفکر انقلابی تصمیم‌گیری کنند

وی در خاتمه متذکر شد: به اعتقاد بنده چهره‌های برجسته این جریان سیاسی (شورای پنجم) نیز، باید با تفکر انقلابی، تصمیم‌گیری کنند و تنها منافع شهروندان تهرانی را در انتخاب شهردار تهران مورد توجه قرار دهند و نباید بنا به وابستگی و تعهدات جریان سیاسی تصمیم‌گیری کنند؛ زیرا این موضوع مهم و با منافع مردم در ارتباط است.

صبح امروز محمدعلی نجفی، حسین مرعشی، الهه کولایی، محمدعلی افشانی، حبیب‌الله بی‌طرف، محمد شریعتمداری و محسن مهرعلی زاده به عنوان 7 کاندیدای اصلی برای تصدی سمت شهرداری تهران انتخاب شدند. بر اساس این گزارش،  محمدعلی نجفی و حسین مرعشی به ترتیب با 21 و 20 رأی، در این بین بیشترین آرا را داشته و محسن مهرعلی زاده و شریعتمداری کمترین آرا را اخذ کردند. همچنین کاندیداهای اعلام شده موظف شدند برنامه‌های خود برای سمت شهرداری تهران را اعلام کنند


منبع: تهران پرس

 

 

کد مطلب: 30208

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر