نماینده مجلس:

سموم غیراستاندارد سلامت مردم را تهدید می‌کند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: وظیفه سازمان غذا و دارو است که تمامی محصولات کشاورزی که قابلیت رهگیری و ردیابی دارند را از نظر میزان سموم باقیمانده، بررسی کند.

سموم غیراستاندارد سلامت مردم را تهدید می‌کند

گیلان خبر: علی اکبری نماینده شیراز در واکنش به اظهارات مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه زمین‌های کشاورزی برای ردیابی سموم باقیمانده روی محصولات، شناسنامه‌دار می‌شوند، گفت: هر اندازه که بتوان میزان سموم محصولات و زمین‌های کشاورزی را بررسی و پیگیری کرد در تامین سلامت مردم اقدام موثری است اما امکان شناسنامه دار کردن زمین‌های کشاورزی برای ردیابی میزان سموم امکان پذیر نبوده و زمان‌بر است. 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: باید نقشه‌های کاداستر از زمین‌های کشاورزی تهیه شود و در عین حال نمی‌توان برای تمامی زمین‌های کشاورزی بازرسانی را به کار گماشت در کنار این بسیاری از اراضی کشاورزی سند رسمی نداشته یا محلی بوده بنابراین تا اطلاعات این زمین‌ها مستندسازی شود مستلزم زمان زیادی است. 

وی ادامه داد: مشارکت و احساس مسئولیت مردم می‌تواند مهم‌ترین راهکار کنترل کود شیمیایی و سموم در محصولات کشاورزی باشد. 

وی با بیان اینکه آموزش‌های لازم درباره سموم باقیمانده روی محصولات کشاورزی باید به کشاورزان ارائه شود، گفت: وظیفه سازمان غذا و دارو است که تمامی محصولات کشاورزی که قابلیت رهگیری و ردیابی دارند را از نظر میزان سموم باقیمانده، بررسی کند. 

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه سموم غیراستاندارد سلامت مردم را تهدید می‌کند، افزود: از سموم بی‌شناسنامه و غیراستاندارد نباید در محصولات کشاورزی استفاده شود زیرا در این رابطه سلامت مردم به خطر می‌افتد؛ در این رابطه نیاز است وزارت بهداشت باید نتایج بررسی‌های خود در رابطه با میزان سموم باقیمانده در محصولات کشاورزی را را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد. 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: نیترات بالا در محصولات کشاورزی باید مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته و از سویی این دستگاه اصول بهینه استفاده از سموم را به کشاورزان آموزش دهد تا از سموم به موقع و بجا استفاده و از سموم غیرمجاز و بیش از حد مجاز استفاده نکنند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30219

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر

<