رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت

خسارت ۵۰ هزار میلیارد تومانی مواد مخدر در کشور

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت گفت: طبق آخرین برآورد انجام شده در سال ۸۳ سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان خسارات اقتصادی مصرف مواد مخدر در کشور است.

خسارت ۵۰ هزار میلیارد تومانی مواد مخدر در کشور

گیلان خبر: علی هاشمی در نشست تخصصی بررسی آزادسازی توزیع مواد مخدر دولتی در وزارت رفاه گفت: مجمع تشخیص مصلحت جایگاه بالادستی نظام در این زمینه است و با حضور کارشناسان به قوانین بالادستی رسیده است، اما موضوع آزادسازی مواد مخدر دولتی اصلی عمیق و ریشه‌ای است و ناشی از یک سکه دورو است که یک طرف جذابیت اقتصادی و طرف دیگر جدی بودن تقاضا وجود داردو تأکید این دو پیامدهای سنگینی را ایجاد می‌کند. 

وی ادامه داد: شاخص‌ها نشان می‌دهد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم 45 تا 65 درصد از دستگیری‌ها در زندان مرتبط با مواد مخدر است. و پرونده‌های قضائی که اکنون 15 میلیون و 300 هزار پرونده است در همین زمینه بوده است. 

هاشمی گفت: اگر کار تحقیقی و تحلیلی درستی انجام شود شاید جایگاه خوبی برای مبارزه با جرایم، آسیب‌ها و مواد مخدر داشته باشیم. 

وی ادامه داد:‌در زمینه اقتصاد و مصرف مواد مخدر که اولین بار در سال 83 بررسی شد، نشان داد که 12 میلیاردلار خسارت اقتصادی آن است یعنی سالانه 50 هزار میلیارد تومان اگر همین رقم اضافه نشده باشد برآورد اقتصادی این موضوع است. 

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به سیاست‌های کلی ابلاغ رهبری گفت: جرم انگاری مصرف مواد مخدر به جز در موارد علمی، پزشکی و صنعتی و برنامه‌های مصوب درمان و کاهش آسیب لحاظ شود که با الحاقیه در سال 83 که کشت شقایق مطرح شد و تولید، صدور و مصرف مواد مخدر برای مصارف پزشکی و تحقیقاتی با مجوز وزارت بهداشت از شمول قانون مستثنی شد. 

وی با بیان اینکه با این الحاقیه حتی برای مصرف هروئین راه پزشکی باز گذاشته شده، گفت: در الحاقیه سال 89 مطرح شد که کشت شقایق برای مصارف دارویی و تأمین داروهای مورد نیاز بلامانع است و در بند 57 برنامه ششم نیز مبارزه همه‌جانبه با مصرف مواد مخدر روانگردان‌ها و مدیریت مصرف آمده است. 

هاشمی گفت: جزو معدود کشورهایی هستیم که با این صراحت بر این موضوع تأکید شده و هدفگذاری تا پایان برنامه کاهش 25 درصدی آسیب ناشی از اعتیاد است. 

وی تأکید کرد: به تدریج از مبارزه به مدیریت مصرف مواد می‌رویم و اثرات ممنوعیت تا اجازه تولید را دیده‌ایم. در مصوب سال 83 کشت خشخاش را برای تولید داروهای ارزان داشته‌ایم که اگر اتفاق می‌افتاد، مرفین از آن به دست می‌آمد. در سال 59 شورای عالی انقلاب این موضوع را معدوم کرد، در آن موقع افغانستان 270 تن تولید خشخاش داشت، اما اکنون به 6 هزار تن رسیده است. 

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت گفت: ما با دست خود قرارداد بین‌المللی را پاره کردیم و بازار را به دست مافیای بین‌المللی دادیم و شک ندارم با هدایت مافیای مصرف موادمخدر این اتفاق افتاده است. کشت شقایق هم به همان سرنوشت کشت خشخاش گرفتار شد و اگر اطلاعات امروز را داشتیم، آن را متوقف نمی‌کردیم. 

وی گفت: وزارت امور خارجه در بررسی‌های اخیر به دنبال تجدید موافقتنامه برای کشت شقایق است، اما مدعی شده که هنوز نتوانسته آن را بگیرد. 

هاشمی بیان کرد: اگر موفق می‌شدیم شاید تغییر الگوی مصرف اتفاق می‌افتاد و 7 هزار معتاد صنعتی که در سال 84 داشتیم، در سال 92، 335 هزار نفر نمی‌شد. 

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام به این رسیده که در بالاترین سطح در کنار مبارزه با مافیای اصلی مواد مخدر به سمت درمان برای مدیریت مصرف برود و حالا این سؤال مطرح است که بپرسیم علی‌رغم تلاش‌ها، مشکل کار کجاست؟ و ایراد قانونی برای توزیع مواد مخدر چیست؟


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30220

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر