سرپرست حجاج ایرانی:‌

امیدواریم سعودی‌ها به همه تعهدات عمل کنند

سرپرست حجاج ایرانی گفت: طبق توافقنامه بین وزیر حج عربستان و سازمان حج و زیارت ایران بر حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران تصریح شده است و امیدواریم طرف سعودی به همه این تعهدات عمل کند.

امیدواریم سعودی‌ها به همه تعهدات عمل کنند

گیلان خبر: سرپرست حجاج ایرانی در همایش روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های اهل سنت موسم حج 96 گفت: با مدیریت جمعی و سیاستگزاری مناسب، امور اجرایی و معنوی حج امسال را با وحدت و یکپارچگی پیش ببرید تا زائران از این سفر و فضای معنوی لذت ببرند و سپاسگزار شما باشند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر؛ نگاه تقریبی برای تاثیرگذاری در تحول روحی و اخلاقی مردم را ضروری خواند و گفت: همه ایرانی هستیم و هیچ راهی جز این نیست که ما و اهل سنت در کنار هم باشیم؛ راه عزت ما از طریق وحدت و همکاری با یکدیگر امکان پذیر است.

وی با اشاره به ابعاد معنوی و تربیتی سازندگی مناسک حج تاکید کرد: در حج همه باید بفهمند که ایرانی با هر مذهبی، سنی یا شیعه عزیز و به وطنش علاقمند است و برای عزت و اعتلای کشورش تلاش می‌کند.

 

وی به توطئه هایی که برای اختلاف افکنی بین شیعه و سنی وجود دارد اشاره کرد و خطاب به حاضران گفت: شما در حج مبلغ اسلام، انقلاب و کشورتان باشید و برای تحول روحی و اخلاقی مردم تلاش کنید.

سرپرست حجاج ایرانی با تاکید بر اینکه برای خدمتگزاری به زائران شیعه و سنی افتخار می‌کند، گفت: توقع این است که شما امسال بیش از گذشته تلاش کرده امور کاروان خود را مدیریت کنید.

وی افزود: حال که خدا کمک کرده و راه حج باز شده است زائران را به خوبی ببریم و انشاءالله با سلامتی و حج مقبول به وطن‌شان بازگردانیم و افتخار کنیم که یک سال دیگر خدمتگزار حجاج بودیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه با تلاش صورت گرفته زمینه برگزاری حج فراهم شد، اظهار داشت: هدف ما برگزاری حج آبرومند و با عزت است.

وی با بیان اینکه بارها گفته‌ایم بحث روابط 2 جانبه سیاسی ایران و عربستان از مسئله حج جداست، افزود: علی رغم قطعی روابط بین 2 کشور باید تلاش کنیم بهترین خدمت را به حجاج کشورمان ارائه دهیم لذا شما مسئولیت سنگینی را در آموزش و توجیه زائران به عهده دارید.

سرپرست حجاج ایرانی افزایش 3 برابری زائران اهل سنت در حج امسال نسبت به حج 94 را یادآور شد و تصریح کرد: این برای جمهوری اسلامی ایران افتخار است که هیچگونه تبعیضی میان زائران در ارائه خدمات قائل نمی‌شود.

 

وی با بیان مشکلات امسال در تامین و اجاره مسکن مورد نیاز زائران در مدینه، افزود: 86500 زائر امسال به حج مشرف می‌شوند و خدمتگزاران شما با تغییر جزئی در مدت اقامت در مدینه توانسته‌اند تمام منازل مورد نیاز در این شهر را تامین کنند، البته شرایط مسکن در مکه بهتر و زائر راحت تر خواهد بود.

وی از حاضران خواست زائران را نسبت به مسایل حج امسال توجیه کنند و با احساس مسئولیت بیشتر حجاج را به سوی مسایل معنوی سوق دهند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر همچنین با اشاره به شهادت حدود 464 زائر ایرانی در فاجعه منا در سال 94، حاکم کردن خرد جمعی در کاروان‌ها را ضروری خواند و گفت: مدیریت و اتخاذ تصمیم جمعی را در همه امور، عملیاتی و اجرایی کنید و از تجربه خود برای رفاه زائر به کار گیرید.

وی افزود: اگر در تمام زمینه‌ها با مشورت کارها را پیش ببرید به طور طبیعی آسیب پذیری ما کمتر خواهد شد بنابر این همه باید تصمیم جمعی را رعایت و احترام کنند.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر اینکه طبق توافقنامه امضا شده بین وزیر حج عربستان و رئیس سازمان حج و زیارت بر حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران تصریح شده است، اظهار داشت: ما امیدواریم طرف سعودی به همه این تعهدات عمل کند.

وی جنایات صورت گرفته علیه مردم سوریه، عراق، لیبی و دیگر کشورهای منطقه را گوشه ای از توطئه دشمن دانست و با اشاره به طرح بحث‌های فرقه‌ای و دامن زدن به اختلافات بین شیعه و سنی از سوی قدرت‌های شیطانی گفت: مسئله فراتر از این بحث‌ها است، هدف استکبار اسلام ستیزی و مقابله با عموم مسلمانان است، آنها ‌می‌خواهند اسلام زدایی کرده جلو پیشرفت آن را بگیرند، لذا باید مراقب توطئه‌ها باشیم و به همدیگر در همه زمینه‌ها کمک کنیم.

سرپرست زائرین ایرانی خانه خدا در ادامه توصیه‌هایی به حاضران برای مراقبت بیشتر از حجاج ارائه و تصریح کرد: اضطرابی که در برخی از مردم ایجاد کرده‌اند کاذب است و باید با این فضاسازی‌ها مقابله کنید.

وی با اشاره به اینکه مهر و محبت به اهل بیت عصمت و طهارت یکی از ویژگی‌های مشترک شیعه و سنی است، افزود: ادعیه صحیفه سجادیه برای حجاج بسیار مفید و درس آموز است لذا خواندن آنها را به حجاج توصیه کنید.

وی افزود: بیان ویژگی‌های اماکن متبرکه در مدینه منوره و مکه مکرمه و نکات عرفانی و زیبا نیز برای زائران بسیار جذاب است.

نماینده ولی فقیه اضافه کرد: در برقراری ارتباط با زائران، مخاطب شناسی، مهارت‌های اخلاقی، رفتاری و گفتاری، اخلاق حسنه و پاسخگویی، موضوع‌های مهم و کارسازی هستند که در جذب زائران بسیار اثرگذار است.

در این همایش حجت الاسلام اکبری مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری نیز در سخنانی با تاکید براینکه این مدیریت برای خدمت به زائران و برگزاری حجی آرام تمام تلاش خود را به کار خواهد بست، تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته همه عزیزان با قوت و قدرت و اراده مصمم وظایف و مسئولیت‌های خود را عملی خواهند کرد.

سخنرانی مولوی اسحاق مدنی نائب رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و تشریح فعالیت‌های فرهنگی مدیریت اهل سنت در موسم حج و نیز برگزاری کارگاه آموزش امداد و مدیریت بحران از دیگر برنامه‌های این همایش بود.


منبع: فارس

کد مطلب: 30447

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر