فعالان آموزش عمومی قرآن کریم مطرح کردند

بیمه فعالان قرآنی در پرده ابهام

فعالان آموزش عمومی قرآن کریم بر روشن شدن وضعیت بیمه مربیان و فعالان قرآنی تأکید کرده و پیشنهاد کردند کمیسیون آموزش عمومی قرآن بر آموزش معلمان متمرکز شود.

بیمه فعالان قرآنی در پرده ابهام

گیلان خبر: در همایش تخصصی «بررسی مسائل اساسی فرا روی اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی» که امروز در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، نمایندگان دستگاه‌ها و مؤسسات علوم قرآنی به بیان نظرات خود در خصوص آموزش عمومی قرآن پرداختند.

طالبی نماینده مؤسسات قرآنی استان‌ها، اظهار داشت: کمیسیون آموزش عمومی قرآن می‌تواند نهضت قرآنی در جامعه ایجاد کند.

وی یادآور شد: پیشنهاد می‌کنم کار کارشناسی قوی در خصوص آموزش عمومی قرآن صورت گیرد و دیگر اینکه نقش دبیرخانه کمیسیون‌های آموزش قرآن در استان‌ها مورد توجه بیشتری قرار گیرد. 

حجت‌الاسلام شاهسونی مدیر دارالقرآن بیت‌الاحزان استان فارس با انتقاد از عدم توجه به مربیان آموزش قرآن، خاطرنشان کرد: هنوز بیمه فعالان قرآنی در پرده ابهام قرار دارد و اگر می‌خواهیم تحولی در قرآن اتفاق بیفتد باید جایگاه فعالان و مربیان قرآنی در خور شأن آنها باشد. 

وی تأکید کرد: باید قاریان و حافظان قرآن در اولویت استخدام دستگاه‌ها قرار گیرند.

نباتی از مؤلفان کتب قرآنی آموزش و پرورش، اظهار داشت: ابتدا باید چیستی آموزش عمومی قرآن را تعریف کنیم.

وی ادامه داد: امروز فعالیت‌های قرآنی جواب نیازهای مردم را نمی‌دهد و در آموزش‌های قرآنی دارای باورهای غلطی هستیم. 

مؤلف کتب قرآنی، تصریح کرد: در حال حاضر معلم، روخوانی قرآن را به دانش‌آموزان یاد می‌دهد اما وقتی مخاطب ما با قرآن ارتباطی برقرار نمی‌کند نتیجه مطلوبی نمی‌گیریم و اگر می‌خواهیم عموم مردم جامعه به سوی قرآن بیایند باید نگاه ما عمومی باشد.

نباتی متذکر شد: اگر طرح جامع آموزش عمومی قرآن را کوتاه مدت طراحی کنیم بسیار مطلوب است و در این خصوص باید وظایف هر دستگاه را مشخص و زمان‌بندی کنیم ضمن اینکه اگر می‌خواهیم در خصوص آموزش عمومی قرآن تحول ایجاد کنیم محور تحول، معلم است و باید در خصوص آموزش معلمان بهتر عمل کنیم که در این راه می‌توانیم از افراد و مؤسسات قرآنی برای آموزش عمومی استفاده کنیم.

دلبری مدیرگروه قرآن سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به فعالیت‌های قرآنی در تهیه محتوای مربوط به آن در کتب دانش‌آموزان، اظهار داشت: در کتاب هدیه‌های آسمانی همه دروس مبتنی بر محور آیات قرآن بیان شده است.

وی ادامه داد: کتاب علوم و معارف قرآنی در رشته معارف اسلامی و در پایه‌های دهم و یازدهم تولید شده‌اند که در این کتاب حداقل حفظ یک جزء قرآن توسط دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است.

دلبری خاطرنشان کرد: قرائت قرآن در کتاب دین و زندگی دوره دوم متوسطه محدود شده بود که در حال حاضر به آن توجه ویژه‌ای شده است.

مدیرگروه قرآن سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی متذکر شد: پیشنهاد می‌کنیم کمیسیون آموزش عمومی قرآن رسالت اصلی خود را بر آموزش معلمان متمرکز کند.

محمدرضا مسیب‌زاده مدیرکل قرآن، نماز و عترت آموزش و پرورش نیز با اشاره به اجرای طرح تفسیر سوره «صف» در بین کارکنان وزارتخانه ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در این طرح 510 هزار نفر شرکت کردند که 480 هزار نفر آنها از فرهنگیان هستند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 30475

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر