نماینده مجلس:

آغاز مجدد دوران کمبود دارویی نگران کننده است

نماینده مردم سمیرم درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از ورود دلالان به حوزه فروش دارو، گفت: ایجاد دغدغه درتامین دارو برای بیماران به طورحتم در روند درمانی آنها تاثیرگذار است.

آغاز مجدد دوران کمبود دارویی نگران کننده است

گیلان خبر: احمد سلیمی در خصوص اظهار نظر مدیرکل نظارت بر دارو ومواد مخدرسازمان غذا و دارو مبنی براینکه 200 قلم داروی کمیاب درکشور وجود دارد، گفت: حوزه سلامت ازاولویت‌های اساسی دولت و کشور است، به طورحتم سازمان غذا ودارو متولی اصلی نظارت برتولید داروهای داخلی و نحوه ورود داروی وارداتی به کشور است؛ بنابراین با توجه به اینکه تامین برخی دارو‌ها برای بیماران هزینه‌های بسیاری داشته و در روند درمانی بیماران حیاتی است، کمبود‌ها به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. 

نماینده مردم سمیرم درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه واردات برخی دارو‌ها به کشوربرای دولت صرفه اقتصادی ندارد، افزود: بنابراین می‌توان برای برخی بیماری‌ها از داروهای تولید داخل استفاده کرد، البته اگر برخی داروهای خارجی به کشور وارد نشده و پای دلالان به توزیع و فروش این دارو‌ها وارد شود؛ به طورحتم قیمت اقلام دارویی را تا چندین برابر افزایش می‌دهد، بنابراین بیماران دراین شرایط باید هزینه بسیاری را برای تامین دارو‌ها پرداخت کنند. 

وی با بیان اینکه کمبود هیچ نوع دارویی به نفع حوزه سلامت نیست، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی اصلی نظارت بر شرکت‌های دارویی، توزیع و واردات دارو باید به نوعی اقدامات لازم درحوزه نظارتی را انجام دهد؛ تا بتوان از کمبودهای دارویی حتی به میزان جزیی نیز جلوگیری کرد، زیرا ایجاد دغدغه درتامین دارو برای بیماران به طورحتم در روند درمانی آن‌ها تاثیرگذار است؛ از این رو باید با اتخاذ تدابیری ویژه از سوی مسئولان وزارت بهداشت از کمبود دارو جلوگیری کرد. 

سلیمی با تاکید براینکه نقش نبود نقدینگی در کمبود دارو بسیار کمرنگ است، گفت: مهم‌ترین مشکل درحوزه کمبود دارو مسائل و مشکلات مدیریتی درمنابع و سیستم درمانی کشور است، متاسفانه مدیریت‌های مقطعی و غیرکار‌شناسی در حوزه دارو تاکنون مشکلات بسیاری را برای مردم و بیماران درمراکز درمانی به وجود آورده است. 

این نماینده مردم درمجلس دهم، تاکید کرد: همچنین استفاده از دارو و تجهیزات غیراستاندارد قاچاق می‌تواند عوارض جبران ناپذیری بر سلامت افراد داشته باشد این درحالی است که ممکن است طول درمان بیماری را نیز افزایش دهد. 

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، به خانه ملت گفت: سازمان غذا و دارو باید نظارت و کنترل خود را بر نحوه ورود دارو و تجهیزات پزشکی بیشتر کند، اگر همچنان این کالا‌ها به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود نشان می‌دهد که نظارت‌ها کامل نبوده است. 

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: کمبود 200 قلم داروی کمیاب در کشور، بیماران را در روند درمان، دچار مشکل کرده است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 30477

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر