افروغ مطرح کرد:

بر زمین ماندن طرح «تسهیل ازدواج جوانان» نتیجه عدم جامع نگری مسئولین است

یک نماینده سابق مجلس با تأکید بر اینکه «طرح تسهیل ازدواج جوانان» یک طرح جامع است، اظهار داشت: ریشه اصلی عدم اجرای این طرح بلندپروازی‌های دولت گذشته بود و معلوم نیست چرا این مسئله به دولت فعلی هم تسری پیدا کرده است.

بر زمین ماندن طرح «تسهیل ازدواج جوانان» نتیجه عدم جامع نگری مسئولین است

گیلان خبر: عماد افروغ جامعه‌شناس و نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم اجرای «طرح تسهیل ازدواج جوانان» گفت: پیش از روی کار آمدن دولت نهم، مجلس شورای اسلامی بر روی «طرح تسهیل ازدواج جوانان» کار کرده بودیم. 

وی با بیان اینکه حل مسئله ازدواج جوانان از دل‌مشغولی‌های شخصی من بود اظهار داشت: به همین دلیل به عنوان پیشنهادکننده با همکاری دیگر نمایندگان بیش از دو سال بر روی این طرح کار کردیم و با بررسی بسیاری از قوانین مشابه در کشورهای دیگر آن را پخته کردیم.

نماینده اسبق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از دلایل عدم اجرای این قانون به‌‌ همان دلایلی بازمی‌گردد که برخی دیگر قوانین نیز اجرا نشده‌اند گفت: معمولاً دولت‌ها رغبتی به اجرای برخی از قوانین ندارند. 

وی ادامه داد: درواقع این مسئله فقط مربوط به قوانین نیست، بلکه مربوط به رویکردی است که قوای غیرقانون‌گذار نسبت به مصوبات مجلس دارند. 

افروغ با بیان اینکه با بررسی روند تصویب و اجرای برخی قوانین دیگر که به دلیل عدم نظارت و پیگری مستمر اجرا نشده‌اند، گفت: بخش عمده‌ای از مخالفت به طرح تسهیل ازدواج جوانان مربوط به دولت سابق است. 

نماینده سابق مجلس اعلام کرد: مخالفت دولت نهم از آن جهت بود که آن‌ها خودشان مدعی یک طرح  دیگر بودند. 

وی در ادامه گفت:طرح تسهیل ازدواج جوانان که مصادف شده بود با روی کار آمدن دولت و عهد میثاقی که در زمان سفربه مشهد مقدس و زیارت آستان قدس رضوی بسته بودند. دولت در این سفر قول داده بود تا با تأسیس صندوق مهر تا حدودی خلأ ازدواج را با وام حل کند. 

این نماینده سابق مجلس با تأکید بر اینکه طرح تسهیل ازدواج جوانان یک طرح جامع است، اظهار داشت: زمانی که کلیات طرح به تصویب رسید و می‌خواستیم وارد جزئیات آن شویم، مصادف با روی کار آمدن دولت نهم شد که توانستند برای متوقف کردن این طرح از برخی از نمایندگان امضا بگیرند. 

وی افزود: با امضای 50 نماینده این طرح از دستور خارج شد که البته با عکس‌العمل قاطبه نمایندگان مواجه شد. 

افروغ تصریح کرد: ‌اکثر نمایندگان مجلس به دلیل جامعیت این طرح با از دستور کار خارج کردن آن ناراحت شدند چراکه این طرح بدون ملاحظات جناحی بررسی شده بود و تمامی دغدغه‌های نمایندگان در آن موردتوجه قرار گرفته و رد آن بسیار ناراحت‌کننده بود.

وی ادامه داد: ‌ پس از خارج شدن این طرح از دستورکار مجلس، ‌برخی نمایندگان من را آرام کردند و گفتند ما به این طرح رأی خواهیم داد که با این هم‌افزایی طرح از دستور مجلس خارج نشد. 

این استاد دانشگاه افزود: اگر دولتمردان نخواهند بحثی در اجتماع مورد توجه قرار بگیرد، به‌راحتی جلوی آن را می‌گیرند، حتی اگر این طرح وارد مجلس شود، به تصویب برسد و حتی ابلاغ آن صورت گیرد، در مرحله اجرا، با بد اجرا کردن یا اجرا نکردن آن، شکل و شمایلی از آن طرح را به نمایش می‌گذارند که با اصل آن بسیار متفاوت است. 

افروغ تأکید کرد: طرح تسهیل ازدواج جوانان مشمول این نگاه دولت بود و متأسفانه این طرز برخورد از دولت گذشته به دولت فعلی تسری پیدا کرد. 

وی با اشاره به اینکه در این طرح موضوعات اجتماعی و روان‌شناسی به صورت جامع مورد توجه قرار گرفته بود، گفت: تبدیل این طرح جامع به یک وام مختصر مشکلات اخلاقی را که به دلیل نبود شرایط ازدواج به وجود آمده است، حل نخواهد کرد. 

این جامعه‌شناس طرح تسهیل ازدواج جوانان را یک طرح مترقی دانست و گفت: متأسفانه مسئولان نگاه جامع‌نگر ندارند، ‌ اگر این طرح اجرا شود، ‌با ایجاد آرامش روحی و روانی و جلوگیری از توسعه شبکه‌های فساد، سود بسیاری برای کشور خواهد داشت. 

وی ادامه داد: اگر کسی در جریان فعالیت شبکه‌های فساد در کشور ما باشد، باید خون گریه کند این در حالی است که بخشی از علت فعالیت آنان مربوط به سدهایی است که بر سر ازدواج جوانان ایجاد شده است. 

این نماینده اسبق مجلس ریشه اصلی عدم اجرای این طرح را بلندپروازی‌های دولت گذشته عنوان کرد و افزود: معلوم نیست چرا این مسئله به دولت فعلی هم تسری پیدا کرد. از دولت فعلی می‌خواهیم این طرح را اجرا کند. 

افروغ خاطرنشان کرد: دولت اگر با اجرای این طرح مشکل دارد و یا اگر توجیه نیست، از نخبگان جامعه بخواهد لزوم اجرای آن را تشریح کنند؛ چراکه تصویب آن بر اساس خرد جمعی بوده است. 


منبع: فارس

 

کد مطلب: 30514

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر