استفاده از نام حقوق بشر برای اهداف سیاسی

نماینده کشور عربستان در همایش حقوق بشر اسلامی گفت: مشکل ما استفاده از نام حقوق بشر برای اهداف سیاسی است.

استفاده از نام حقوق بشر برای اهداف سیاسی

گیلان خبر: صبح امروز همایش حقوق بشر اسلامی در ستاد حقوق بشر قوه قضاییه برگزار شد.

در این همایش حکیمه بی ریا استاد دانشگاه با ارایه مقاله «حقوق بشر اسلامی از امکان تا ضرورت» گفت: پیش نیاز پایه نظام حقوق بشر اسلامی رهایی از سلطه حقوق بشر غربی است.

مشکل ما استفاده از نام حقوق بشر برای اهداف سیاسی است

وی افزود: تحریم‌ها علیه ایران به بهانه حقوق بشر اعمال می شود که مستلزم این است که ما بت حقوق بشر غربی را بشکنیم.

 

در ادامه این همایش، پروین سلیحی همسر شهید لبافی نژاد گفت: جوامع غربی برای اینکه بتوانند در حیطه استکباری خود نظم ایجاد کنند و افراد را با ظلم و ستم شان هماهنگ کنند برای خود اعلامیه هایی مطرح می کنند و انچه که باعث شده تا امروز آنها ظلم و ستم کنند ناشی از ضعف ما بوده است.

 

در این همایش حجت الاسلام شیخ احمد نماینده کشور عربستان گفت: مشکل ما استفاده از نام حقوق بشر برای اهداف سیاسی است.

 

وی با بیان اینکه در عربستان سعودی هیچ انتخاباتی ندارند گفت: از لحاظ آزادی بیان محدود هستیم. هیچ مذهب حق ندارد فعالیت هایش را نشان دهد. شیعیان عربستانی در استان شرقی عربستان مستقرند و حدود دو الی سه میلیون جمعیت شیعه در عربستان داریم و آنها در فشار مستمر هستند و محدودیت‌های زیادی دارند.

 

شیخ احمد با اشاره به دستگیری شیخ نمر گفت: دادگاه های ما در عربستان مستقل نیست و کل کارهای قضایی در عربستان زیر نظر وزارت کشور است. شیخ نمر حق ندارد از طرف خود یک وکیل معرفی کند. برای حدود بیست نفر حکم اعدام صادر شده و قاضی دخالتی در آن ندارد. در واقع حقوق بشر ابزاری برای اهداف سیاسی شده است. مردم عربستان امیدی به سازمان های حقوق بشر ندارند.

حقوق بشر در سازمان ملل با پول آل سعود قابل خرید و فروش است

در ادامه همایش حقوق بشر اسلامی، شیخ دکتر یوسف نماینده سازمان‌های مردم نهاد یمن  گفت: بهتر است عربستان را عربستان ننامیم و به آن سعودی بگوییم.

وی ادامه داد: دلیل ما این است که کسانی که امروز در عربستان حکومت می‌کنند از نسل پاک حضرت رسول که اصل و اساس غزل‌های پاک است نیستند.

شیخ دکتر یوسف درخصوص سازمان ملل متحد هم گفت: این اسم شایسته این نهاد نیست اینها حقوق بشر را رعایت نمی‌کنند بلکه حقوق بشری است که با پول ال سعود قابل خرید و فروش است.

نماینده مردم یمن درباره وضع وبا در این کشور گفت: کودکان یمن در این سال‌ها وضع وخیمی داشته‌اند به گونه ایی که بیش از 1500 کودک کشته شده‌اند.

شیخ دکتر یوسف ادامه داد: وبا غیرقابل درمان نیست اما وضعی که کشورهای مزدور ایجاد کرده اند باعث شده تا موضوع وبا امروز در یمن گسترش یافته باشد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته 120 هزار نفر در یمن به وبا مبتلا شدند که ما نتوانستیم همه انها را درمان کنیم اما فشار مزدوران باعث شد تا این موضوع جهانی نشود.

این استاد دانشگاه گفت: چیزی که حیرت آور است این است که در چند ماه گذشته رقم 120 هزار نفری مبتلایان به 400 هزار نفر افزوده شده است که دو هزار نفر در این رابطه به شهادت رسیده اند.

شیخ دکتر یوسف گفت: اولین دلیل برای گسترش وبا محاصره زمینی خاکی و ابی و هوایی یمن است که باعث شده کمکهای درمانی به یمن نرسد و موضوع رو به وخامت برود.

در مورد وبا نباید در موضوع خود وبا متمرکز شویم بلکه باید روی دلایل وقوع ان متمرکز شویم و ببینیم چه عاملی باعث این مشکل شده است تا بتوان ان را ریشه کن کرد.

نماینده مردم یمن گفت ایجاد چاه های نفت و کارهای عمرانی اینچنینی باعث انتشار ویروس وبا در یمن شده است.

در بحرین دولت با واژه حقوق بشر بازی می‌کند

شاکری از فعالین و مبارزین کشور بحرین و فعالین حقوق بشر در ادامه نشست حقوق بشر اسلامی که در ستاد حقوق بشر و به همت موسسه صیانت از حقوق زنان برگزار شد، اظهار داشت: بنده و همسرم به دلیل برخی فعالیت‌های حقوق بشری از دانشگاه اخراج شدیم.

وی افزود: با آغاز بیداری اسلامی در بحرین جنبش‌های مردمی شکل بهتری به خود گرفت و از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۱۱ هزار بازداشتی داشتیم که بیش از سیصد نفر آنها زنان بوده‌اند.

وی افزود: این در حالی است که حدود هزار نفر از اینها نوجوان و کودک بوده‌اند که جالب است بدانید ۴۰۰ نفر هم صلب تابعیت شده‌اند.

شاکری گفت: از هر صد هزار نفر در بحرین سیصد نفر بازداشت هستند و خوب است بدانید از مجموع بازداشتی‌ها از سرنوشت پنج نفر هنوز خبری در دست نیست و سرنوشت آنها در هاله ایی از ابهام قرار دارد.

این فعال حقوق بشر گفت: از سال ۲۰۱۴ تاکنون هیچ گونه تجمعی حتی مسالمت آمیز امکان انجامش وجود ندارد و از یک سال و دو ماه گذشته محله محل سکونت شیخ عیسی قاسم تحت محاصره است و امکان ملاقات با ایشان وجود ندارد.

در ادامه این نشست ابومحمد، همسر خانم شاکری که وی نیز از فعالین و مبارزین بحرینی است گفت: حقوق بشر امروز در بحرین به شدت افول یافته و حتی امکان داشتن تابعیت برای مخالفان هم از بین رفته است.

وی ادامه داد: در بحرین شما با این مشکل مواجه هستید که دولت با واژه حقوق بشر بازی میکند و ان را به سخره گرفته است و در سال ۲۰۰۶ گزارشی مشهور به نام صلاح بندر منتشر شد که در ان امده بود که بحرین چه نقشه ایی برای توازن میان شیعیان و اهل سنت دارد.

وی افزود: در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که این برنامه عملیاتی شده و میزان شیعیان از ۷۵٪ کل جمعیت به ۶۰٪ کاهش یافته است. در کمتر از ده سال از منتشر شدن این گزارش ۱۲۰ هزار نفر از اجانب موفق به گرفتن تابعیت شده و از همه حقوق متصوره بهره‌مند شدند.

حدود 8هزار نفر به دلیل بمباران شیمیایی شهید شدند

ابومحمد گفت: این اعطای تابعیت غیرقانونی بوده و باعث خواهد شد که بومیان بحرین بعد از سال ۲۰۴۰ فاقد هویت اصلی خود باشند و از حقوق اولیه خود در مقابل اجتبیان به بهره باشند.

این فعال حقوق بشر گفت: مخالفت ما با این سیاست سیستماتیک بحرین به این دلیل است که الان ساکنین اصلی بحرین در صف گرفتن خدمات اجتماعی هستند اما از آن محروم شده‌اند و حکومت مانع پیشرفت جوانان شده است.

در ادامه نشست حقوق بشر اسلامی که با محوریت وضعیت حقوق بشر مسلمانان در جهان امروز برگزار شد، کریمی که مسئول یکی از سازمان‌های مردم نهاد در حوزه جنایات شیمیایی در سردشت بود، گفت: در قرآن به موضوع کرامت انسان‌ها و تقوا اشاره شده است که ملاک اصلی برتری انسانهاست.

وی افزود حقوق بشر یعنی داشتن تقوا و مرز بین انسان و ایرانیان داشتن تقواست.

این فعال حوزه حقوق بشر و حقوق بیماران شیمیایی ادامه داد: نگاهی به کارها و اقدات حضرت رسول در زمان آغاز اسلام حکایت از حقوق بشر واقعی دارد.

کریمی نماینده مردم و قربانیان حملات شیمیایی گفت: براساس اعلام منابع رسمی حدود 8هزار نفر به دلیل بمباران شیمیایی شهید شدند.

وی افزود: بعد از بمباران شیمیایی تعدادی از مصدومان را به اروپا فرستادیم و اروپایی‌ها فهمیدند که عراق از چه سلاحی استفاده کرده است اما متاسفانه در برابر این موضوع سکوت کردند و باعث شدند تا صدام بیش از پیش وقیح شده و جنایت بیشتری کند.

وجیهه نقوی، نماینده مردم پاکستان و از فعالین حقوق بشر گفت: اگر می‌خواهیم حقوق بشر را به طور کامل بفهمیم باید ببینیم که اسلام درباره حقوق بشر چه گفته است.

وی ادامه داد: اسلام امنیت را اولین اصل حقوق بشر می‌داند و امروز می‌بینیم که آن چیزی که غربی‌ها درباره‌اش حرف می‌زنند به عنوان حقوق بشر خالی از مفهوم امنیت است.

این فعال و مبارز در حوزه حقوق بشر گفت: ما باید حقیقت حقوق بشر اسلامی را به جهانیان نشان بدهیم تا بفهمند که امروز در زیر یک چتر پوشالی به اسم حقوق بشر قرار گرفته اند.

نقوی گفت: در پاکستان ما شاهد هستیم که عافیت صدرالدین بیش از چهارده سال است که در زندان به سر می‌برد و چندین سال از وضعیت وی با خبر نبودیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع افزایش خشونت علیه زنان در پاکستان اشاره کرد و گفت: پاکستانی‌ها وقتی درباره حقوق زنان حرف می‌زنند در اصل فقط حقوق زن را محدود به موضوع کشف حجاب کرده‌اند.

این استاد دانشگاه گفت: غربی‌ها به هیچ کدام از جنبه‌های مختلف زندگی زنان توجهی نکرده و اصلا برایشان مهم نیست و فقط بر روی موضوع کشف حجاب متمرکز شده‌اند و کشف حجاب را دروازه پذیرش حقوق بشر می‌شناسند

جمال حسین نماینده مردم میانمار و از فعالین حقوق بشر نیز گفت: در میانمار مظلومیت و کشتار واقعی رخ داده است و از آن چیزی که در برخی رسانه‌ها مطرح میشود ۶۰٪واقعی است و میزان کشته ها چندین برابر است.

وی ادامه داد: تندروهای میانماری به نام گروه ۶۶۹ نوعی داعش است که در آن کشور اقدام به کشتار مسلمانان و به خصوص شیعیان میکند.

وی ادامه داد: این گروه جنایتکار که متاسفانه از اهل سنت هستند فراموش کردند که در مقابل غیرمسلمانان باید با شیعیان متحد شود و اینگونه است که هم حکومت میانمار و هم اهل تسنن میانمار اقدام به کشتار شیعیان کرده اند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30878

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر