در جمع منتخبین شورای پنجم شهر تهران

مهرعلیزاده هم برای اجرای برنامه‌هایش وعده ۱۰۰ روزه داد

کاندیدای شهرداری تهران با تشریح برنامه‌های مفصل خود به انجام برنامه‌های ۱۰۰ روزه در شهر تهران وعده داد.

مهرعلیزاده هم برای اجرای برنامه‌هایش وعده ۱۰۰ روزه داد

گیلان خبر: محسن مهرعلیزاده چهارمین کاندیدای شهرداری تهران صبح امروز با حضور در جمع منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران به تشریح برنامه‌های خود پرداخت. 

مهرعلیزاده در ابتدای سخنان خود با اشاره به برخی سوابق فعالیت‌های خود در گذشته به فعالیت‌های انجام شده در جزیره کیش و تبدیل این جزیره به منطقه ازاد اشاره کرد و از توانمندی‌های خود برای ایجاد پول و سرمایه در این جزیره سخن گفت.

وی همچنین به دوره استانداری خود در استان خراسان اشاره کرد و انتصاب خود در این جایگاه را مبتنی بر تعامل انجام شده بین دولت و آستان قدس رضوی با نظر مقام معظم رهبری عنوان کرد. 

در ادامه مهرعلیزاده با عنوان اینکه تهران باید به جایگاهی برسد که شایسته عنوان پایتختی ایران باشد، گفت: باید در این شهر همه ترازهای تمدن جهانی را داشته باشیم در حالی که موازین فرهنگ و تمدن خود را داریم. 

کاندیدای شرداری تهران گفتمان خود را مدیریت کارآمد، قانونمداری و تلاش در مسیر نظام از طریق مشارکت‌های اجتماعی عنوان کرد. 

وی همچنین بر ضرورت تهران به عنوان شهری انسان‌محور تاکید کرد و گفت: تهران نباید شهری بتون‌محور و ماشین‌محور باشد و شهری انسان‌محور شهری اخلاق‌مدار، پویا، عدالت‌محور همراه با پیشرفت و ایمن است و اینها همه حاصل برنامه‌ریزی انسان‌محورانه برای شهر می‌باشد. 

مهرعلیزاده چالش‌های بررسی شده در شهر تهران را به 4 عنوان چالش شهر تهران، شورای شهر، چالش شهرداری و شهروندان تهران قلمداد کرد و بر این نکته تاکید کرد که با این 4 محور اصلی چالش‌ها 207 چالش در تهران شناسایی کرده‌ایم. 

کاندیدای شهرداری تهران در بخش دیگر سخنان خود به موضوع چالش‌هایتهران به موضوع آلودگی هوا پرداخت و گفت: تهران در جمع 31 کلانشهر دنیا بیشترین میانگین سالانه غلظت آلاینده‌های هوا را دارا می‌باشد. 

وی همچنین کیفیت زندگی در تهران را در مقایسه با 250 شهر بزرگ دنیا در رتبه 176 عنوان کرد. 

مهرعلیزاده بر این نکته تاکید کرد که در بین 25 پایتخت دنیا تهران پرترافیک‌ترین است. 

به گفته کاندیدای شهرداری تهران  مقاومت زلزله تهران از 7 ریشتر به 4.5 ریشتر رسیده است. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش‌های فرهنگی و اجتماعی شهر تهران پرداخت و گفت: در حال حاضر 15 هزار نفر بی‌خانمان در تهران وجود دارد و معتادان متجاهر 28 هزار نفر هستند. 

به گفته مهرعلیزاده 50 هزار زن سرپرست خانوار در تهران وجود دارند و 85 درصد از این جمع فاقد هر گونه پوشش حمایتی می‌باشند.  کاندیدای شهرداری تهران همچنین میزان طلاق در شهر تهران را یک طلاق در برابر 2.8 ازدواج بیان کرد. 

همچنین وی آماری از اقدام خودکشی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: از هر 100 هزار نفر 108 نفر اقدام به خودکشی می‌کنند .

وی تعداد حاشیه‌نشینان شهر تهران را نیز یک میلیون و 200 هزار نفر عنوان کرد. 

مهرعلیزاده سپس به چالش‌های شهر تهران  مطرح کرده بود، در ادامه بر این نکته تاکید کرد که تهران شهر فرصت‌هاست. 

وی گردشگری، نظام اقتصادی و سیاسی و ظرفیت‌های علمی و فناوری و ورزشی را از جمله فرصت‌های شهر تهران عنوان کرد. 

کاندیدای شهرداری تهران با تاکید بر اینکه تمرکز نخبگان اقتصادی و صاحبان سپرده و سرمایه در تهران است، تهران را دارای ظرفیت مناسبی در این زمینه دانست. 

وی همچنین در حوزه سیاسی با تاکید بر اینکه استقرار مراکز دولتی و حکومتی و سازمان‌ها در تهران است، این موقعیت را فرصت مناسبی برای تهران دانست.

مهرعلیزاده تهران را به عنوان هاب فناوری و مرکز علمی دانشگاه های کشور عنوان کرد و با بیان اینکه برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای علمی به همین دلیل در تهران تمرکز دارد، این موضوع را از ظرفیت‌های تهران قلمداد کرد. 

کاندیدای شهرداری تهران همچنین با بیان اینکه تهران هاب ورزشی منطقه می‌باشد، ظرفیت‌های ورزشی تهران را نیز از جمله‌ فرصت‌های این شهر عنوان کرد.

ظرفیت زیستی و وجود زیرساخت‌های شهری از دیگر فرصت‌هایی بود که  مهرعلیزاده برای شهر تهران عنوان کرد. 

وی با بیان اینکه 25 درصد تولید ناخالص ملی در تهران انجام می‌گیرد تهران را یک فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری دانست.

مهرعلیزاده همچنین با اشاره به اینکه بانوان نیمی از جمعیت شهری تهران را تشکیل می‌دهند به ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت بانوان در شهر تهران تاکید کرد. 

کاندیدای شهرداری تهران در خصوص شهرداری و چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو شهرداری نیز عدم شفافیت مالی در مناطق و سازمان‌های شهرداری، ساختار سنگین سازمان، بالا بودن هزینه‌های جاری شهرداری، اداره گران شهر  و وجود بدهی‌های نامتعارق در شهرداری را از جمله چالش‌های پیش روی اداره شهرداری دانست.

وی در خصوص بدهی‌های شهرداری با بیان اینکه جمع بدهی‌های شهرداری 25 هزار میلیارد تومان است و صورت وضعیت‌ها هنوز به طور دقیقی بررسی نشده، برخی دیگر از بدهی‌های شهرداری را شامل بدهی‌ها جهت تکمیل پروژه‌های ناتمام شهر دانست و گفت:  مجموع بدهی‌های هرداری تهران 60 هزار میلیارد تومان می‌باشد و نباید توقع داشته باشیم که برای پرداخت این دیون دولت به ما پول بدهد. ما مشکلات مالی دولت را می‌دانیم، با این وجود آیا دولت می‌تواند بدهی ما را بدهد. 

مهرعلیزاده توجه ویژه به مشارکت بخش خصوصی و واگذاری برخی از طرح‌ها و پروژه‌ها به بخش خصوصی را از جمله ابزارهای کاربردی جهت رفع مشکلات مالی و دیون شهرداری دانست. 

کاندیدای شهرداری تهران گفت: باید زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در شورا بررسی کنیم و می‌توان بسیاری از زمینه‌های جدید را برای بهره‌برداری‌های ساده بررسی کرد. 

وی با تاکید بر تعامل مناسب خود با رئیس جمهور و هیئت وزیران بر این نکته تاکید کرد که مدیری پول درآور و پول‌ساز هستم و ما باید بدهی‌ها را آب کنیم و با حضور بخش خصوصی می‌توان بدهی‌ها را رفع کرد. 

مهرعلیزاده شهر آفتاب را دارای ظرفیت مناسب دانست و گفت: می‌توان مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب را به هاب نمایشگاهی منطقه تبدیل کرد. 

کاندیدای شهرداری تهران از جمله فرصت‌های موجود در شهرداری برای توسعه شهر را سهولت در فرایند خصوصی‌سازی و برون‌سپاری، سهولت در فرایند بررسی و تصویب پیشنهادات در شورای شهر نسبت به دولت و تعامل با دولت، ارتباط مستقیم با شهروندان و دریافت بازخورد اقدامات انجام شده ارتباط مستقیم و تعامل با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی جهت تامین منابع، ظرفیت نیروی انسانی باتجربه در سازمان و استفاده از تجربه‌های سایر کشورها را دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تفکیک زباله از مبدأ را یکی از منابع درآمدی شهر دانست و بر این نکته تاکید کرد که در حال حاضر 12.6 درصد تفکیک زباله انجام می‌شود و این در حالی است که می‌توان در پایان سال 97 این میزان را به 30 درصد رساند.

مهرعلیزاده با اشاره به تماس‌های انجام شده مردم تهران با سامانه 137 شهرداری مشکلات و معضلات مردم شهر تهران را به این ترتیب عنوان کرد. 

وی بیشترین درخواست مردم را جهت رفع آلودگی صوتی با 43 هزار و 325 درخواست، رفع سدمعبر را بیش از 40 هزار درخواست و در ادامه مزاحمت‌ حیوانات موزی، ساخت و سازهای غیرمجاز و.. از دیگر مشکلاتی دانست که مردم شهر تهران درخواست رفع آنها را از شهرداری دارند. 

کاندیدای شهرداری تهران از تهیه برنامه‌هایی 100 روزه خبر داد و گفت: علاوه بر این برنامه‌های 100 روزه برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت نیز برای تهران در نظر گرفته‌ایم. 

مهرعلیزاده این را عهدی بین خود و شهروندان دانست و از جمله برنامه‌های 100 روزه وی، بررسی و ارائه گزارش آخرین وضعیت مالی و بدهی‌های شهرداری و راستی‌آزمایی آن و تسویه حساب بدهی‌ها و وصول مطالبات، همچنین ارائه گزارشاتی از آخرین وضعیت نیروی انسانی و تهیه برنامه اجرایی استراتژی توسعه منابع انسانی با هدف افزایش بهره‌وری می‌باشد. 

به گفته وی ارائه گزارش از پرونده‌های حقوقی علیه شهرداری در محاکم قضایی و پیگیری برای تعیین تکلیف آن و همچنین تشکیل کمیته بررسی تخلفات شهردار و شورای شهر و بازبینی کلی قراردادهای پیمانکاری در طرح‌های عمرانی و واگذاری املاک  در این 100 روز انجام خواهد شد.

در بخش دیگری از وعده‌های 100 روزه مهرعلیزاده ایجاد رونق و رشد در بهسازی بافت‌های فرسوده و اجرای پروژه‌های ارزش‌افزا و محرک توسعه در این مناطق عنوان شده است. 

مهرعلیزاده همچنین به ضرورت اقدامات ویژه برای متروی شهر تهران اشاره کرد و با بیان اینکه در حال حاضر خطوط برون شهری فعال 95 کیلومتر و خطوط درون شهری 109 کیلومتر است، به تلاش برای افزایش ناوگان مترو و کاهش سرفاصله حرکت قطارها به 2 دقیقه تاکید کرد. 


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 31178

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر