ضرورت توجه خیرین به تحقیقات پژوهشی

رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی به افزایش ابتلا به انواع سرطان در سال های آینده اشاره کرد و خواستار مشارکت فعالانه خیرین در تحقیقات پژوهشی شد.

ضرورت توجه خیرین به تحقیقات پژوهشی

گیلان خبر: دکتر کیوان مجیدزاده روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیش بینی می شود در کشور آمار ابتلا به سرطان در یک دهه آینده 2 برابر شود، بر این اساس وزارت بهداشت اقدام به راه اندازی مراکز جامع سرطان کرده است، هرچند این کار اقدام خوب و مفیدی است اما کفایت نمی کند.

وی بر لزوم بهره گیری بیشتر از خیرین در حوزه بهداشت و سلامت اعم از تشخیصی، درمانی و تحقیقاتی تاکید کرد و گفت: برای ارائه خدمات تشخیصی و درمانی در این زمینه و انجام کارهای تحقیقاتی باید از توان و ظرفیت خیرین استفاده بیشتری کرد.

مجیدزاده ادامه داد: خیرین باید در کارهای تحقیقاتی فعال تر حضور یابند؛ در کشورهای پیشرفته شاهد حضور پررنگ خیرین و سازمان های مردم نهاد در این زمینه هستیم که امیدواریم در کشورمان هم شاهد این قبیل اقدامات باشیم.

**استفاده از میدان های مغناطیسی برای درمان سرطان

وی همچنین به اجرای طرح پژوهشی میدان های مغناطسیی در جنبه های مختلف سرطان اشاره کرد و گفت: این طرح در سطح آزمایشگاهی در توقف تکثیر سلول های سرطانی نتایج بسیار اثربخشی داشته است و خوشبختانه نتایج اولیه پژوهش در سطح آزمایشگاهی بسیار امیدبخش بوده و کار در مراحل بعدی تحقیق ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: بررسی ما در حوزه درمان سرطان ها با استفاده از فرکانس های بسیار پایین است. محققان ما در تلاش هستند که بدانند آیا در محدوده بی خطر این فرکانس ها می توان شاهد اثرات درمانی مناسب بود یا خیر؟

مجیدزاده ادامه داد: هرچند این طرح در مراحل اولیه یا مطالعات آزمایشگاهی نشان دهنده اثرات بسیار امیدبخشی بود اما این مطالعات در مراحل بعدی تحقیق هم باید ادامه پیدا کند و نتایج این مرحله به هیچ وجه برای درمان بیماران قابل استفاده نیست.

رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی تاکید کرد: اگر در تمام مراحل تحقیق شاهد نتایج ثمربخش باشیم، امیدهای جدیدی برای درمان سرطان ایجاد می شود.

***سالانه 10 هزار مورد جدید سرطان سینه در کشور شناسایی می شود

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به اینکه سرطان سینه جز شایع ترین سرطان در زنان است، گفت: سالانه تقریبا 10 هزار مورد جدید از بیماری سرطان سینه در کشور شناسایی می شود.

دکتر شهپر حقیقت افزود: براساس آمار ثبت شده در سال های گذشته و آمار پراکنده جمع اوری شده در شهرها، میزان بروز سرطان را 30 در 100 هزار نفر است.

وی به توزیع سنی مبتلایان به این بیماری در کشور اشاره کرد و گفت: در ایران بیماران 5 تا 10 سال جوان تر هستند و این موضوع نشان می دهد که نیروی جوان درگیر این بیماری می شوند.

حقیقت با اشاره به اینکه 30 درصد بیماران قابل درمان هستند، گفت: 30 تا 40 درصد بیماران قابل پیشگیری هستند و حدود 30 درصد بیماران را نمی توان درمان کرد.

وی به پیشرفت های تشخیصی و درمانی در حوزه سرطان سینه اشاره کرد و گفت: میزان بقای بیماران در 5 سال را حدود 71 درصد است و در مراکز خصوصی این درصد بیشتر است و به بیش از 80 درصد می رسد.

معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه میزان بقای بیماران سرطان سینه در آمریکا و اروپای غربی بیش از 85 درصد است، گفت: اگر اقدامات تشخیصی و درمانی بموقع انجام شود میزان بقای عمر 5 سال در کشور افزایش می یابد.

وی بر لزوم ارتقا کیفیت زندگی بیماران سرطان سینه اشاره کرد و گفت: کیفیت زندگی در این افراد یک موضوع مغفول مانده است و در کنار پیشرفت های ارزشمند باید به این موضوع مهم توجه جدی شود.

منبع:ایرنا

کد مطلب: 31360

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر