ابعاد حقوقی، جرم‌شناسی و جامعه‌شناختی حاشیه‌نشینی/۵

سیر صعودی حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: کودکان کار و خیابان، کودکان اعتیاد، کودکان بدسرپرست و در معرض آسیب و حتی بسیاری از کودکان معارض با قانون به نوعی به مناطق حاشیه‌ای متصل هستند.

سیر صعودی حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها

گیلان خبر: مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در خصوص معضلات حاشیه‌نشینی برای کودکان، گفت: حاشیه‌نشینی معلول فقر، بیکاری و مهاجرت‌های بی‌رویه است و عوامل متعددی از جنبه‌های روانشناختی، جامعه‌شناختی، علوم تربیتی و اقتصادی می‌تواند در حاشیه‌نشینی دخیل باشد.

وی افزود: آمارهای ارائه شده در خصوص تعداد جمعیت حاشیه‌نشین، نقاط حاشیه‌ای یا سکونت‌های غیررسمی حکایت از سیر صعودی و افزایش شکل‌گیری این مناطق دارد. 

الوندی با بیان اینکه عدم اصالت محل سکونت‌ها، تعدد فرهنگ‌ها و زبان‌ها، وجود اتباع ایرانی و غیرایرانی و اختلاط رسوم زمینه آسیب و بزه را در مناطق حاشیه‌ای ایجاد کرده است،‌گفت: متأسفانه سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی کنترل درستی در اینگونه مناطق ندارند و اصولاً‌ محروم بودن حاشیه‌نشینان از سرویس‌های عمومی رفاهی باعث شده تا فقر آنها عمیق‌تر شود.

 دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه باید در یک برنامه کوتاه‌مدت جلوگیری از توسعه این مناطق در دستور کار قرار گیرد،‌ گفت: کودکان کار و خیابان، کودکان اعتیاد، کودکان بدسرپرست و در معرض آسیب و حتی بسیاری از کودکان معارض با قانون به نوعی به مناطق حاشیه‌ای متصل هستند.

وی مناطق حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی را محل امنی برای بروز و مدیریت بزه در سایر نقاط دانست و گفت:‌ به همین جهت آموزش و تحت پوشش قرار دادن کودکان این مناطق می‌تواند تا حدودی از گسترش این آسیب‌ها بکاهد. ا

الوندی تصریح کرد: امروزه بسیاری از سرقت‌های کوچک نظیر جیب‌بری و کف‌زنی و همچنین توزیع مواد مخدر در حد خرد و کوچک توسط کودکان حاشیه‌نشین که خود قربانی بزه‌های دیگری هستند اتفاق می‌افتد، همچنین موضوع شیوع آزارهای جنسی در بین این کودکان و آزار رساندن جسمی، روانی و روحی در این مناطق کاملاً اثبات شده است. 

 دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه با گسترش اشتغال، توسعه شهرهای کوچک و روستاها و همچنین توزیع امکانات درمانی و بهداشتی می‌توان از گسترش مهاجرت‌های منفی جلوگیری کرد، گفت: یکی از راه‌های ایمن‌ساختن حاشیه‌ها حضور پلیس و تشکیل پایگاه‌های پلیس محله است. 

وی با تأکید بر اینکه اقشار آسیب‌پذیر همچون کودکان و زنان در مناطق حاشیه‌ای باید در اولویت خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی قرار گیرند،‌گفت: نگرانی ما این است که با روند فعلی در سال‌های نه چندان دور حاشیه‌های ما بزرگ‌تر از متن شوند و اگر امروز کاری نکنیم، فردا قطعاً پشیمان خواهیم شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31388

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر