سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور:

طرح «حذف ثبت طلاق از شناسنامه» نیازمند اصلاح قانون است

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: برای اجرای طرح «حذف ثبت طلاق از شناسنامه» باید اصلاحات قانونی از سوی مجلس انجام شود و در صورت اجرای این طرح،خانواده‌ها می‌توانند از پایگاه اطلاعات ثبت احوال،استعلام لازم را بگیرند.

طرح «حذف ثبت طلاق از شناسنامه» نیازمند اصلاح قانون است

گیلان خبر: سیف‌الله ابوترابی در رابطه با طرح «حذف ثبت طلاق از شناسنامه» گفت: براساس ماده 33 قانون، ثبت احوال باید آخرین وقایع زندگی که شامل ازدواج و طلاق هم می‌شود در شناسنامه افراد ثبت کند و همچنین تمام ازدواج‌ها و طلاق‌ها به هر تعداد که اتفاق بیفتد نیز باید ثبت شوند. 

وی ادامه داد: البته استثناهایی هم وجود دارد اینکه اگر فرد مطلقه و دوشیزه باشد، عنوان طلاق از شناسنامه اش حذف می‌شود، یا افرادی که طلاق و ازدواج قبلاً داشته اند، در صورتی که بخواهند مجدد ازدواج کنند طلاق و ازدواج قبلی آنها حذف می‌شود. 

ابوترابی گفت: اما اینکه در حال حاضر طرح «حذف ثبت طلاق از شناسنامه» مطرح شده است، نیاز به اصلاح قانونی دارد که نمایندگان مجلس باید آن را انجام دهند. 

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: بسیاری از خانواده‌ها نگران هستند که با حذف ثبت طلاق، احتمال سوءاستفاده وجود داشته باشد و به راحتی جوانان نتوانند اعتماد لازم را برای ازدواج داشته باشند. 

وی گفت: اگر بانک اطلاعات ثبت احوال که در حال حاضر در 200 هزار نقطه از کشور فعال است و دفاتر ثبت احوال با این پایگاه در ارتباط بوده و استعلام‌های لازم را می‌توانند بگیرند، در این طرح تقویت شود، شاید دغدغه بسیاری از خانواده‌ها برطرف شود. 

ابوترابی گفت: باید سازوکار استعلام هویتی (طلاق و ازدواج) و احراز درستی اظهارات افراد شدنی شود، تا این طرح اجرا شود.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح نیاز به فرهنگسازی زیادی دارد ادامه داد: در حال حاضر پایگاه اطلاعات ثبت احوال فعال است و چنانچه این طرح اجرا شود، خانواده‌ها می‌توانند از طریق این پایگاه و دفاتر ثبت احوال،‌ استعلام لازم را دریافت کنند. 

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور تصریح کرد:‌ این طرح دو روی یک سکه دارد، چرا که بسیاری از جوانان و افراد هستند که برای ازدواج مجدد خود یا از اینکه در سطح جامعه با عنوان مطلقه زندگی کنند، نگرانی‌هایی دارند که باید به دغدغه این افراد هم توجه کرد. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31978

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر