نخستین معاون وزیر بهداشت خداحافظی کرد

معاون وزیر بهداشت گفت: با وجود افزایش ۴۰درصدی ارز، قیمت برخی داروها نسبت به چهار سال قبل کمتر شد، همچنین طی این چهار سال یک قوطی شیرخشک به‌جز شیرخشک‌های درمانی، واردات نداشتیم و همه تولید داخل بود و کمبودهای دارویی نیز تا ۱۰برابر کاهش یافت.

نخستین معاون وزیر بهداشت خداحافظی کرد

گیلان خبر: رسول دیناروند در آخرین جلسه خود با مدیران سازمان غذا و دارو با بیان اینکه "اگر به کارنامه سازمان طی این چهار سال اخیر نگاه کنیم، دستاوردهای خوبی داشتیم"، اظهار داشت: بگذریم از ادعاهایی که می‌شود؛ زیرا اگر کسی بخواهد با ذهنیت درست ارزیابی کند، به نتیجه‌ای می‌رسد که قضاوت مردم حکم می‌کند. قضاوت مردم طی این چهار سال به حوزه سلامت و غذا و دارو همواره مثبت بوده است و بالاترین رضایت‌مندی را بین همه دستگاه‌های اجرایی کشور دارد.

وی افزود: کارهایی کردیم که برخی از آنها را می‌توان با آمار و ارقام بیان کرد. آمارها طی چهار سال نزدیک به 500 میلیون دلار کاهش واردات نسبت به چهار سال قبلی را نشان می‌دهد. این آمار، آمار گمرکات و ارزی کشور است. به‌طور میانگین قیمت ارزی داروها را 25 درصد کاهش دادیم. اگر همین حالا به داروخانه بروید، با وجود افزایش 40درصدی قیمت ارز، قیمت برخی داروها نسبت به چهار سال قبل کمتر است.

دیناروند ادامه داد: همچنین کمبودهای دارویی را تا 10 برابر کاهش دادیم. توانستیم در حوزه دارو، حمایت از بیماران و پرداختی از جیب را در حوزه صعب‌العلاج از 45 درصد به 11 درصد برسانیم. ردیف اعتبار یارانه دارو و مابه‌التفاوت نرخ ارز، امسال نسبت به سال آخر دولت آقای احمدی‌نژاد، 15 درصد کاهش یافت، این در حالی است که بودجه جاری کشور طی این 4 سال اخیر، 3 برابر شده و بودجه سلامت کمی بیشتر از آن افزایش داشته است، اما بودجه دارو 15 درصد کاهش یافت، یعنی حمایت‌هایی که کردیم با بودجه کمتری بود. صرفه‌جویی ریالی و ارزی و کاهش وابستگی به خارج و افزایش حمایت از بیماران نیز انجام شد.

معاون وزیر بهداشت با ابراز اینکه در حوزه تجهیزات پزشکی، 35 درصد کاهش قیمت ارزی اتفاق افتاد، اضافه کرد: گرچه واردات، تولید و مصرف تجهیزات پزشکی به افزایش دسترسی‌ها به‌واسطه اجرای طرح تحول سلامت زیاد شده است، با این حال قیمت همه این موارد کاهش داشت؛ لنزی که 450 هزار تومان در سال 92 خریداری می‌شد، الآن 240 هزار تومان است، استنتی که 4 میلیون تومان بود، الآن یک میلیون و نیم قیمت دارد.

دیناروند درباره برخی آمارهای ارائه‌شده از سوی برخی افراد گفت: عده‌ای آماری می‌گیرند و می‌گویند که فلان دارو از ترکیه گران‌تر است. این افراد یا ناآگاه هستند یا اینکه آگاهی دارند و مغرض هستند. جمعیت ایران و ترکیه حدوداً برابر است. بازار دارویی ترکیه 11 میلیارد دلار و بازار دارویی ایران 4.5 میلیارد دلار است. به هر حال ممکن است 4 قلم دارو در ایران از ترکیه گران‌تر باشد، اما 2 هزار قلم دارو در ایران ارزان‌تر از ترکیه است.

وی ادامه داد: هنوز هم با وجود همه مشکلات نقدینگی، در بیمارستان‌ها مردم را برای تهیه دارو و تجهیزات عازم خیابان‌ها نمی‌کنند و بیمارستان‌ها حداقل 97 درصد نیازهای بیماران را تأمین می‌کنند، در حالی که پیش از طرح تحول سلامت حداقل 40 درصد مردم با نسخه به بیرون از بیمارستان می‌رفتند، از همه اینها مهم‌تر، ساماندهی تجهیزات پزشکی است. معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار فعال شدند.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به دستاوردهای این سازمان در حوزه غذا، اظهار کرد: بیش از یک میلیون تُن روغن پالم در این چهار سال کمتر وارد کشور شد.اسید چرب اشباع روغن پالم، دو تا سه برابر روغن‌های دیگر است. 144 هزار تُن اسید چرب ترانس طی این چهار سال کمتر مصرف شده است، یعنی هر کدام از مردم ایران 18 کیلوگرم اسید چرب ترانس کمتر مصرف کردند.کاهش ده‌درصدی میزان شکر و نمک در فرآورده‌های غذایی اجرایی شد. اجرای طرح چراغ راهنمای تغذیه‌ای جزو افتخارات جهانی ما محسوب می‌شود.

دیناروند ادامه داد: کنترل آلاینده‌ها و تقلبات نیز در این چهار سال انجام شد. طی این چهار سال، 4 تا 5 میلیون تُن برنج وارد کشور شد و 20 درصد میزان آلاینده‌های فلزات سنگین در این برنج‌ها کاهش پیدا کرد، یعنی حتی سقف استاندارد را هم پایین‌تر آوردیم.

وی در خصوص واردات شیرخشک بیان کرد: طی این چهار سال حتی یک قوطی شیرخشک وارداتی نداشتیم و همه تولید داخل بود، به‌جز شیرخشک‌های درمانی، هیچ شیر خشکی وارد نشد. در مورد مکمل سقف واردات تعیین شد و در هیچ سالی واردات مکمل از 150 میلیون دلار عبور نکرد. در دولت قبلی، در برخی از سال‌ها دو سه برابر واردات مکمل وجود داشت، همچنین تعداد داروهای سنتی و گیاهی از دو برابر بیشتر شد.

معاون وزیر بهداشت در خصوص راه‌اندازی پورتال‌ها در سازمان غذا و دارو طی چهار سال اخیر گفت: در بحث آی‌تی و سامانه‌هایی که راه‌اندازی شد نیز برخی از آنها به اتمام رسیده است. در مورد بحث ترخیص، ثبت سفارش و غیره این اتفاق‌ها افتاد. پورتال سازمان غذا و دارو بسیار قدرتمند است و می‌شود با همه جزییات فهمید که چه‌چیزی را چه‌کسی وارد کشور کرده است. قبلاً سه ماه طول می‌کشید که آمار واردات را بگیریم، اما الآن در لحظه می‌توان فهمید. همچنین زیرساختی که در دانشگاه‌ها ایجاد شد، تقریباً تکمیل شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: شأن سازمان غذا و دارو طی این چهار سال هم نزد مردم و هم نزد مسئولین بسیار افزایش یافته است.

دیناروند در ادامه صحبت‌های خود در خصوص عدم‌حضور در سازمان غذا و دارو در چهار سال آتی، بیان کرد: ان‌شاءالله برادر عزیزی که این مسئولیت را می‌پذیرد به حمایت دولت و وزارت‌خانه و همه مدیران و کارشناسان سازمان غذا و دارو این بار سنگین را به بهترین وجه به سرمنزل مقصود می‌رساند. همه شرایط برای توفیق ایشان ان‌شاءالله فراهم است.

خداحافظی شیرین مرد مقتدر روزهای تلخ

وی ادامه داد: تنها نگرانی ما در حال حاضر چالش نقدینگی در چرخه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی است. بدهی بیمارستان‌ها کم نیست، اما در بسیاری از بخش‌ها ممکن است خطری ایجاد نکند. آنچه برای وزارت بهداشت خطر ایجاد می‌کند، بدهی چند هزار میلیاردی به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی است؛ زیرا باعث ایجاد خلل در کار این شرکت‌ها می‌شود. بسیاری از این شرکت‌ها زیر فشار سنگینی هستند و هزینه مالی زیادی متحمل شده‌اند. ان‌شاءالله همان‌طور که مسئولین قول داده‌اند به‌زودی در این زمینه گشایش حاصل می‌شود.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 32025

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر