دستان کوچکی که جلوه‌های ایثارند/ نقش آموزش و پرورش در تقویت فضایل اخلاقی

به نظر می‌رسد آموزش و پرورش که نقش مهمی در انتقال و تقویت ارزش‌های اخلاقی دارد باید با برنامه‌ریزی برای احیای این ارزش‌ها تلاش کند که یکی از راه‌های تقویت یک فضیلت، تقدیر از صاحبان آن است.

دستان کوچکی که جلوه‌های ایثارند/ نقش آموزش و پرورش در تقویت فضایل اخلاقی

گیلان خبر: ایثار واژه‌ای پرکاربرد و مهم در فرهنگ ایرانی‌ـ‌اسلامی است و تأکید بسیاری بر پررنگ کردن جلوه‌های ایثار برای تقویت اخلاق و انسانیت در جامعه اسلامی وجود دارد و خوشبختانه الگوها و مظاهر ایثار در جامعه ما فراوانند؛ جانبازان، آزادگان، خانواده‌های شهدا و اکنون هم نمونه بارز ایثارگری، شهدای مدافع حرم هستند.

فرهنگ غربی که بر خودمحوری و حفظ نفع خود استوار است با روش‌های مختلف برای زدودن فرهنگ و هویت ایرانی‌ـ‌اسلامی از جمله ایثار تلاش می‌کند و هجمه سنگینی بر باور و عقاید مردم کشور و به خصوص دانش‌آموزان دارد؛ به نظر می‌رسد آموزش و پرورش که نقش مهمی در انتقال و تقویت ارزش‌های اخلاقی دارد باید با برنامه‌ریزی برای احیای این ارزش‌ها تلاش کند که یکی از راه‌های تقویت یک فضیلت، تقدیر از صاحبان آن است.

 در جامعه بزرگ تعلیم و تربیت کشور؛ چه در جامعه معلمان و چه در میان دانش‌آموزان کم نیستند ایثارگرانی که جلوه‌های انسانیت را به نمایش می‌گذارند و با بذل مال، جان و اعضای بدن خود به حیات مادی و معنوی دیگران کمک می‌کنند.

*دستان کوچک سخاوتمند یاریگر بیماران سرطانی

دوران کودکی و نوجوانی بهترین زمان برای کاشتن بذر انسانیت و اخلاق در فرد است و کم نیستند دانش‌آموزانی که با دستان کوچک و قلوب بزرگ و پاک خود در حد وسع، ایثار و از خودگذشتگی را معنا کرده‌اند.

اینها 2 نمونه از جلوه‌های ایثار دانش‌آموزی است؛ تارا پیراینده دانش‌آموز هنرمندی است که در سی‌وپنجمین جشنواره‌ فرهنگی و هنری دانش‌آموزان سراسر کشور، رتبه‌ اول در رشته «تکنوازی تار» را کسب کرد اما تصمیم گرفت جایزه خود را به بیماران سرطانی اهدا کند؛ این دانش‌آموز علاوه بر این به عنوان اسوه‌ اخلاق در جشنواره مذکور معرفی و تجلیل شد. 

چند روز پیش هم خبری رسانه‌ای شد که مهتا دهقانی و آیسان آقاجانی دو دانش‌آموز مراغه‌ای با نمایش گذاشتن 80 اثر نقاشی و خوشنویسی خود و با شعار «دوست خوبم زندگی را با هم زندگی کنیم»، به حمایت از کودکان سرطانی پرداختند.

شاید مبالغی که این دانش‌آموزان به بیماران سرطانی هدیه کرده‌اند، از نظر مادی ارزش چندانی نداشته باشد اما نفس این عمل و ضرورت گسترش روحیه ایثار بین دانش‌آموزان ایجاب می‌کند تا آموزش و پرورش با تقدیر ویژه از این کودکان و نوجوانان ایثارگر دانش‌آموز، زمینه تقویت این فضیلت اخلاقی را فراهم کند.

*مراسم تقدیر از دانش‌‌آموزان ایثارگر هم برگزار شود

چند سالی می‌شود که مراسم تقدیر از جلوه‌های ایثار معلمی در کشور برگزار می‌شود و از معلمان ایثارگر تجلیل می‌شود شاید بی‌وجه نباشد که مراسمی هم برای معرفی و تقدیر از جلوه‌های دانش‌‌آموزی ایثار برگزار شود و توجه ویژه‌ای به این دانش‌آموزان در جهت تقویت خوی حسنه ایثار توسط آموزش و پرورش صورت گیرد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 32057

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر