رئیس شورای شهر تهران مطرح کرد

شفاف‌سازی در مدیریت شهری و حذف رانت‌ و امتیازات در این دوره

رئیس شورای شهر تهران گفت: در این دوره تلاش خواهیم کرد امانت‌دار یکایک شهروندان تهرانی با هر سلیقه و دیدگاه سیاسی و فرهنگی باشیم و در مسیر شفاف‌سازی در مدیریت شهری و حذف رانت‌ها و امتیازات گام خواهیم برداشت.

شفاف‌سازی در مدیریت شهری و حذف رانت‌ و امتیازات در این دوره

گیلان خبر: محسن هاشمی رفسنجانی پس از انتخابش به عنوان رئیس شورای شهر تهران در مراسم تحلیف اظهار کرد: به دلایلی می‌توان شوراها را از بالاترین نمادهای مردمسالاری در جمهوری اسلامی دانست، نخست آنکه شوراهای اسلامی شهر و روستا به دلیل کمترین دخالت و نقش‌آفرینی حاکمیت در انتخاب و تشکیل آنها، به نوعی مردمی‌ترین نهاد در نظام محسوب می‌شوند و دوم آنکه با حضور بی‌سابقه افتخارآفرین مردم تهران در این دوره از انتخابات که رأی 3 برابری را نسبت به دوره گذشته داشته‌اند پشتوانه مردمی بودن شوراهای اسلامی شهر تهران دوچندان شده است.

وی گفت: شوراهای اسلامی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جایگاه مهمی دارد و اصل هفتم قانون اساسی صراحت دارد که شوراهای اسلامی کشور یکی از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشورند و اگرچه به لحاظ تصمیمات سازمانی و اداری کشور دارای وظایف خاص خود هستند، ولی از نظر قانون اساسی به حق حاکمیت در تراز سایر ارکان حکومتی قرار می‌گیرند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: همچنین با اختصاص اصول یکصد تا یکصدوششمین قانون اساسی به شوراها، جایگاه رفیع این مرجع مردم‌نهاد در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران تبیین شده است و واضح است که غرض قانونگذار از وضع این اصول توزیع قدرت در نظام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و... است، تا مشارکت مردم در تصمیمات در حوزه عمومی به جامعه افزایش یابد. 

هاشمی ادامه داد: شوراهای اسلامی یکی از اصول معطل مانده قانون اساسی طی دو دهه نخست انقلاب بوده که سرانجام با پیگیری‌های دولت سازندگی در سال هفتم این دولت لایحه تکمیل شوراهای اسلامی به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی رسید و پس از فراهم شدن مقدمات آن، در سال 1377 نخستین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط دولت اصلاحات برگزار شد.

وی افزود: اما اکنون که در آستانه آغاز به کار شورای پنجم پایتخت هستیم باید مواردی را مورد توجه قرار بدهیم که از آن جمله می‌توان به حضور حداکثری کاندیداها در محل ثبت‌نام و تایید صلاحیت حداکثری توسط هیئت‌های اجرایی نظارت موجب شد تا مشروعیت مردمی این دوره از شوراها افزایش بیشتری داشته باشد.

رئیس شورای شهر تهران گفت: حضور بی‌نظیر مردم در انتخابات شورای پنجم و سه‌برابر شدن حدنصاب رأی‌ها، هم پشتوانه و هم امانت بزرگی برای شورا محسوب می‌شود که باید به درستی از آن در جهت تحقق اهداف و ایفای مسئولیت‌ها و تعهدات شورا بهره‌بردرای شود.

هاشمی گفت: حمایت ارکان نظام جمهوری اسلامی از این فرایند و حق‌الناس دانستن رأی مردم بدون تردید بسترساز تحقق این حماسه بوده است و وزارت کشور و هیئت اجرایی، و هیئت‌های نظارت و در راس آن مقام معظم رهبری موجب تحقق این حماسه بزرگ شدند که شورای پنجم قدرشناس اعتماد نظام به مردم خواهد بود.

وی اضافه کرد: از زحمات عملکرد شورای شهر در دوره چهارم به رغم فراز و نشیب‌ها و نقاط قوت قدردانی می‌کنیم همانگونه که عملکرد این شورا نیز خالی از نقاط کاستی و ضعف نخواهد بود، به ویژه از شورای چهارم که سلف بالواسطه این شوراست به جهت تلاش‌های صورت گرفته در دوره مسئولیت خود تشکر می‌کنیم. 

رئیس شورای شهر تهران همچنین با قدردانی از آقای قالیباف شهردار فعلی گفت: شهردار تهران با تصدی 12 ساله این سمت نصاب دوران مسئولیت را در شهرداری تهران به خود اختصاص دادند و بدون تردید کارنامه عملکرد ایشان همانند هر مسئول دیگری توام با نقاط قوت و ضعف هست که باید منصفانه ارزیابی شود.

هاشمی افزود: در آغاز دوره پنجم شورای شهر تهران، ری و تجریش، یادی می‌کنیم از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که یکی از عزیزترین شخصیت‌ها برای شهروندان تهرانی به شمار می‌رفت و با تصدی 3 دوره نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و 5 دوره نمایندگی مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری و همچنین مسئولیت‌هایی نظیر ریاست جمهوری، ریاست تشخیص مصلحت نظام، خدمات شایان توجه به پایتخت و ام‌القرای جهان اسلام داشتند را گرامی می‌داریم و فعال‌سازی متروی تهران به عنوان یادگار وی در اوج دفاع مقدس امروز منشأ خدمت به شهروندان تهرانی است.

وی ادامه داد: مهمترین اصل مورد توافق در شورای پنجم حفظ انسجام میان اعضای شورا و جلوگیری از تکرار تجربیات تلخق گذشته در بروز اختلافات در شوراهاست و خوشبختانه تاکنون این انسجام در تصمیمات منتخبان شورا حفظ شده که امیدوارم تا پایان دوره مسئولیت به این شورا ادامه یابد.

رئیس شورای شهر تهران افزود: شورای پنجم در عبور از شرایط دشوار و معضلات کنونی و برآورده ساختن انتظارات شهروندان نیازمند یاری نخبگان، کارشناسان و دلسوزان است و درهای شورا به روی نظارت کارشناسی، پیشنهادات و انتقادات گشوده است و تمایل تمامی اعضا در تعمیق ارتباط خود با شهروندان است، از این رو به سوی روحانیت معزز، نخبگان، هنرمندان، مدیران سابق و فعلی مدیریت شهری، اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران و شهروندان توانمند دست یاری دراز می‌کنیم تا معین ما در مسئولیت خطیر باشند.

هاشمی تصریح کرد: اگرچه شورای اسلامی تهران، ری و تجریش عمدتا براساس سلایق و علایق و جریانات انتخاب شده است، اما اکنون امانت‌دار یکایک شهروندان تهرانی با هر سلیقه و دیدگاه سیاسی و فرهنگی است و آنچه معیار عملکرد ما خواهد بود و قانون و حدود اخلاقی و شرعی است و انشاءالله شائبه برخوردهای سلیقه‌ای و جناحی در عملکرد شورا در انکار عمومی به وجود نخواهد آمد. 

وی گفت: امیدوارم شهروندان در ایجاد شرایط مثبت زیست‌شهری، شفاف‌سازی در مدیریت شهری با هوشمندسازی حذف رانت و اعطای امتیازات غیرقانونی از فرایند اداره شهر، تحقق وظایف معطل مانده مدیریت شهری به خصوص در حوزه ترافیک و آلودگی هوا با تقویت سامانه حمل و نقل عمومی، کاهش تصدی‌گری و هزینه‌های اداره شهر ارتقای خدمات‌رسانی در حوزه فرهنگی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی کارنامه قابل دفاعی از خود به جای بگذارد. 


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 32097

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر