چالش‌ها و پیشنهادهای پیش روی یک رئیس جدید بررسی شد

اهمیت «غذا» در گردشگری براساس تجربه شکست در کشورهای آسیایی

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی گفت: بازوی سوم صنعت گردشگری "غذا" است؛ از تهیه غذا تا توزیع و سرو آن برای گردشگر. باید در هتل‌ها و رستورانهای ما غذاهای سنتی بیشتری سرو شود. بهداشت و سلامت غذا هم بسیار اهمیت دارد.

اهمیت «غذا» در گردشگری براساس تجربه شکست در کشورهای آسیایی

گیلان خبر: مهرداد تاوتلی درباره چالش‌ها و پیشنهادات برای فعالیت‌های پیش روی دولت دوازدهم در حوزه گردشگری اظهار داشت:‌ دولت آقای روحانی در دوره دوم فعالیت‌های خود تجربیات دوره اول در دولت یازدهم را دارند و متعاقباً دیدگاههای خوبی نیز در حوزه گردشگری پیدا کرده‌اند؛ بنابراین با توجه به شعارهای مطرح شده در زمینه گسترش صنعت گردشگری، ما نیاز به توجه به عرصه‌های زیرساختی این صنعت داریم.

وی با اشاره به شرایط بهتر در حوزه مبادلات بانکی و کاهش تحریم‌ها ادامه داد: به هر حال باید در نظر داشت که گردشگری منبع بسیار خوبی در زمینه ارزآوری و ایجاد اشتغال پایدار است.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی همچنین گریزی نیز به انتخاب علی اصغر مونسان - رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زد و گفت: آشنایی بنده با آقای مونسان به فعالیتم در حوزه هتلداری در جزیره کیش برمی‌گردد و با وی جلسات کاری متعددی در شورای عالی گردشگری کیش داشتیم. کیش یک مقصد ویژه گردشگری داخلی و خارجی کشور است و براساس شناختی که از آقای مونسان دارم از انتخاب وی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاملا دفاع می‌کنم.

تاوتلی در ادامه تشریح چالش‌ها و پیشنهادات در حوزه گردشگری در دولت دوازدهم عنوان کرد: در شرایطی که انتظارها، بحق از صنعت گردشگری در حال افزایش است، ما در وهله نخست نیاز مبرم به نوسازی زیرساخت‌های گردشگری در حوزه‌های حمل و نقل و اقامت داریم.

وی با اشاره به اینکه گردشگری سه بازو دارد، تصریح کرد: این بازوها شامل صنعت اقامتی و هتلداری است؛ از جمله محل‌های اقامت در هتل‌های 5 ستاره تا اقامتگاه‌های بوم‌گردی و حتی چادر که براساس سلیقه گردشگر، محل اقامت تعریف می‌شود.

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی ادامه داد: بازوی دیگر صنعت گردشگری مقوله حمل و نقل است؛ حمل و نقل ریلی، هوایی، جاده ای و دریایی که هم اکنون حمل و نقل جاده ای به دلیل ازدیاد تصادفات یکی از چالش‌های پیش روی صنعت گردشگری در ایران است.

تاوتلی بیان داشت: بازوی سوم صنعت گردشگری "غذا" است؛ از تهیه غذا تا توزیع و سرو آن برای گردشگر. باید در هتل‌ها و رستورانهای ما غذاهای سنتی بیشتری سرو شود. بهداشت و سلامت غذا هم  بسیار اهمیت دارد و همچنین نباید سرویس‌دهی و خدمات ارائه غذا را نیز نادیده گرفت؛ چراکه گردشگران برای این موضوع، اهمیت بسیاری قائلند و تجاربی از بی‌توجهی برخی کشورها به این مقوله وجود دارد؛ از جمله اینکه کشورهای شرق آسیا به دلیل متفاوت بودن غذاهای بومی و محلی‌شان و نحوه سرویس‌دهی و ارائه آن نتوانستند غذای کشورشان را با سلیقه گردشگران خارجی هماهنگ کنند و از این بابت در جذب گردشگر موفق نبودند.

وی در توضیح چالش‌ها و پیشنهادات در حوزه گردشگری در ادامه فعالیت دولت دوازدهم گفت: معضل امروز گردشگری ایران، اقامتگاه‌ها در مقاصد مهم گردشگری کشورمان از جمله اصفهان، شیراز، تبریز، همدان و ... است.

 

مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی با تشریح نواقص و کمبودها در هتل‌ها و مکان‌های اقامتی در کشور توضیح داد:  سه رکن امنیت، احترام و بهداشت برای هر هتلی واجب و ضروری است. مهم نیست آن هتل یک ستاره داشته باشد یا پنج ستاره؛ بلکه باید این سه رکن را گردشگر بخوبی حس کند. به نظر بنده در کنار ساخت هتل‌های جدید باید هتل‌های قدیمی نیز بازسازی و بهسازی شوند.

تاوتلی ادامه داد: برای تحقق این اهداف باید سیاستگذاری‌های مطلوب و راهگشا در عرصه گردشگری کشور انجام شود که این سیاست‌ها نیز باید با پیوست حمایت‌ها، تشویق‌ها و معافیت‌های مالیاتی همراه شود تا سرمایه‌گذاران در عرصه گردشگری انگیزه سرمایه گذاری پیدا کنند.

وی بیان داشت: به هر حال صنعت گردشگری نه تنها در ایران، بلکه در دنیا نیز صنعتی نوپا و جدید است و باید دولتمردان استراتژی‌هایی را در صنعت گردشگری لحاظ کنند تا انگیزه سرمایه‌گذاران در این صنعت بیشتر شود؛ از جمله اینکه به سرمایه‌گذاران این عرصه، امتیازات چند ساله داده شود؛ همچنین در عرصه بیمه نیروهای انسانی و مالیات، تسهیلات و تخفیفات مناسبی ارائه شود تا از این طریق افراد تشویق به سرمایه گذاری در عرصه گردشگری شوند.


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 32216

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر