آیا مصرف «نمک» میزان جذب ویتامین D را کاهش می‌دهد

مصرف NaCl (کلر و سدیم) به‌صورت نمک روزانه به دلیل زیاد بودن Na در آن از جذب کلسیم و ویتامین D۳ موجود در غذاها جلوگیری می‌کند ...

آیا مصرف «نمک» میزان جذب ویتامین D را کاهش می‌دهد

گیلان خبر: مطالعات جدید نشان می‌دهد کمبود ویتامین D‌ در دوران بارداری بر مهارت‌های حرکتی و توسعه رفتارهای اجتماعی کودک تاثیر مخرب دارد، بنابر اعلام دیکال ساینس، تحقیقات مختلف مضرات کمبود ویتامین D در دوران بارداری را تأیید کرده‌اند.

 مطالعات اخیر محققان دانشگاه‌های ساری (Surrey) و بریستول با بررسی اطلاعات بیش از هفت هزار مادر و کودک نشان می‌دهد کمبود ویتامین D بر رشد اجتماعی و مهارت‌های حرکتی کودک اثر سوء دارد؛ این مطالعه نشان می‌دهد کاهش توانایی‌های شناختی کودک ناشی از فقر ویتامین D مادر در دوران بارداری، زمانی که کودک سه سال و نیم دارد، مشهود است و هنوز این آثار در سنین بعدی زندگی دیده نشده است.

ویتامین D برای رشد سیستم عضلانی ضروری است، از طرفی واکنش بین ویتامین D و دوپامین در مغز جنین نقش حیاتی برای رشد مغز و اعصاب مربوط به رشد و توسعه اجتماعی دارد؛ نور خورشید مهمترین منبع ویتامین D به شمار می‌آید و مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، ماهی، شیر، حبوبات، روغن ماهی، آب پرتقال و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند.

پیاده‌روی در بعد از ظهر که شدت نور آفتاب کمتر است، برای تأمین ویتامین D بدن توصیه شده است.

نتایج این مطالعه در نشریه  British Journal of Nutrition منتشر شده است.

یکی از منشأهای کمبود ویتامین D3

مصرف NaCl (کلر و سدیم) به‌صورت نمک روزانه به دلیل زیاد بودن Na در آن از جذب کلسیم و ویتامین D3 موجود در غذاها جلوگیری می‌کند اما نمک طعام کامل به دلیل داشتن کلسیم در ترکیب آن به جذب بیشتر ویتامین D3 غذاها از  طریق روده کمک می‌کند.

سدیم (Na) یکی از عناصر موجود در نمک کامل طبیعی است و در ترکیب این نمک سایر عناصر از جمله کلسیم، منیزیم، منگنز، روی، مس و ید به‌صورت یدیت و یدات و پتاسیم و … نیز وجود دارد بنابراین در مقادیر مساوی از نمک تصفیه یددار و این نوع نمک، میزان سدیم (Na) کمتری وجود دارد.

بنابراین فرد وقتی از نمک طبیعی استفاده می‌کند، سدیم کمتر و کلسیم (Ca) بیشتری نسبت به میزان مشابه نمک تصفیه شده دریافت می‌کند که این خود به جذب ویتامین D3 از روده  و کنترل فشار خون کمک فراوانی می‌کند.


منبع: تسنیم

 

 

کد مطلب: 32379

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر