نائب رئیس انجمن سرطان ایران مطرح کرد

لزوم ارتقاء آگاهی مردم درباره عوامل خطر زا در سرطان

نائب رئیس انجمن سرطان ایران با اشاره به لزوم ارتقاء آگاهی مردم درباره عوامل خطر زا در سرطان گفت: هدف وزارت بهداشت در مورد سرطان‌ها، پیشگیری و کنترل انواع آن است.

لزوم ارتقاء آگاهی مردم درباره عوامل خطر زا در سرطان

گیلان خبر: عبدالله فضل علی زاده،نائب رئیس انجمن سرطان ایران گفت: توجه به پیشگیری در درجه اول باید از طریق آگاه سازی مردم از عوامل خطرزا در ایجاد سرطان و همچنین یادآوری عوامل محافظ در برابر سرطان برای مبارزه با این بیماری صورت گیرد.

وی افزود: در درجه دوم، ثبت سرطان باید، مد نظر قرار گیرد تا به این وسیله با آگاهی دقیق تر از میزان ابتلا به انواع سرطان ها براساس جنس در نواحی مختلف و سایر عوامل اپیدمیولوژیک از قبیل عادت های محلی، تغذیه، آب و هوا و ... بتوان، عوامل دخیل در ایجاد سرطان را یافته و در جهت رفع آنها اقدام کرد.

وی افزود: افزایش چشمگیر سرطان در طی سال‌های اخیر در تمام کشورها به طوری که طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی از رقم 14 میلیون در سال 2012 به رقم 27 میلیارد در سال 2030خواهد رسید و این رقم در تمام سطوح جامعه بشری کشورهای مختلف اتفاق خواهد افتاد.

فضل علیزاده تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی طی سال های اخیر سرطان را از نظر میزان بروز شیوع سرطان رتبه بندی کرده است و 5 رتبه را در نظر گرفته است و از بیشترین به پایین طراحی کرده است که در این رتبه بندی ایران در رده چهارم قرار دارد و این یعنی سرطان در ایران نسبت به کشورهای دیگر رقم بالایی ندارد.

وی عنوان کرد: با این وجود وظیفه ما این است که برای بیماری مانند سرطان که سرکش است و سیر رو به افزایشی را طی میکند استراتژی و پلان های متفاوتی را داشته باشیم که بتوانیم در آینده دچار فاجعه نشویم.

رئیس انجمن سرطان ایران گفت: ما اگر چنین برنامه‌هایی را دنبال کنیم مطمئنا در آینده نزدیک مشکل آنچنانی در مبارزه با سرطان و کنترل آن و کمک رسانی به بیماران سرطانی نخواهیم داشت و توصیه ما به مردم مسئله پیشگیری و داشتن آگاهی بیشتر درباره عوامل خطر زا است و این وظیفه فرد است که چقدر به سلامت خود و خانواده اهمیت دهد.

به گفته فضل علی زاده، برنامه نظام ثبت سرطان کشوری، پایه ای اساسی و ریشه ای برای برنامه های پیشگیری از سرطان در کل کشور است، چرا که هدف وزارت بهداشت در مورد سرطان ها، پیشگیری و کنترل انواع آن است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 33461

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر