دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران مطرح کرد

ارتباط چاقی و بیماری سرطان/ یک درصد از کودکان به سرطان مبتلا می‌شوند

دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران، گفت: چاقی یکی از موضوعات بسیار مهمی است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری سرطان را افزایش دهد به همین دلیل لازم است هر چه بیشتر به موضوع اصلاح سبک زندگی توجه کنیم.

ارتباط چاقی و بیماری سرطان/ یک درصد از کودکان به سرطان مبتلا می‌شوند

گیلان خبر: محمدعلی فرانوش دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در زمینه تشخیص‌های بالینی بیماری سرطان کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار بوده و پا به پای سایر کشورها در حال پیشروی هستیم اما در خصوص مارکت‌های بیولوژیکی از برخی از کشورهای پیشرفته عقب مانده‌ایم. 

وی افزود: برای تشخیص باقیمانده بیماری سرطان در افرادی که درمان شده‌اند فقط دو آزمایشگاه در کشور وجود دارد که نیاز است در تمام نقاط کشور این آزمایشگاه‌ها ایجاد شود تا بیماران برای درمان خود متحمل هزینه‌های سنگین نشوند.

دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران، تصریح کرد: خوشبختانه در زمینه داروها نیز در کشور با مشکل مواجه نیستیم اما در مواقعی کمبود دارو وجود دارد که این موضوع به دلیل مشکلات پرداخت هزینه‌ها است.

فرانوش با بیان اینکه تنها یک درصد از کودکان دچار بیماری سرطان می‌شوند، گفت: باید توجه داشت که همین یک درصد نیز در حال پیشرفت است. 

وی در خصوص مهمترین انواع سرطان‌هایی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند، گفت: سرطان خون، مغز و غدد لنفاوی از جمله مهمترین این سرطان‌ها به شمار می‌روند و سرطان کودکان اغلب به صورت ژنتیکی بروز می‌کند.

دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران در ادامه توصیه کرد اگر در خانواده‌ای زمینه بروز بیماری سرطان وجود دارد یا در نسل آن خانواده چندین نفر که به این بیماری مبتلا هستند مشاهده می‌شوند لازم است از ازدواج‌های فامیلی پرهیز شود.

فرانوش گفت: آزمایش‌های قبل از ازدواج تأثیر زیادی در پیشگیری از بیماری سرطان ندارد زیرا بسیاری از ژن‌ها ناشناخته هستند.

وی، گفت: در سنین بعد از 12 سالگی لازم است سبک زندگی اصلاح شود که پرهیز کردن از مصرف فست‌فودها، خودداری از نشستن طولانی‌مدت کودک جلوی تلویزیون و انجام ورزش‌های مناسب می‌تواند کمک زیادی به اصلاح سبک زندگی کند.

دبیر انجمن خون و سرطان کودکان ایران در پایان گفت: چاقی یکی از موضوعات بسیار مهمی است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری سرطان را افزایش دهد به همین دلیل لازم است هر چه بیشتر به موضوع اصلاح سبک زندگی توجه کنیم. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 33651

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر