مشاور اقتصادی وزیر اسبق آموزش و پرورش عنوان کرد

طرحی که رهبری و ریاست جمهور تأیید کردند ولی عقیم ماند

مشاور اقتصادی و رفاهی وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: طرح «اقتصاد آموزش و پرورش بدون تکیه بر منابع دولتی» برای رئیس جمهور تشریح شد که وی کاملاً موافق بود و خدمت مقام معظّم رهبری هم ارائه شد و ایشان هم پذیرفتند اما هرگز اجرایی نشد.

طرحی که رهبری و ریاست جمهور تأیید کردند ولی عقیم ماند

گیلان خبر: روح الله عالمی مشاور اقتصادی و رفاهی وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه سال 92 طرحی برای سامان دادن به اقتصاد آموزش و پرورش تهیه شد اظهار داشت: این طرح به نام «اقتصاد آموزش و پرورش بدون تکیه بر منابع دولتی» نام داشت و حاصل چند ماه تلاش متخصصان بود و تمام راه‌هایی که برای رسیدن به راهبرد حل مشکلات اقتصادی آموزش و پرورش وجود داشت در آن پیش‌بینی کشد.

وی افزود: این طرح را ابتدا در جلسه‌ای برای رئیس جمهور تشریح کردیم که وی کاملاً موافق بود و سپس طرح خدمت مقام معظم رهبری توسط وزیر وقت ارائه شد و ایشان هم آن را پذیرفتند.

عالمی ادامه داد: این طرح با وجود این تأیید مقامات و کارآمدی بسیار در پیچ و خم کارگروه‌های مختلف وزارتخانه ماند و بیرون نیامد و هرگز اجرایی نشد.

مشاور اقتصادی و رفاهی وزیر اسبق آموزش و پرورش اضافه کرد: عرض و طول زیاد وزارت آموزش و پرورش و تمرکز بیش از حد اختیارات در ستاد از جمله مواردی بود که در این طرح راه‌های برون‌رفت از آن مطرح شد.

وی با اشاره به درست عملی نشدن مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص اجرای اصل 44 قانون اساسی بعد از گذشت 11 سال، گفت: برای تحقق این مسئله و اجرای طرح «اقتصاد آموزش و پرورش بدون تکیه بر منابع دولتی» باید نگاه فرهنگی در مدیران بالا دستی وزارت‌خانه ها اصلاح شود.

عالمی با بیان اینکه تمرکز باید بر روی مدرسه باشد نه وزارتخانه، اظهار داشت: برای مثال هیچ کجای دنیا مدرسه‌سازی در دست آموزش و پرورش نیست؛ خیلی از امور از این دست باید واگذار شده و این وزارتخانه کوچک شود؛ این دست مشکلات و راه‌حل آنها در این طرح بیان شده بود.

وی با بیان اینکه این طرح و تمرکززدایی از آموزش و پرورش با حاکمیتی بودن این وزارتخانه در تعارض نیست، عنوان کرد: برخی امور مثل تألیف کتب درسی قابل واگذاری نیست و حاکمیتی بودن این وزارتخانه در تدوین طرح مدنظر بود و مسائلی که از نظر کارشناسی قابل واگذاری بود دقیقاً مشخص شد.

مشاور اقتصادی و رفاهی وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه این طرح توسط بطحایی وزیر فعلی آموزش و پرورش تکمیل شد، خاطر نشان کرد: وزیر فعلی آموزش و پرورش همواره پیرامون مسئله اقتصاد آموزش و پرورش دغدغه‌مند بوده است و از این طرح اطلاع کامل دارد و امیدوارم که اجرای ان را در دستور کار خود قرار دهد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 33753

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر