مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط ‌زیست:

فرضیه ریزگرد نمکی از بستر دریاچه ارومیه نادرست است

مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه بلورهای نمک مانع از انتشار ریز گرد است، فرضیه برخاستن ریزگردهای نمکی از بستر دریاچه ارومیه را نادرست دانست.

فرضیه ریزگرد نمکی از بستر دریاچه ارومیه نادرست است

گیلان خبر: مسعود باقر زاده کریمی مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه بلورهای نمک مانع از انتشار ریز گرد است و فرضیه برخاستن ریز گردهای نمکی از بستر دریاچه ارومیه نادرست است گفت: شاید در اطراف دریاچه ارومیه به دلیل پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی بستر ایجاد ریزگرد باشد اما مسئله ریزگردهای نمکی از بستر دریاچه حقیقت ندارد.

مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محیط زیست ادامه داد: مناطق اطراف دریاچه ارومیه از سوی سازمان جنگل‌ها و مراتع در حال احیا است و نمک کمتری دارند و بیشتر مواد متشکله آن خاک رس است.

باقر زاده کریمی با تأکید بر اینکه در پهنه‌های متفاوت دریاچه ارومیه میزان نمک متفاوتی دارد اظهار داشت: ممکن است در پهنه‌هایی که خاک بیشتر از نمک است امکان بروز ریزگرد بیشتر باشد.

این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: در مناطقی که قشر نمک، خاک را پوشانده است، تا زمیانیکه بلورهای نمک خشک نشوند،‌ منطقه مستعد ایجاد ریزگرد نیست.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 33761

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر