مدیر عامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی:

آموزش و پرورش برای مصرف نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی فرهنگ‌سازی نکرده است

مدیر عامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی گفت: تلاش زیادی کردیم تا با نهادهایی مثل آموزش و پرورش ارتباط بگیریم اما موفق نشدیم؛ انتظار از این نهاد تولید نیست بلکه فرهنگ‌سازی برای مصرف تولیدات داخلی است.

آموزش و پرورش برای مصرف نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی فرهنگ‌سازی نکرده است

گیلان خبر: سید سعید حسینی مدیر عامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی با بیان اینکه 5 سال پیش وارد حیطه تولید نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی شده است، اظهار داشت: آن زمان 100 درصد نوشت‌افزاری که در بازار وجود داشت، خارجی بود و با توجه به اینکه نوشت افزار یک رسانه جدی است و لوازم‌التحریر خارجی تأثیر منفی بسیاری بر تربیت دانش‌آموزان دارد با دغدغه فرهنگی وارد کار در این حوزه شدم.

وی افزود: دانش‌آموزان با کاراکترهای نقش بسته بر روی نوشت افزار خود زندگی می‌کنند و با آن انس می‌گیرند و به همین جهت اهمیت ایجاد تشکلی منسجم برای طراحی و ساخت نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی را احساس کردیم.

حسینی ادامه داد: سال اول با 10 تولیدکننده نمایشگاه را برپا کردیم و امسال که پنجمین سال نمایشگاه است 60 غرفه داریم.

مدیر عامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی در خصوص انتخاب کانون پرورش فکری به عنوان میزبان هرساله این نمایشگاه خاطر نشان کرد: این مکان برای این نمایشگاه برند شده است و با وجود دسترسی‌های سخت خیابان حجاب اما بسیاری اوقات در روزهای پنج‌شنبه و جمعه از لحاظ ازدحام جمعیت به مشکل برمی‌خوریم البته برگزاری نمایشگاه در مصلی را در برنامه داریم. 

وی در خصوص سختی کار و عدم همکاری نهادهای دولتی گفت: تلاش زیادی کردیم تا با نهادهایی مثل آموزش و پرورش ارتباط بگیریم اما تاکنون موفق نشده‌ایم و فارغ از همت و یاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انتظار ما از آموزش و پرورش محقق نشده است.

حسینی اضافه کرد: آموزش و پرورش به صورت محدود تولیداتی دارد اما انتظار از آموزش و پرورش تولید نیست بلکه فرهنگ‌سازی برای مصرف تولیدات داخلی است.

*فرهنگ سازی با صدور یک بخش‌نامه صورت نمی‌گیرد

مدیر عامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی گفت: مدیریت در بخش مصرف چه در بخش ایجابی و چه سلبی با تعیین خط قرمزهایی برای عدم استفاده از برخی محصولات خارجی و مشوق‌هایی برای استفاده از تولیدات ایرانی توسط وزارت آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: فرهنگ سازی با صدور یک بخش‌نامه صورت نمی‌گیرد و باید یک همت جدی برای تبیین ضرر و آسیب استفاده از نوشت‌ افزارهای معارض فرهنگ کشور، حداقل با مشارکت انجمن اولیا و مربیان شکل بگیرد.

حسینی با بیان اینکه ما برای این فرهنگ سازی آماده هرگونه کمک به آموزش و پرورش هستیم، خاطر نشان کرد: اگر مردم توجیه شوند و تقاضای نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی در بازار بیشتر شود این چرخه اقتصادی ـ فرهنگی که در بازاری نوشت افزار وجود دارد به سود تولیدکننده داخلی تغییر می‌کند.

مدیر عامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی اظهار داشت: آموزش و پرورش در مدیریت مصرف دانش‌آموزان تأثیر بسیاری دارد و ما نمونه‌هایی داریم که در برخی مدارس، دانش‌آموزان فقط نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی استفاده می‌کنند.

وی بیان داشت: اوج خرید نوشت افزار در تابستان است اما کار فرهنگی را آموزش و پرورش باید از مهرماه شروع کند و حداقل چند جلسه توجیهی برای والدین در مورد آثار سوء خرید نوشت افزار با کاراکترهای غربی برگزار کند که اگر این اتفاق به صورت جدی بیفتد و اراده آن وجود داشته باشد، تحولی جدی ایجاد می‌شود.

*دلیل اقبال تولید کنندگان به تولید دفتر، ملموس بودن انتقال پیام آن است

حسینی بیان داشت: علاوه بر رشد کمی محصولات در 5 سال گذشته از کیفیت غافل نشدیم و در زمینه رشد تصاویر و کاراکترها و تنوع محصولات هم موفق بودیم.

وی در خصوص اقبال تولید کنندگان به تولید دفتر اظهار داشت: انتقال پیام با دفتر ملموس‌تر است و تکنولوژی آن هم ساده است اما برخی محصولات کلاً در ایران تولید نمی‌شود مثل مداد نوکی و لاک غلط گیر.

مدیر عامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی در خصوص شاخص‌های تولید کاراکتر عنوان کرد: ترجیح ما این است اگر کاراکتری خریداری می‌شود بر اساس فرهنگ ایرانی ـ اسلامی باشد و با توجه به توان انیمیشنی کشور، ما واقعاً می‌توانیم انیمیشن‌های جذاب بسازیم و کاراکترهای آن را وارد بازار کنیم.

حسینی افزود: به تدریج در 5 سال گذشته استانداردهایی برای کیفیت کاراکترها و تولیدات مشخص کردیم مثلا به کاراکترهای دختر بچه با آرایش ضریب نمی‌دهیم اما یکی از مشکلات ما در مورد شخصیت‌های محبوب کودکان این است که تولید آنها ادامه پیدا نمی‌کند و استقبال هم از بین می‌رود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 34087

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر