نگرانی برای پارک ملی صیدوا سمنان

تلف شدن 60 قوچ و میش بر اثر طاعون نشخوارکنندگان کوچک

بر اساس اطلاعات موثق دریافتی بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) در پارک ملی صیدوا در استان سمنان طی سه هفته اخیر، تاکنون حدود شصت عدد قوچ و میش وحشی از بین رفته و لاشه آن‌ها معدوم شده است.

تلف شدن 60 قوچ و میش بر اثر طاعون نشخوارکنندگان کوچک

گیلان خبر: طاعون نشخوار کنندگان کوچک در پارک ملی صیدوا در استان سمنان طی سه هفته اخیر، تاکنون حدود شصت عدد قوچ و میش وحشی را از بین برده است اما با توجه به کوهستانی بودن بسیاری از زیستگاه های این منطقه به احتمال فراوان تعداد تلفات بیشتر بوده ولی لاشه ها حیواناتی که در مناطق صعب العبور از بین رفته اند هنوز مشاهده نشده است.

 

منطقه صیدوا در واقع زون امن و بخشی از بهترین زیستگاه‌های منطقه حفاظت شده پرور به شمار می رود که در سومین جلسه شورای عالی محیط زیست که روز دوشنبه مورخ 1394/12/24 به پارک ملی ارتقا یافت. در این منطقه بیش از دو هزار قوچ وحشی شمارش شده اند که در صورت فراگیر شدن بیماری می تواند منجر به تلفات گسترده ای شود.

 

با توجه به همجواری صیدوا و پرور نگرانی اصلی در این خصوص انتقال ویروس از صیدوا به منطقه پرور و درگیر شدن تعداد زیادی کل و بز است که در منطقه پرور زندگی می کنند.

 

از آنجایی که بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) بیشتر کل و بزها را درگیر می کند در صورت انتقال بیماری به پرور تلفات سنگین و فاجعه بزرگی رخ خواهد داد.

 

نیروهای محیط زیست با کمک اداره دامپزشکی و منابع طبیعی استان سمنان باید هر چه سریعتر نسبت به واکسینه کردن و خروج دام اهلی از این مناطق اقدام کنند.

 

متاسفانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تاکنون هیچگونه اطلاع رسانی در این خصوص انجام نداده است، بنابراین اطلاعی در خصوص اقدامات صورت گرفته در جهت کنترل بیماری در این منطقه وجود ندارد.

 

طی سال 94 و 95 شیوع این بیماری در مناطق هفتاد قله اراک ، طالقان و الموت ، خرمنه سر طارم ، پارک های ملی خجیر و سرخه‌حصار تهران و پارک بابا امان بجنورد باعث از بین رفتن بیش از دو هزار کل و بز و قوچ و میش وحشی در این مناطق شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 34924

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر