لزوم توجه به «کنترل هزینه‌ها و اصلاح نظام پرداخت» در ادامه طرح تحول سلامت

کارشناس اقتصاد سلامت با بیان اینکه بحث کنترل هزینه‌ها باید در فاز پنجم طرح تحول سلامت مورد توجه ویژه قرار گیرد، گفت: «کنترل هزینه‌ها و اصلاح نظام پرداخت» از جمله موارد مهمی است که می‌تواند عنوان فاز بعدی طرح تحول باشد.

لزوم توجه به «کنترل هزینه‌ها و اصلاح نظام پرداخت» در ادامه طرح تحول سلامت

گیلان خبر: مسعود فردوسی کارشناس اقتصاد سلامت و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: بیمه شدن افراد جدید و ارزان شدن خدمات و همچنین وارد کردن فناوریهای جدید به بازار سلامت و ارائه این خدمات در سطح وسیع به بیماران از جمله مواردی است که باعث بالا رفتن هزینه‌ها خواهد شد. در تمام کشورهای دنیا زمانی که طرحی برای دسترسی حداکثری مردم به خدمات سلامت اجرا می‌شود هزینه‌های دولت افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: با اجرایی شدن طرحی مانند طرح تحول سلامت باید همواره و به صورت همیشگی به تمام آحاد جامعه خدمات سلامت ارائه شود. همچنین تجهیزات بیمارستانی به روز شود. ارائه خدمات در تمام مناطق کشور باید در راستای تحقق عدالت باشد که تمام این مسائل همواره هزینه‌های زیادی را دربرخواهد داشت به همین دلیل لازم است به بحث کنترل هزینه‌ها توجه بیشتری شود.

فردوسی با بیان اینکه بحث کنترل هزینه‌ها باید در فاز پنجم طرح تحول سلامت مورد توجه ویژه قرار گیرد، گفت: «کنترل هزینه‌ها و اصلاح نظام پرداخت»  از جمله موارد مهمی است که می‌تواند عنوان فاز بعدی طرح تحول باشد.

این استاد دانشگاه در خصوص روش‌های کنترل هزینه‌ها توضیح داد: بحث برآورد هزینه‌ها و ارزیابی فناوری سلامت از جمله مواردی است که باید در زمان واردات هر تکنولوژی جدیدی به کشور مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس اقتصاد سلامت ادامه داد: در گام بعدی توجه به قانون سطح‌بندی در زمینه واردات تجهیزات از جمله مواردی است که نقش اساسی در کنترل هزینه‌ها ایفا می‌کند. میزان بودجه برای ارائه خدمات سلامت مشخص است به همین دلیل باید برآورد دقیقی در زمینه هزینه‌ها برای واردات تجهیزات پزشکی انجام شود و با توجه به نیاز مناطق مختلف این واردات صورت گیرد.

فردوسی با بیان اینکه میزان استفاده مردم و پزشکان از خدمات سلامت از جمله مواردی است که می‌تواند باعث کاهش تقاضای القایی شود، گفت: مردم و پزشکان جامعه باید به این سطح از آگاهی برسند که نیازی نیست برای یک بیماری ساده به پزشکان متخصص مراجعه کنند، بلکه بهتر است هر کسی برای خانواده خود یک پزشک عمومی به عنوان پزشک خانواده داشته باشد و در هر کار درمانی ابتدا نزد او برود و زیر نظر او باشد.

کارشناس اقتصاد سلامت با بیان اینکه در تمام دنیا سازمان‌های بیمه‌گر نقش مهمی در کنترل هزینه‌ها دارند، گفت: در همه کشورها در خصوص نحوه و هزینه و مناسب‌ بودن خدمات با اینها مشورت انجام می‌شود و پس از تأیید هزینه‌ها و مفید بودن خدمات ارائه شده توسط بیمه‌ها این اقدامات انجام می‌شود که متأسفانه در کشور ما نقش سازمان‌های بیمه‌گر در کنترل هزینه‌ها کمرنگ است.

وی با اشاره به موضوع تهیه راهنمای بالینی (گایدلاین) گفت: این موضوع یکی دیگر از روش‌های کنترل هزینه‌ها به شمار می‌رود که توسط افرادی که تضاد منافع ندارند، تهیه می‌شود. گایدلاین‌ها در کشور ما در حال تصویب است اما هنوز اجرایی نشده‌اند. امیدواریم هر چه زودتر در راستای اجرا شدن آنها اقداماتی انجام شود.

فردوسی در خصوص موضوع تعرفه‌گذاری‌ها عنوان کرد: بحث تعرفه‌گذاری‌ها داستان چندین ساله‌ای است و پزشکان معتقد هستند در زمان جنگ که بار مسئولیت زیادی بر دوش آنها بوده تعرفه آنها افزایش پیدا نکرده است. از سوی دیگر نامناسب بودن وضعیت بیمه‌ها همیشه باعث چالش پزشکان و بیمه‌ها بوده است. تا اینکه در سال 93 بیمه ها افزایش تعرفه ها را پذیرفتند اما اکنون اعلام می کنند که از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند .

این کارشناس اقتصاد سلامت در خصوص پوشش همگانی بیمه‌ای مردم کشور نیز توضیح داد: پوشش همگانی سلامت از سال 1374 تصویب شد و 22 سال دولت‌های مختلف تلاش کردند تا گروههای مختلف جامعه را با روشی منطقی تحت پوشش بیمه قرار دهند. بیمه کردن کسانی که درآمد مستمر و ماهیانه دارند آسان است اما بحث همیشه بر سر افرادی بوده که درآمد مستمر ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا افرادی که وضعیت مالی ثابتی ندارند به یکباره و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

فردوسی ادامه داد: در ابتدای اجرای این طرح برآوردهای اولیه نشان می‌داد که حدود 5 میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر تحت پوشش بیمه قرار گیرند، اما در عمل این آمار به 11 میلیون نفر افزایش پیدا کرد که این موضوع نشان می‌دهد احتمالاً افرادی از سایر صندوقها جدا شده و به بیمه رایگان پیوسته اند.

کارشناس اقتصاد سلامت با بیان اینکه نبودن سامانه‌های اطلاعاتی مناسب باعث بروز نابسامانی شده است، گفت: اکنون سه سال از طرح تحول سلامت گذشته است ولی همچنان همپوشانی بین بیمه های مختلف ادامه دارد و افرادی از چندین بیمه استفاده می‌کنند یا اینکه از شغل مناسب برخوردار هستند اما تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته‌اند.

وی افزود: بیشترین ضربه‌ای که از این ناحیه به بیمه‌ها وارد شده مربوط به زیرساخت اطلاعاتی مناسب است که باید در این زمینه اقدامات بیشتری صورت گیرد.

فردوسی در پایان، گفت: در راستای شفاف‌سازی در این خصوص دولت اقدام به اجرای آزمون وسع کرد تا مشخص کند افراد با توجه به توانایی مالی خود حق بیمه را بپردازند و افرادی که از درآمدی برخوردار نیستند به طور رایگان تحت پوشش بیمه قرار گیرند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 35096

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر